czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 19.09.2017 11:49
LOT poleci do Skopje? a Rainbow do Ochrydy - Macedonia hitem 2018

Wszystko wskazuje na to, że Macedonia będzie hitem 2018 roku. Odwiedzana przez wielu Polaków, głównie podczas wycieczek objazdowych, teraz dostanie szansę by stać się ciekawą opcją na interesujący weekend low cost z Warszawy.


Już wkrótce nowe połączenia na lato 2018 ogłosi LOT. Jest bardzo prawdopodobne, że na ich liście pojawi się właśnie Skopje. Nie jest to jedyna nowość dotycząca Macedonii, bowiem podczas tego lata reprezentanci Rainbow Tours kontraktowali hotele nad Jeziorem Ochrydzkim. Może to oznaczać, iż polecimy bezpośrednio do Ochrydy z drugim największym polskim Tour Operatorem.


Co takiego ma do zaoferowania Macedonia? Stolica Skopje budzi mieszane uczucia, głównie dzięki monumentalnemu projektowi Skopje 2014, w ramach którego główny plac miasta i okolice rzeki Vardar przyozdobiono potężnymi posągami z "epoki antyku". Znajdziemy tu więc Aleksandra Macedońskiego, jego ojca Filipa jak i inne istotne postaci z historii tego młodego państwa. Sam projekt miał właśnie za zadanie wzmocnienie wartości patriotycznych i świadomości narodowej Macedończyków. Podświetlone nocą figury, którym towarzyszą kolorowe fontanny robią ciekawe wrażenie. Na rzece Vardar zacumowano też majestatyczne żaglowce, są one jednak nieruchome, pełnią rolę m.in hotelu. Co dla jednych jest interesującą aranżacją, inni oceniają za szczyt historycznego kiczu, ocenę pozostawiamy Wam.


Wizytówką miasta jest oczywiście stary muzułmański targ. Skopje było zwane dawniej małym Istambułem, miasto uważano za jedno z trzech najważniejszych ośrodków islamu po Istambule i Bagdadzie. Dziś znajdziemy tu nadal ślady dawnej świetności. Ciekawie wygląda uniwersytet mieszczący się w dawnym budynku handlowym, gdzie przebywały karawany handlowe, czy ulica złotników, gdzie kiedyś było ponad 150 sklepów. Możemy też dostrzec dawne łaźnie oraz tradycyjną fontannę, przy której swój program z Macedonii nakręcił Robert Makłowicz. Są też inne atrakcje, najstarsza restauracja serwująca tylko jedno danie, czy browar rzemieślniczy. Wydaje się, iż właśnie turystyka kulinarna może być motorem napędowym tutejszej gospodarki. Doskonałe, podobno najlepsze w Europie, warzywa, wysokiej jakości tytoń i miód czy czekające na smakoszy w górach trufle. Zadziwiają smakiem proste sałatki, na czele z kultową szopską. Do tego należy dodać doskonałe wina w niespotykanych niskich cenach. Solidne wina Vranjec kupimy w cenach 3-4 euro za butelkę. Naturalnie nad Jeziorem Ochrydzkim zjemy też smaczną rybę, choć endemiczny, czyli spotykany tylko tutaj, pstrąg jest coraz rzadszy.


Wybierając się do Skopje musimy też koniecznie odwiedzić kanion Matka. Możemy tu popływać kajakami, możliwe są też wycieczki rowerowe. W okolicach kanionu znajdziemy kilka ciekawych monasterów. To tutaj schronili się mnisi, kultywując lokalną kulturę podczas najazdu muzułmanów.


Jeżeli chodzi o noclegi, to jest tu pełny wybór w bardzo dobrych cenach. W samym Skopje mamy kilka bardzo dobrych hosteli. Jednym z nich Get Inn prowadzi "pół" Polak David Trajkovski. Jest on też przewodnikiem, poleci najciekawsze miejsca do zwiedzania i zarekomenduje najlepsze restauracje.


Idealnym uzupełnieniem wyjazdu do Skopje jest wizyta nad Jeziorem Ochrydzkim. To potężne jezioro ma głębokość przeszło 270 metrów, szerokość 18 km a długość ponad 40. Widoki są tu przepiękne, dodatkową atrakcją są rejsy statkami do poszczególnych prawosławnych monasterów. W mieście znajduje się też dawny uniwersytet i zamek. Dzięki Airbnb wybór miejsc do noclegu jest bardzo duży. Miejscowi dorabiają wynajmując apartamenty i swoje domy cudzoziemcom. Warto włożyć trochę wysiłku, by wspiąć się na wzgórze, gdzie znajduje się kościół Św. Jana Teologa. Z tego miejsca w pełni możemy rozkoszować się widokiem na jezioro. Jeśli szukamy obiektu hotelowego ze zjeżdżalniami dla dzieci, możemy udać się do nieco oddalonej od Ochrydy Strugi, tutaj znajduje się Hotel Izgrev.


Jeżeli Rainbow rzeczywiście zaoferuje rejsy do Ochrydy od następnego lata, będziemy mogli liczyć na tanie przeloty. Mowa tu o okresowych wyprzedażach biletów lotniczych, niesprzedanych w ramach pakietów turystycznych.


Ceny w Macedonii są generalnie dużo niższe niż w pobliskiej Chorwacji. Samochód wynajmiemy tu poza sezonem już za 20 euro na dobę. W razie konieczności można się posiłkować pomocą lokalnych biur podróży, bądź wspomnianego już wyżej Pana Dawida.


Jeśli chodzi o sporty ekstremalne Macedonia jest mekką dla paralotniarzy. W tutejszych górach znajdują się miejsca oceniane na nr 1-2 na liście najlepszych lokalizacji dla fanów tego sportu na świecie.


Warto zaplanować wypad do Macedonii, miejmy nadzieję, iż będzie to w kolejnym roku dużo łatwiejsze. Dziś najbardziej ekonomiczną opcją jest podróż Wizz Air przez Budapeszt. Jednak w tym przypadku konieczne są noclegi w stolicy Węgier. Jeżeli chcielibyśmy polecieć tradycyjnymi liniami, dobre połączenia oferuje linia Adria Airways. W tym przypadku za bilet zapłacimy min 1200 zł, najlepsze okazje możemy znaleźć na serwisie Esky, gdzie przy wspólnym rezerwowaniu lotów i hotelu możemy liczyć na zniżki nawet do 30 %.


Czekamy na oficjalne informacje od LOT i Rainbow. Jeśli się zmaterializują będziemy mieli kolejną ciekawą weekendową destynację z Warszawy w zasięgu ręki.REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon