czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: żywemuzea
Data publikacji: 30.03.2016 20:59
HIT 2016 Galeria Figur Stalowych Pruszków

Ze względu na historię lat 90-tych XX wieku podwarszawski Pruszków budzi w Polakach niezbyt pozytywne skojarzenia. Z całą pewnością nie uznaje się go za miasto oferujące szczególne atrakcje turystyczne i zapewniające swoim gościom większe wrażenia estetyczne. Uchodzi za miasto dość szare, typową sypialnię Warszawy. Wkrótce jednak opinia o Pruszkowie powinna ulec zmianie, gdyż pojawiła się tu atrakcja unikalna nie tylko w skali Polski, ale także Europy, a może nawet i całego świata. Na razie bez rozgłosu, trochę nieśmiało, ale na splendor i laury przyjdzie jeszcze czas.

Właśnie w Pruszkowie, przy ulicy Przejazdowej 17, znajduje się niezwykły i jedyny w swoim rodzaju Punkt Skupu Złomu Przy Czołgu. W jaki sposób punkt skupu żelastwa może uchodzić za weekendową atrakcję, w dodatku dla rodzin z dziećmi? Otóż możemy tu podziwiać robiącą niesamowite wrażenie Galerię Figur Stalowych, czyli imponujących rozmiarów roboty, postacie filmowe, bohaterowie kreskówek, wszelkiej maści potwory, a także perfekcyjnie odtworzone luksusowe samochody, powstałe w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. Całość w industrialnym otoczeniu jest wspaniałą atrakcją dla dzieci i dorosłych.

A wszystko zaczęło się w 2012 roku od pierwszych przeróbek złomu w stalowe rzeźby, czego zwieńczeniem była wystawa „Nowe istnienie – nowy początek”. Nazwa wystawy symbolizuje to, czym dla złomu jest przetworzenie go w imponujące dzieło sztuki, czyli nadanie mu nowego życia. W związku z rosnącą w ostatnim czasie popularnością stalowej sztuki, figury zaczęły podróżować po Polsce, pojawiać się na przeróżnych eventach, w halach targowych czy teledyskach.

Wszystko wskazuje na to, iż już wkrótce pruszkowski hangar na terenie Skupu Złomu Przy Czołgu okaże się dla stale powiększającej się galerii za ciasny. Nad kolejnymi dziełami sztuki pracują już liczni artyści, a pomysły autorów zdają się nie mieć końca. Wygląda więc na to, iż możemy się w Polsce spodziewać stalowego odpowiednika słynnego londyńskiego Muzeum Figur Woskowych. Póki co, dzięki niesamowitej stalowej, galerii pruszkowskie złomowisko stało się absolutnie nietypową rodzinną atrakcją turystyczną.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: najedendzień żywemuzea
Data publikacji: 06.03.2016 8:34
Toruń - Krzyżacki Patrol i Muzeum Piernika

Na pytanie z czym się nam kojarzy Toruń padają naprzemiennie dwie odpowiedzi: z piernikami oraz z Mikołajem Kopernikiem. I właśnie oba symbole miasta są motywem przewodnim licznych wycieczek turystów do Torunia.

Mówi się, że historia toruńskich pierników jest niemal tak stara jak historia będącego jednym z najstarszych polskich miast Torunia, Ponoć swój niepowtarzalny smak toruńskie pierniki zawdzięczają doskonałej mieszance tradycyjnych produktów polskich oraz oryginalnych przypraw przywożonych na handel z krajów orientu. Ze względu na swą olbrzymią popularność wypiek ten doczekał się w Toruniu swojego muzeum, coraz szerzej znanego wśród turystów z Polski oraz z zagranicy. Powstałe w 2006 roku Żywe Muzeum Piernika mieści się w ścisłym centrum Torunia i swym gościom zapewnia wiele niecodziennych atrakcji. Przyjazny charakter miejsca oraz jego swobodna atmosfera sprawiają, iż zarówno dzieci jak i dorośli spędzą tu wspaniały czas. Podczas interaktywnych pokazów tworzenia tradycyjnych, toruńskich wypieków goście muzeum poznają kulturę średniowiecza wraz z  historią miasta. Żywe Muzeum Piernika uchodzi obecnie za jedną z największych turystycznych atrakcji Torunia.

Założony przez Krzyżaków Toruń przez lata uznawany był za miasto bogate, bardzo wysoko rozwinięte i świetnie zorganizowane. Władzy krzyżackiej zawdzięcza on wiele wspaniałych zabytków, w tym istniejących do dziś gotyckich kościołów. W nawiązaniu do krzyżackiego patronatu powstał tu niecodzienny sposób prezentowania turystom zabytków Torunia - tak zwany krzyżacki patrol. W ramach patrolu przewodnicy w strojach historycznych - Kopernika, Krzyżaków, czy też średniowiecznych mieszczan przedstawiają zabytki i atrakcje Torunia, m.in jedna z największych atrakcji Torunia - dom Mikołaja Kopernika, przenosząc niejako swych gości w odległe czasy. Zwiedzaniu towarzyszy szereg anegdot, legend oraz przypowieści przez co turyści jeszcze lepiej wczuwają się w średniowieczny klimat. Ta niecodzienna forma zwiedzania Torunia cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów w różnym wieku choć rzecz jasna najskuteczniej pobudza wyobraźnię dzieci. Który chłopiec nie chciałby się poczuć jak prawdziwy rycerz w średniowiecznym mieście? Oprócz zabawy i elementu rozrywki krzyżacki patrol to przede wszystkim doskonała forma edukacji dla każdego turysty.  


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: żywemuzea
Data publikacji: 06.03.2016 8:34
Ćmielów - żywe muzeum dla każdego

W oddalonym o 180 kilometrów od Warszawy Ćmielowie,  na terenie Fabryki Porcelany AS znajduje się nietypowe muzeum, będące wspaniałą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Żywe Muzeum Porcelany oferuje swoim gościom nie tylko możliwość poznania procesu wytwarzania porcelany i podziwiania jego końcowych efektów, ale przede wszystkim aktywny udział we wszystkich etapach produkcji (odlewanie, czyszczenie, szkliwienie) i samodzielne malowanie powstałych wyrobów. Nic tak nie pobudza i nie rozwija wyobraźni dziecka jak samodzielna praca w ramach poznawanego rzemiosła. I właśnie dlatego ćmielowskie muzeum nazywa się „żywym”, gdyż całkowicie odbiega od stereotypowego muzealnego świata, gdzie dotykanie eksponatów jest całkowicie zabronione.   

Dla gości jeszcze bardziej ciekawych ceramicznego świata prowadzone są specjalne warsztaty, a wykonane przez nich figurki zabierane są do domu, stając się wartościową pamiątką na całe życie.

Muzeum posiada bogato wyposażony sklep z wyrobami z porcelany  oraz elegancką kawiarnię.

W 2015 roku Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie uznane zostało za jeden z siedmiu nowych cudów Polski w głosowaniu czytelników National Geographic Traveler, zajmując drugie miejsce.

 

Szczegółowe informacje:

www.turystyka.cmielow.com.pl

 

Zaledwie 16 kilometrów od Ćmielowa znajduje się inne miejsce o unikalnym charakterze – zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego, zorganizowany w Muzeum Archeologiczne – Krzemionki Opatowskie. Liczącą półtora kilometra trasę turystyczną w Krzemionkach cechuje krajobraz przemysłowy z odległych czasów, w którym na wyróżnienie zasługują hałdy górnicze i zagłębia poszybowe. Największe wrażenie robi jednak 500-metrowa trasa podziemna, będąca jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla publiczności. Kolejną ciekawą pozycją w Krzemionkach Opatowskich jest zajmująca półtora hektara rekonstrukcja pradziejowej osady. Pozwala ona wyobrazić sobie, jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.

W miesiącach letnich w Krzemionkach Opatowskich odbywają się warsztaty archeologiczne, w czasie których pod okiem garncarskiego mistrza można samodzielnie zrobić gliniane naczynie.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: świętokrzyskie żywemuzea
Data publikacji: 06.03.2016 8:34
Piastowie - machiny Grodu Pobiedziska

Rodzinny wyjazd weekendowy śladami pierwszych Piastów to doskonała szansa na połączenie aktywnego wypoczynku z nauką i rozrywką. Zarówno dorośli turyści jak i dzieci, oprócz solidnej dawki wiedzy historycznej, przywiozą z takiego wypadu masę wspomnień. Dzięki doskonałemu połączeniu drogowemu, a także kolejowemu, trasę z Warszawy do stolicy Wielkopolski  - Poznania pokonamy już w niecałe 3 godziny. 

Początki państwa polskiego są ściśle związane z Ostrowem Tumskim w Poznaniu. Zdaniem wielu historyków to właśnie na położonej między rzekami Wartą a Cybiną wyspie miał miejsce chrzest Polski, tu wraz z żoną i najbliższym otoczeniem modlił się Mieszko I. Ostrów Tumski oraz Gniezno uchodzą za dwa pierwsze ośrodki władzy świeckiej oraz duchowej w państwie Polan. Obecnie Ostrów Tumski uznawany jest za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Poznania, idealne miejsce na rodzinny spacer. Znajduje się tu wiele zabytków klasy światowej. Na wyspie możemy podziwiać Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła (a w niej imponującą Złotą Kaplicę), Pałac Arcybiskupi, Muzeum Archidiecezjalne - Akademię Lubrańskiego czy też eksponujący pamiątki grodowe Rezerwat Archeologiczny.

Jadąc z Poznania w stronę Gniezna trafiamy do Grodu Pobiedziska, drewnianej fortecy z okresu wczesnego średniowiecza, która oferuje swoim gościom jedyną w swoim rodzaju wystawę machin oblężniczych naturalnej wielkości. W rekonstruowanym na wzór historyczny grodzie zarówno dzieci, jak i dorośli w bardzo przyjaznej formie poznają średniowieczną sztukę wojenną, zobaczą wielkie kusze wałowe, wieże oblężnicze, czternastoosobowy taran i wiele innych, imponujących drewnianych konstrukcji. Gród Pobiedziska to pozycja obowiązkowa podczas weekendowej wycieczki śladami pierwszych Piastów. Tuż obok grodu znajduje się Skansen Miniatur, w którym można podziwiać makiety obiektów historycznych oraz fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. W parku znajduje się około 35 budowli z terenu Szlaku Piastowskiego, wykonanych w skali 1:20.     

Kulminacją weekendowego wyjazdu śladami pierwszych Piastów powinno być odwiedzenie pierwszej stolicy Polski - Gniezna. To właśnie w położonym na siedmiu wzgórzach mieście świętego Wojciecha narodziła się polska państwowość. W Gnieźnie znajduje się szereg niezwykłych zabytków, z których najważniejszy to gotycka katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, przedstawiającymi życiorys świętego Wojciecha. W mieście znajduje się także ciekawe Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym dorośli i dzieci zaznajomią się z tematyką polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu.

Rodzinny weekend śladami pierwszych Piastów to doskonały pomysł na edukacyjny wyjazd pełen wrażeń i atrakcji, z którego zarówno dzieci, jak i dorośli wrócą bardzo zadowoleni.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: żywemuzea
Data publikacji: 06.03.2016 8:33
Bursztyn oraz ginące zawody na Kurpiach

Bursztyn kojarzony jest w Polsce głównie z Kaszubami i Kurpiami, co jest rzecz jasna związane z jego obecnością na tych obszarach. I chociaż  ozdoby bursztynowe używane były także w innych częściach Polski, to powszechnie nosili je jedynie mieszkańcy wsi kurpiowskich i kaszubskich.

Kurpie zajmują obszar północnego Mazowsza wokół dorzecza Narwi. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tu w XV wieku, stałe osadnictwo datowane jest na przełom XVI i XVII wieku. Wydobycie i obróbka bursztynu były obok rybołówstwa, leśnictwa i bartnictwa jednymi z głównych zajęć miejscowej ludności.  Tradycja bursztyniarstwa do dziś  jest stale obecna w miejscowym folklorze. Bursztyn znajdowano zarówno w czasie prac na polu na powierzchni ziemi, na pastwiskach czy łąkach, jak i odławiano go z rzek i stawów lub wydobywano podczas kopania studni. Lokalna ludność  nauczyła się rozpoznawać miejsca, w których mógł się znajdować bursztyn i tam podejmowano jego poszukiwania. Dzięki specjalnie do tego przystosowanym narzędziom wytwarzano wszelakie bursztynowe ozdoby: korale, guziki, różańce, kolczyki, krzyżyki i inne. Bursztyn pełnił tu nie tylko funkcję ozdobną i dekoracyjną, był także  głównym środkiem płatniczym w sklepach lub w  kościele. Wykorzystywano go również do leczenia wielu chorób.

Bursztyn wydobywany jest na Kurpiach do dnia dzisiejszego. W znajdującym się w oddalonym o 150 km od Warszawy Muzeum Kurpiowskim w Wachu odbywają się fascynujące i jedyne w swoim rodzaju warsztaty i zajęcia z szukania, kopania, poławiania i obróbki bursztynu, połączone ze zwiedzaniem bursztynowej kopalni. A wszystko pod okiem Zdzisława i Laury Bziukiewiczów, rodowitych Kurpiów, założycieli muzeum, ludzi, którzy o historii i kulturze kurpiowskiej wiedzą dosłownie wszystko.

Goście muzeum w Wachu mają do wyboru wiele rodzajów warsztatów:

1. Kopanie bursztynu, 2. Obróbka kurpiowska bursztynu, 3. Kopanie bursztynu + obróbka kurpiowska bursztynu, 4. Wyrób kwiatów z bibuły, 5. Karty pocztówkowe i okolicznościowe, 6. Koronka frywolitka, 7. Len - czesanie, międlenie i tkanie, 8. Wyrób palm wielkanocnych, 9. Pisanki wielkanocne, 10. Warsztaty choinkowe, 11. Zielarstwo ludowe, 12. Wiejskie zabawki, 13. Strój kurpiowski, 14. Historia Kurpi Zielonych i gwara kurpiowska, 15. Pranie i maglowanie - Higiena na wsi kurpiowskiej, 16. Maszyny rolnicze, 17. Koronka szydełkowa, 18. Gry i zabawy wiejskie, 19. Wyrób biżuterii, 20. Warsztaty kulinarne - kuchnia kurpiowska.

Oczywiście kurpiowskie warsztaty to nie jedyne atrakcje czekające na gości muzeum w Wachu oraz w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach. Na aktywnych czekają piękne leśne trasy piesze i rowerowe oraz spływy kajakowe Omulwią czy Orzycem, a na wszystkich czeka niepowtarzalna kurpiowska kuchnia.

Ważne, aby przed planowaną wizytą skontaktować się z Muzeum Kurpiowskim w Wachu pod kątem ustalenia terminu zajęć i warsztatów, a także chcąc spróbować prawdziwej i niepowtarzalnej kurpiowskiej kuchni.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: żywemuzea
Data publikacji: 30.03.2016 0:06
Zamek Czersk - żywe lekcje historii

Oddalony zaledwie o około 40 kilometrów od Warszawy Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku to miejsce obowiązkowe dla wszystkich pasjonatów historii średniowiecza i miłośników rycerstwa. Odbywający się tu cyklicznie Turniej Rycerski właśnie został nominowany do nagrody "Perła Mazowsza" w kategorii "Wydarzenie, oferta turystyczna roku 2015".

W ramach projektu "Nasza Ojcowizna. Żywe Lekcje Historii na Zamku w Czersku" Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (oddział w Czesku) organizuje szereg zajęć interaktywnych, których uczestnicy w niezwykle przystępny i ciekawy sposób przyswoją sobie wiele zagadnień, związanych głównie z historią, kultura i obyczajami średniowiecza oraz rycerstwem. Proponowane są następujące tematy:

  • Kultura przeworska, Celtowie i Rzymianie,
  • Średniowiecze: rycerstwo - ideały, życie codzienne, turnieje, wyprawy krzyżowe,
  • XVII wiek: husaria i szlachta polska, Potop Szwecki,
  • Królowa Bona i włoszczyzna,
  • Koń w historii Polski, słynne formacje kawaleryjskie (zajęcia z udziałem konia),
  • Warsztaty rzemieślnicze: pokazy kucia zbroi i oręża dawnego,
  • Urzecze: zapomniany region okryty na nowo.

Żywe lekcje historii na zamku w Czersku to nie tylko nauka i poznawanie dawnych czasów, ale także znakomita rozrywka dla dzieci i dorosłych. Ubrani w rycerskie stroje przewodnicy w ciekawy i pełen pasji sposób przybliżą słuchaczom życie i obyczaje dawnej Polski i Europy.

Żywe lekcje historii to nie jedyna atrakcji Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Warto także pojawić się tu podczas organizowanych corocznie turniejów rycerskich, odbywających się z poszanowaniem tradycji i obyczajów średniowiecznych. Turnieje rozgrywane są na podstawie ksiąg turniejowych, z pełną oprawą charakterystyczną dla takich wydarzeń. Na gości, oprócz turniejów rycerskich pojedynczych i drużynowych czekają pokazy artystyczne i sokolnicze, turnieje konne i łucznicze, kramy rzemieślników, prezentujących wyroby z dawnej epoki i wiele innych.Kontakt oraz szczegółowe informacje:

http://www.zamekczersk.pl/z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: najedendzień żywemuzea
Data publikacji: 07.04.2016 9:51
Galeria Figur Stalowych - Król Julian i Minionki przybywają

Galeria figur stalowych nie zwalnia tempa. Pracujący dla niej artyści z całego świata mają również na uwadze najmłodszych, w tym ich bieżące gusta i upodobania, jak wstępnie informują pomysłodawcy i zarządzający galerią, kolejne tygodnie powinny przynieść istotne nowości w tej materii.


Spodziewamy się, iż kolekcje galerii zasili mocna ekipa, w tym stalowy król Julian, drużyna Pingwinów z Madagaskaru i niezwykle liczna rodzina Minionków, a to zapewne nie koniec nowości skierowanych do najmłodszych.

Nieco "starszych chłopców" na pewno zachwyci kolekcja dziesięciu najdroższych samochodów sportowych świata, a także klasyki motoryzacji m.in. stary fiat 500. Ciśnienie podniesie nam niewątpliwie niesamowite Lamborghini Aventador.

Galeria z każdym tygodniem wzmacnia swój medialny wizerunek, obecność na targach eventowych a także premierowe pokazy w Galerii Cuprum w Lubinie pozwoliły pozyskać kolejnych wiernych fanów.

W połowie marca galeria wróci znów do domu a nowych eksponatów powinniśmy się spodziewać już wkrótce, należy pilnie śledzić profil galerii i portal zwarszawy-naweekend.pl. Czy tak jak przewidywaliśmy Galeria ma szanse stać się turystycznym hitem na miarę liderów rynku? Czas pokaże, ale na pewno pomysł i zaangażowanie twórców gwarantują, że będzie się działo.. zresztą niektóre filmy promocyjne galerii kończą się kultową frazą z Killera .. mają rozmach... nic dodać nic ująć.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon