czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl

Weekend 20-21 lipca liczne super atrakcje przed nami


Data publikacji: 27.01.2019 14:59
Powstanie Styczniowe czas pamięci - rekonstrukcje = żywe lekcje historii w okolicach Warszawy

Końcówka stycznia to czas upamiętnienia Powstańców Styczniowych 1863 roku, z roku na rok mamy coraz więcej ciekawych wydarzeń przywracających pamięć tamtych dni.

Zaczynamy już w okolicach rocznicy wybuchu zrywu, w tym roku w weekend 19-20 stycznia mieliśmy dwie imprezy dla aktywnych, których trasy przebiegały w miejscach związanych z mienionymi wydarzeniami. Z Roztoki wyruszył rajd pieszy, wspaniałą trasą wzdłuż linii wydm Kampinoskiego Parku Narodowego. W sobotę z Parku Rozrywki Julinek ruszył też 7 rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych.

We wtorek 22 stycznia zaś, fani historii z okolic Otwocka udali się na historyczny spacer do Emowa, gdzie przy pomniku powstańców, oddano hołd a także przygotowano wspólne ognisko, członkowie Projektu Konspiracja dumnie prezentowali się w strojach z epoki. Warto śledzić aktywność tej grupy, uczestniczą oni w wielu ciekawych wydarzeniach w okolicach Otwocka ale nie tylko.

W sobotę 2 lutego zaś po raz 2gi odbędzie się historyczna inscenizacja w Joachimowie Mogiły w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. W zeszłym roku było naprawdę świetnie, liczne ekipy rekonstruktorów zadbały o ciekawą historyczną oprawę. Miejsce rekonstrukcji jest tym ciekawsze iż można udać się na ciekawy spacer w okolice przepięknej rzeki Rawki.

Po raz pierwszy wydarzenia związane z Powstaniem będą też upamiętniane w Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, w gościnne progi tej instytucji organizatorzy zaproszą nas w 2gi weekend lutego, zaczynamy w sobotę 9 lutego o 12. Można też przy okazji sprawdzić jak prezentuje się zjawiskowy kościół w Brochowie w zimowej otoczce.

Tradycyjnie najsilniejsza tradycyja upamiętniania Powstańców Styczniowych ma miejsce na ziemi świętokrzyskiej, jest to związane z najintensywniejszymi walkami które miały miejsce w tych właśnie rejonach. Właśnie tutaj znajdziemy rekonstruktorów kultywujących pamięć ciekawych wojskowych formacji takich jak m.in Żuawi Śmierci. W okolicach Małogoszczy sercem historycznej pamięci powstania jest "Ostoja Dworska". W tym właśnie miejscu zakończy się tradycyjny Małogoski Złaz Turystyczny, kolejna edycja już 24 lutego.

Impreza jest idealnym motywem do połączenia z wyprawą na świętokrzyskie stoki narciarskie, w tym roku dzięki obwodnicy Radomia dojedziemy do Kielc szybciej.

Warto skorzystać z okazji i wybrać się w okolice Warszawy by pokazać dzieciom realia XIX wiecznych leśnych partyzanckich potyczek.
REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon