czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 07.04.2016 9:22
Inowłodz - Zamek i romański kościół Św Idziego - szereg imprez na 950 lecie

Zamek w Inowłodzu, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, został zbudowany zapewne w połowie XIV wieku. Jego powstanie związane jest z płynąca nieopodal Pilicą, na tutejszym brodzie mieściła się bowiem komora celna, zlokalizowana na trakcie ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Zamek nie jest i nie był wielkich rozmiarów.

Wzrost jego znaczenia związany jest z rodem Drzewickich, który przejął zamek we władanie w początkach XVI wieku. Zamek był czterokrotnie przebudowywany. Najistotniejsza przebudowa wiązała się z czasowym przeniesieniem siedziby rodu Drzewickich z pobliskiej Drzewicy do Inowłodzu. Do dziś w Drzewicy znajdują się ruiny zamku a właściwie dwóch zamków, które warto odwiedzić podczas wycieczki w ten rejon Polski. Ostatnią czwartą przebudowę zamku przerwał potop szwedzki, po jego zakończeniu zamek nie pełnił już nigdy funkcji obronnych. Analogicznie jak dla innych budowli tego typu został częściowo rozebrany przez okoliczną ludność. Rekonstrukcje zamku rozpoczęto w 2008 roku, a zakończono cztery lata później. Jest on dzisiaj siedzibą gminnych instytucji, w tym biblioteki i punktu informacji turystycznej. Z zamku można też zaobserwować ulokowany na pobliskim wzgórzu romański kościół Świętego Idziego. Trzeba pamiętać, iż w sezonie zimowym tj. do 15 kwietnia, zamek nie jest dostępny dla turystów w niedziele. Lokalna społeczność lobbuje jednak, by w tym zakresie zaszły zmiany i by można było tą inowłodzką atrakcję zwiedzać również ostatniego dnia tygodnia.

W tym roku przypada 950 rocznica powstania miasta, z tej okazji będziemy mieli możliwość uczestnictwa w szeregu imprez zorganizowanych w Inowłodzu, w tym o charakterze rekonstrukcji historycznych m.in. już w kwietniu pierwszy Inowłodzki zlot grup paramilitarnych, 25-26 czerwca turniej łuczniczo-kuszniczy, 27-28 sierpnia rekonstrukcja "bitwy pod zamkiem". Wszystkie te wydarzenia są bardzo dobrą okazją do odwiedzenia ziemi inowłodzkiej. Okolice Tomaszowa i Spały oferują nam atrakcje, które niewątpliwie pozwolą miło spędzić weekendowy wypad z Warszawy.

Zamek w Inowłodzu nie jest jedyną atrakcją tego miasta, na szczególną uwagę zasługuje romański kościół Świętego Idziego, ufundowany prawdopodobnie w okolicach 1100 roku. Swoją historię wiąże z księciem Władysławem Hermanem i jego synem Bolesławem Krzywoustym. Źródła historyczne nie są tu precyzyjne, jednakże wiele wskazuje na to, iż kościół został ufundowany w podzięce za narodziny syna, o którego długo bezowocnie starał się Władysław, pomoc miała nadejść dopiero za wstawiennictwem Św Idziego, a dokładnie modlitw braci z klasztoru pod jego wezwaniem we francuskiej Prowansji. Dziś o tej historii przypomina stojący przed kościołem pomnik Władysława Hermana i małoletniego późniejszego króla Polski Bolesława.

Dodatkową zaletą zachęcającą do odwiedzin tego miejsca jest jego usytuowanie na górze, z pięknym widokiem na rozwidlająca się Pilicę, w nocy kościół jest oświetlony. Jest to też idealne miejsca dla fotografów, nieprzypadkowo wiele par młodych wybiera ten właśnie kościół na powiedzenie sobie sakramentalnego tak. W sezonie letnim, można też uczestniczyć we mszy świętej dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.


REKLAMA


REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon