czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 17.06.2018 21:52
Zamek Iłża - turniej, jezioro, wąskotorówka i arboretum w jednym:)

Zamek w Iłży (a właściwie jego ruiny) to najbliższy Warszawie tak malowniczo położony historyczny obiekt tego typu. Znajdujący się na wysokim wzniesieniu zapewnia wspaniałe widoki na samą Iłżę jak i pobliski zalew/jezioro na rzece Iłżance.

Zamek Biskupów Krakowskich powstawał w Iłży w w pierwszej połowie XIV wieku. Jak większość jego odpowiedników został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Co ciekawe, zamek odbudowano w XVII wieku, nie podniósł się jednak ponownie po pożarze i ostatecznie został opuszczony w XVIII wieku.

Do dziś możemy podziwiać najstarszy element zamku - wieżę (Stołp). Powstała prawdopodobnie w początkach XIV wieku, dzisiaj jej górny element przykrywa charakterystyczny parasol, pozwalający obserwować okolice nawet podczas niesprzyjającej pogody.

Obecnie podzamcze służy jako rodzaj parku dla lokalnych mieszkańców, wspaniałe kasztany dodają miejscu ciekawego charakteru. Historyczne średniowieczne klimaty wracają do Iłży 2-3 razy w roku, przede wszystkim przy okazji turnieju rycerskiego organizowanego tu tradycyjnie podczas majowego weekendu. Kolejną cykliczną imprezą jest historyczny jarmark, najbliższy zaplanowano na pierwszy weekend września.

Rok 2018 jest rokiem Zamku w Iłży. W ramach tego jubileuszu zaplanowano szereg wydarzeń, większość jednak ma mocno lokalny charakter. Zamek szczególnie ładnie prezentuje się nocą, podświetlony przez specjalnie zainstalowane oświetlenie.

Trudno spodziewać się, że w najbliższej przyszłości oferta turystyczna związana z zamkiem ulegnie poprawie. Iłża jest zbyt małym ośrodkiem by wygenerować większe zainteresowanie turystów. Wciąż jednak pozostaje ciekawą opcją na krótki postój podczas wyjazdu/powrotu ze świętokrzyskiego.

Mimo, iż sam Zamek z trudnością będzie aspirował do tego by być jedynym celem wycieczki z Warszawy, to korzystając z okolicznych atrakcji można sobie już taki wypad wyobrazić. Do naszej dyspozycji mamy urokliwy zalew na rzece Iłżance, krótką wąskotorową trasę z Iłży do Marcul, a także położone w samych Marculach Arboretum. To ostatnie miejsce może nas przyciągnąć szczególnie pod koniec lata i we wrześniu, właśnie wtedy kwitną tam kolorowe wrzosy.

Kto wie, może korzystając z okazji jaką będzie wrześniowy średniowieczny jarmark zmontujemy ciekawą jednodniową wycieczkę z Warszawy. Z pewnością warto poznawać nowe miejsca na turystycznej mapie okolic stolicy/Mazowsza.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon