czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 15.11.2016 10:47
W krainie Pilicy - Skansen - Niebieskie Źródła - Spała - Inowłódz - Warka

Tym razem wybieramy się w krainę Pilicy, by najlepiej poznać jej historie i burzliwe dzieje wycieczkę należy rozpocząć w Tomaszowie Mazowieckim. Tutaj mieści się bowiem skansen rzeki Pilicy, w sezonie czynny do 18stej, oferuje nam bogatą ekspozycje związaną z rzeką. Do najciekawszych poza militarnych zasobów należą pamiątki związane z nad pilickimi uzdrowiskami które, w okresie przed wojenny cieszyły się uznaną renomą, były ulokowane w pięknych krajobrazowo terenach min w Nowym Mieście Nad Pilic. Warto zapoznać się też z historią żeglugi parowej po Pilicy. Choć dziś ciężko w to uwierzyć takowa miała się całkiem nieźle.


Prawdziwym skarbem związanym z rzeką jest rezerwat Niebieskie Źródła - mieszczący się w samym Tomaszowie, jest to obszar bardzo intensywnych zjawisk krasowych jeden z najciekawszych tego typu w Europie. Intensywność kolorów jest związana z nasłonecznieniem dlatego najlepiej udać się w to miejsce przy słonecznej pogodzie, budząca się wiosna jest do tego doskonałą okazją.


Wycieczkę kontynuujemy odwiedzając Spałę, znaną ze swojego sprzyjającego sportowcom mikroklimatu jaki i charakterystycznej drewnianej architektury(przykład na zdjęciu powyżej), warto zatrzymać się na krótki spacer, periodycznie odbywają się w Spale jarmarki warto tak zaplanować wycieczkę by wziąć udział w jednym z nich.


Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Inowłódz, z racji swojego 950 lecia będzie nas kusił licznymi wydarzeniami w tym rekonstrukcjami historycznymi, pierwsza już w 2 weekend kwietnia. W Inowłodzu warto zwiedzić ruiny zamku a także koniecznie udać do kościoła Świętego Idziego, jest to rzadki na polskich ziemiach przykład architektury romańskiej, dodatkowo oferujący spektakularną panoramę na Pilicę. Jeżeli zaplanowaliśmy 1 dniową wycieczkę to z Inowłodzu wrócimy do Warszawy, możemy jednak wybrać inną opcje i zanocować nad zalewem Sulejowskim w pensjonacie Atmosfera, tak by kontynuować podróż w górę Pilicy następnego dnia. Alternatywnie możemy tęż pojechać do Domaniewic gdzie idealnym wyborem, był by spływ kajakowy następnego dnia, wszystko zorganizuje dla nas ośrodek Safari , możemy też zanocować w bliżej zlokalizowanej agroturystyce w Ponikłej, tutaj również istnieje opcja spływu kajakowego.


Jeżeli jednak nie jesteśmy amatorami kajaków, następnego dnia kontynuujemy naszą podróż odwiedzając urokliwe Łęgonice, z nadrzecznymi sadami, wierzbami a także pięknym pałacem na wzgórzu, z oczywistą frajdą dla dzieci jaką jest podróż pychówką przez Pilicę do sąsiednich Łęgonic Małych. Wycieczkę kontynuujemy do Nowego Miasta nad Pilicą, tutaj warto odwiedzić park i opuszczony pałac Granowskich, istnieje możliwość odpoczynku w pięknej scenerii usytuowanego nad samą rzeką Dworku nad Pilicą. Za dworkiem w prawo, prowadzi też droga do Łęgonic Małych, słynnych z dobrze zachowanej wiejskiej architektury. W zależności ile mamy jeszcze sił i czasu możemy udać się w stronę Warszawy bądź kontynuować wycieczkę do Warki, gdzie popołudniu pospacerujemy po parku przy dworku gen Pułaskiego, lub posilimy się w zajeździe na Winiarach.


Jesteśmy przekonani iż kto raz uda się w te tereny na pewno zakocha się w Pilicy i będzie tu wielokrotnie wracał, są to miejsca niezwykłe i każdy znajdzie tu coś dla siebie, fani militariów, fotografii, wycieczek rowerowych, kajaków, jeździectwa, czy nordic walking będą szczególnie usatysfakcjonowani.REKLAMASzukaj podobnych wg:
kajaki na1dzien nadwode kajakirodzinneREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon