czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 24.01.2017 13:46
Lublana na weekend + Finał Pucharu Świata w Planicy

Ciekawym celem weekendowej wycieczki jest szerzej nieznane Polakom miasto Lublana. Dodatkowo w marcu taką wyprawę możemy powiązać z Finałem Pucharu Świata w Skokach w Planicy, który odbędzie się w przedostatni weekend marca.


Do Lublany latają tradycyjni przewoźnicy lotniczy słoweńska Adria i PLL LOT. Ceny biletów w promocjach zaczynają się już od około 450 zł za bilet w obie strony. W czasie Pucharu Świata będą one jednak wyższe, trzeba się liczyć z wydatkiem około 800 zł za bilet w dwie strony.


Lublana nie jest dużym miastem, to jej wielka zaleta. Wszystkie zabytki znajdują się tu w granicach 15-20 minutowego spaceru. Urzeka zwłaszcza stare miasto uroczo położone nad rzeką, nad nim zaś króluje zamek. Nadrzeczne okolice usiane są knajpkami, tworzącymi przyjemną atmosferę. Gołym okiem widoczne są tu wpływy włoskie. Nawet zimą oferowane są lody w wielu oryginalnych smakach. Klimat nadrzecznych knajpek jak żywo przypomina mediolańskie Navigilo, oczywiście w odpowiedniej skali.


Chlubą Lublany są tereny zielone, nie przypadkiem otrzymała ona tytuł europejskiej stolicy Green Capital of Europe w 2016 roku. Tereny zielone/Park Tivoli, położone po przeciwnej stronie zamku, stanowią wspaniałe miejsce do wypoczynku i uprawiania sportu. Podświetlone nocą okolice Międzynarodowego Centrum Grafiki robią wspaniałe wrażenie.


Po drodze do Parku Tivoli warto też rzucić okiem na Galerię Narodową uznawaną za jedno z najpiękniejszych muzeów w Słowenii, Cerkiew, czy niezwykle oryginalny budynek ambasady USA.


Oprócz zieleni, dumą Lublany jest położony w obrębie starego miasta targ, tutaj znajdziemy różnorodne towary i smaki Słowenii. Jest to miejsce, które koniecznie musimy odwiedzić w godzinach porannych gdy rozpoczyna się handel.


Jeżeli chodzi o restauracje to mimo, iż w Słowenii ceny nominowane są w Euro, znajdziemy tu miejsca gdzie dobrze zjemy w rozsądnej cenie. Miejscem, które poleca wielu podróżnych jest m.in. restauracja Druga Violina, wspaniale usytuowana na Starym Mieście.


Wycieczkę do Lublany możemy też połączyć z wyprawą do Bledu, przepiękne jezioro znajduje się w relatywnie niewielkiej odległości. Znajdujący się na wyspie kościółek to jeden z symboli Słowenii. Niezwykle malowniczo położony jest też tutejszy pamiętający XI wiek zamek.


Do Bledu możemy się dostać za pośrednictwem firmy oferującej transfery busikami GO-OPTI. Ze stolicy znajdziemy też połączenia autobusowe, stacja znajduje się w samym centrum, na przeciwko dworca kolejowego.


Z lotniska do centrum miasta możemy zaś dojechać autobusem komunikacji miejskiej nr 28. Częstotliwość kursowania jest jednak bardzo mała, ledwie raz na godzinę. Bilet kosztuje około 4 -5 euro. Dla porównania transfery GO-OPTI to wydatek 7-9 euro na osobę.


W marcu dodatkowym wabikiem by wybrać się do Słowenii będzie Finał Pucharu w Skokach w Planicy zaplanowany na przedostatni weekend marca. Jeszcze niedawno bilety lotnicze w tych datach można było kupić poniżej 500 zł. Bilety na konkursy kupujemy zaś za pośrednictwem biura podróży Kompas. To wyspecjalizowane w Bałkanach biuro może też zaproponować szeroki wybór wycieczek i wakacyjnych ofert wypoczynkowych. Mimo, iż noclegów w okolicy Planicy nie znajdziemy już w dobrej cenie, możemy jednak próbować przespać się w okolicach, a nawet wrócić po jednym z konkursów do stolicy. Jeżeli dysponujemy większą ilością wolnego czasu możemy też wyruszyć do Słowenii camperem. Z Warszawy najnowszą flotę do naszej dyspozycji stawia Cordigo.

REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon