czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Trasa industrialna: Żyrardów - Skierniewice - Łódź - Pabianice

Żyrardów to miasto oddalone od Warszawy o ok 60 kilometrów (autostradą A2, zjazd w Wiskitkach), które w ostatnim czasie zyskuje na popularności zwłaszcza wśród turystów szukających ciekawych urbanistycznych atrakcji. Pochodząca z XIX wieku osada fabryczna Żyrardowa robi niesamowite wrażenie i ma swój niepowtarzalny klimat. W skład osady wchodzi osiedle domów dla robotników zbudowanych z charakterystycznej czerwonej cegły, dzielnica willowa, w której mieszkali właściciele dyrektorzy i naczelnicy w tutejszych fabrykach oraz liczne obiekty użyteczności publicznej. Warto nadmienić, iż niemal całkowicie zachowała się pierwotna zabudowa osady co potęguje niesamowite wrażenie. By ułatwić i uatrakcyjnić turystom zwiedzanie Żyrardowa powstał specjalny szlak turystyczny po jego największych atrakcjach „Spacer po XIX- wiecznej osadzie fabrycznej”. Warto również odwiedzić żyrardowskie Muzeum Lniarstwa będące swoistym symbolem tego włókienniczego miasta. Znajdujące się na ulicy Karola Dittricha 18 muzeum w bardzo ciekawy sposób nawiązuje do czasów świetności przemysłu lniarskiego w Żyrardowie a także przedstawia historię tego przemysłu na całych ziemiach polskich.

W niedalekim sąsiedztwie Żyrardowa znajdują się Skierniewice gdzie nie lada gradka czeka miłośników kolei. Tamtejsza parowozownia, przywrócona do życia głównie dzięki zaangażowaniu miłośników kolei, kilkanaście dni w roku otwiera swoje wnętrza dla turystów. Ten unikalny zabytek, jedyna normalnotorowa parowozownia na ziemi łódzkiej i Mazowszu, będący równocześnie obiektem muzealnym gości obecnie czternaście parowozów, w tym dwa wąskotorowe. Można tu także podziwiać zbudowany w 1889 roku, najstarszy Polsce, czynny wagon pasażerski, czy Cysternę z 1905 roku. Parowozownia jest otwarta w czasie dni otwartych, pełny kalendarz imprez znajduje się tu.

Ze Skierniewic warto udać się do oddalonej o 70 kilometrów Łodzi czyli miasta włókniarzy. Choć różne są opinie na temat atrakcyjności turystycznej Łodzi, naszym zdaniem zdecydowanie warto ją odwiedzić. To miasto naprawdę ma swój charakter a przede wszystkim niezwykle ciekawą historię co w największym stopniu zawdzięcza wielokulturowym korzeniom. Oprócz Polaków historię miasta tworzyli Żydzi, Niemcy a także Rosjanie. Za najważniejsze miejsce i serce Łodzi uznawana jest ulica Piotrkowska, będąca najdłuższym deptakiem w Polsce, pełnym restauracji i pubów, miejscem licznych jarmarków i festynów. Tu właśnie toczy się nocne życie miasta. Miłośnicy zakupów powinni natomiast udać się do Manufaktury czyli największego w Łodzi centrum handlowego, zlokalizowanego w dawnym XIX wiecznym kompleksie fabrycznym. Niesamowity gmach z czerwonej cegły doskonale przypomina o dawnych, industrialnych czasach. Tuż obok Manufaktury, w jednym z najciekawszych budynków miasta, największym w Polsce pałacu fabrykanckim znajduje się Muzeum Miasta Łodzi gdzie turyści poznają historię oraz najważniejsze informacje na temat włókienniczego miasta. Łódź jest także miastem szczególnym dla polskiego kina i filmografii, głownie ze względu na tutejszą Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną (zwaną łódzką filmówką), Muzeum Kinematografii a także Aleję Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.Na najmłodszych turystów czeka natomiast Muzeum Animacji Semafor.

Tuż pod Łodzią leżą Pabianice, kolejne miasto o włókienniczej historii i industrialnej zabudowie. W charakterystyczne budynkach z czerwonej cegły mieszczą się tu obecnie biura, restauracje, hotel a nawet siłownia. Będąc w Pabianicach warto odwiedzić Dom Tkacza, mieszczący się przy ulicy Świętego Jana, zabytkowy XIX – wieczny drewniany budynek, w którym obecnie mieści się klimatyczna restauracja.REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artukułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon