czekam

 Do Krakowa tanio pociągiem Dragon :) zostaje w nowym rozkładzie na 2017

Camperem na weekend rusza Cordigo nowa jakość camperowania już w Warszawie:)

Jachty bez patentu wypozyczalnia.mazury.pl super Rabat first minute na IV/V 

Zwiedzanie z przewodnikiem Fortu Legionów niedziela godz 10.50

Tanie bilety do Krakowa Wroclawia Szczecina tylko dzis 22II  w PLL LOT


   Wyszukiwanie wg.: Nowy artykuł
Data publikacji: 13.02.2017 12:45
Kulig Stajnia Mirabell blisko Warszawy piękne trasy

Oferta kuligów w okolicach Warszawy staje się coraz bogatsza, najciekawsze miejsca opisywaliśmy już tej zimy na portalu. Oferta stajni Mirabell jest godna szczególnej uwagi z kilku powodów.


Przede wszystkim bliskość Warszawy i łatwość dostania się na miejsce startu kuligu. Sama stajnia znajduje się w niewielkiej odległości od Otwocka. Położenie jest o tyle istotne, że znajdujemy się tuż obok pięknego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.


O parku pisaliśmy już wielokrotnie, jest to miejsce warte uwagi o każdej porze roku. Latem kuszą szlaki rowerowe i piękne miejsca na odpoczynek czy piknik. Zimą leśne dukty są idealnym miejscem do ćwiczenia kondycji na nartach biegowych, są też niewątpliwie idealne na kuligi.


Wielką zaleta miejsca jest też możliwość odwiedzenia Bunkrów w Dąbrowieckiej Górze. Dzięki zaangażowaniu pasjonatów dostają one nowe życie w zimowe weekendy. Często spotkamy tu ludzi pracujących nad kolejnymi ulepszeniami, szczególnie w nowo odnowionym mniejszym bunkrze. Periodycznie bywają tu także rekonstruktorzy, spotkanie z nimi jest dla najmłodszych zawsze ciekawym i interesującym przeżyciem. Najbliższa okazja już 11-12 marca.


W tym roku warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjają kuligom. Stajnia Mirabell stara się je organizować w każdy weekend. O aktualną ofertę możemy pytać zarówno w samej Stajni jak i współpracującym z nią biurze podróży Kudlicki z Otwocka.


Jeżeli poza kuligiem szukamy jeszcze innych atrakcji to możemy udać się na spacer po Otwocku lub w drodze powrotnej do Warszawy wpaść na lodowisko, które działa przy hotelu Holiday Inn w Józefowie.


Stajnia Mirabell to nie tylko oferta zimowa. Znajdziemy tu szeroką ofertę imprez i możliwości spędzenia wolnego czasu, nie tylko dla tych którzy jeżdżą konno. Urodziny w klimacie kowbojskim cieszą się wielką popularnością.


Cieszymy się, iż Mazowiecki Park Krajobrazy zyskuje coraz bogatszą ofertę turystyczną. Bez wątpienia to miejsce zasługuje na naszą uwagę podczas planowania weekendowych wypadów z Warszawy.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 30.01.2017 10:25
Zamek Zawieprzyce - na wypad z pojezierza - rekonstrukcje historyczne

Ruiny zamku w Zawieprzycach na Lubelszczyźnie doczekały się godnych gospodarzy w postaci Chorągwi Zamku w Zawieprzycach im. Atanazego Mączyńskiego, której członkowie przywracają do życia ten niezwykle ciekawie położony obiekt.


Zamek w Zawieprzycach skrywa wiele tajemnic, zbudowany w XVI wieku jako siedziba rodu Zawieprzyckich. W kolejnych latach przechodził z rąk do rąk, jego właścicielami była m.in. słynna lubelska rodzina Firlejów. W końcówce XVII wieku wspomniany wyżej Atanazy Mączyński postanowił zbudować tu okazałą rezydencję pałacową. Prace przebiegały pod okiem najbardziej znanego architekta epoki Tylmana z Gameren, finalnie powstał tu okazały pałac. Na początku XIX wieku dodano liczne elementy romantyczne. Ówczesny pałac był też inspiracją powieści Aleksandra Bronikowskiego "Zawieprzyce".


Niestety rok 1848 przyniósł pożar i zagładę Pałacu, z której już nigdy w pełni się nie podniósł. Kolejni zarządcy zamieszkiwali już tylko w Dworku. W tym czasie dobrami zarządzali m.in. Skłodowscy skoligaceni z przyszłą noblistką Marią.


Zawieprzyce jak każdy zamek mają też swoją legendę. Jej bohaterami jest para kochanków, jeńców przywiezionych po bitwie pod Wiedniem przez ówczesnego właściciela zamku. Piękna Teofania wpadła w oko okrutnemu lubelskiemu kasztelanowi, jego awanse spełzły jednak na niczym. W zemście kazał on zamurować kochanków żywcem. Ich śladem ruszył brat Teofanii, ukrywając swoją tożsamość najął się w zamku jako malarz. Namalowane przez niego freski, nawiązujące do okrutnego losu jaki czeka Kasztelana w piekle, wywołały gniew i surową karę. Podzielił los kochanków. Od tamtej pory w komnatach i na dziedzińcu widziano duchy kochanków i nieszczęsnego malarza. Podobno dzieje się tak do dziś.


Ruiny Zamku w Zawieprzycach są pięknie położone na wzgórzu u podnóża, którego płynie Wieprz. Warto tu przyjechać dla widoków. Najlepiej jednak wybrać się tu podczas periodycznych rekonstrukcji historycznych, które maja tu miejsce. Chorągiew Zamkowa organizuje je zwykle w maju i sierpniu. Członków Chorągwi spotkamy także podczas innych historycznych rekonstrukcji w regionie.


Z pewnością spotkamy ich podczas imprez w Czemiernikach, Kozłówce czy Zamościu. Już w 2 połowie lutego, a dokładnie 19, spotkamy Chorągiew w nieodległym od Warszawy Gołębiu. Krótka zimowa rekonstrukcja bitwy ze Szwedami pod Gołębiem będzie dobrą okazją by zobaczyć ich w akcji. Sam Gołąb i Puławy są idealnymi celami na weekendowy wypad. Rekonstrukcja może być interesującym uzupełnieniem takiej jednodniowej wycieczki z Warszawy.


Ruiny Zamkowe powinny też znaleźć się na naszej liście miejsc do zobaczenia podczas wizyt na Pojezierzu Łęczyńsko -Włodawskim. Z nad jezior dojedziemy tu w ciągu 20 minut. Możemy też zaplanować wycieczkę rowerową.


Przed wybraniem się na miejsce warto sprawdzić czy i w jakich godzinach otwarte jest mini Muzeum czasów Jana III Sobieskiego znajdujące się tutejszym lamusie.


Ciekawą opcją może być też spływ kajakowy Wieprzem. Nie jest to rzeka z gatunku najłatwiejszych ale z pewnością wysiłek zrekompensują nam piękne widoki rozpościerające się od Łęcznej aż do samych Zawieprzyc.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 03.04.2016 16:11
Flis Festiwal 6-8 maja, sesja zdjęciowa do Zielonych Świątków 9 IV

Zbliżamy się nieuchronnie do roku Wisły(2017), zapewne także z tego powodu wszystkie wydarzenia związane z Wisłą i żegluga śródlądową będą cieszyły się rosnąca popularnością. Przyczynia się do tego również wzmożone zainteresowanie tradycja urzecką, osadnictwem olenderskim a wreszcie moda na sporty wodne. Nie bez znaczenia jest też wsparcie samorządów i nowe publikacje traktująca o związanych z Urzeczem tematach, min prace dr Stanaszaka.

W tym roku preludium dla wydarzeń kultywujących wiślaną tradycje tego mikroregionu, będzie sesja zdjęciowa do filmu promującego wyróżniane już jako produkt turystyczny Zielone Świątki na Urzeczu, zaplanowano ją na 9 IV na warszawskiej la Playa. Start już o 6.00 rano. Będzie to dobra okazja by zobaczyć łodzie i mode urzecką a może również wcielić się w role statysty.

Główną wiślaną imprezę tj Flis Festiwal zaplanowano na drugi weekend maja tj 8-9 maja w podwarszawskich Gassach, w tym roku zameldowanie się w tej miejscowości zaplanowały liczne załogi z całej Polski. W ramach festiwalu przewidziano różnorodne koncerty i możliwość zetknięcia się z żywą tradycją Urzecza, zarówno w formie materialnej jak i nie materialnego przekazu.

Wspomniane już wyżej Zielone Świątki odbędą się w kolejny weekend, w tym przypadku można też osobiście dołączyć do rzecznego orszaku, liczba miejsc jest jednak ograniczona.

18-19 czerwca ruszy zaś tradycyjna pielgrzymka rzeczna Świętego Zygmunta z Gassow do Płocka, w tym przypadku zainteresowani, winni rezerwować miejsca z wyprzedzeniem jest ich bowiem naprawdę nie wiele.

Już po wakacjach odbywa się zwykle, parada łodzi tradycyjnych, z roku na rok ciesząca się większą popularnością. Widok "żaglowców" na Wiśle jest czymś spektakularnym, miejmy nadzieje że będziemy mieli z nim do czynienia coraz częściej.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 18.03.2016 21:38
VIII Jarmark Tumski - zapraszamy do Płocka!

Jarmark Tumski to trzydniowa impreza plenerowa, organizowana w Płocku od 2009 roku. Ma ona charakter zarówno kulturalno – rozrywkowy jak i kolekcjonersko – wystawienniczy. Podczas imprezy główne ulice płockiego Starego Miasta zapełniają się przybyłymi z całej Polski wystawcami i kolekcjonerami. Wystawiane są tu antyki i wszelkiego rodzaju starocia a także wyroby rękodzieła artystycznego, biżuteria, czy liczne wyroby regionalne. Wszystko otoczone jest bardzo bogatym programem artystycznym prezentowanym na scenach Starego Miasta.

Tegoroczny Jarmark podzielony będzie na pięć stref co umożliwia jego gościom łatwe poruszanie się według preferowanych atrakcji. W strefie handlowej znajdować się będą stoiska wystawców z całej Polski a także stoiska gastronomiczne. Strefa kolekcjonerska to, jak sama nazwa wskazuje idealne miejsce dla kolekcjonerów, hobbystów i wszelkiej maści pasjonatów. Liczne atrakcje czekać będą na najmłodszych gości w strefie dziecięcej. Oprócz tego przewidziane są dwie strefy: prezentująca środowisko artystyczne Płocka – strefa sztuki oraz strefa militarna, z licznymi prezentacjami grup rekonstrukcyjnych różnych epok.

Tegoroczny, VIII Jarmark Tumski odbywać się będzie w dniach 3-5 czerwca

Serdecznie zapraszamy do Płocka!

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 17.03.2016 22:57
Skansen w Tokarni - turystyczny HIT zaprasza

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni to zajmujący powierzchnię 70 hektarów skansen, obrazujący życie mieszkańców, układ i specyfikę historycznych wiosek oraz wystroje wnętrz z różnych obszarów Kielecczyzny. Skansen uchodzi za jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce i jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Jak co roku w Tokarni szykuje się wiele bardzo ciekawych imprez, z których najciekawsze to:

15 maja - Wytopki Ołowiu to sztandarowa impreza Muzeum Wsi Kieleckiej, która nawiązuje do tradycji górnictwa kruszcowego na obszarze dawnej Kielecczyzny. Tradycyjnie odbędą się pokazy wytopu ołowiu, pędzenia dziegciu oraz elektrolizy miedzi. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła ludowego i potraw regionalnych.

1 czerwca – Jarmark Agroturystyczny to jedna z największych imprez plenerowych odbywających się w Parku Etnograficznym w Tokarni, na której promuje sie ponad 100 gospodarstw agroturystycznych z województwa świętokrzyskiego. Podczas pikniku odbywać się będzie kiermasz rękodzieła ludowego, pokazy ginących rzemiosł, degustacja potraw regionalnych. Na scenie gościć będzie muzyka ludowa, gdzie zaprezentują się kapele z naszego województwa. Na najmłodszych czeka wiele atrakcji, w tym liczne gry i zabawy.

19 czerwca – Powitanie lata to niezwykłe spotkanie z ludowymi tradycjami związanymi z Nocą Świętojańską. Etnografowie przybliżą dawną tradycję charakterystyczną dla dawnej wsi, odbędą się pokazy obrzędowe, tańce przy ognisku, wyplatanie wianków i wspólne puszczanie ich na wodę. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz tradycyjnego rzemiosła.

28 sierpnia – Święto chleba to niezwykłe spotkanie z ludowymi tradycjami związanymi z Nocą Świętojańską. Etnografowie przybliżą dawną tradycję charakterystyczną dla dawnej wsi, odbędą się pokazy obrzędowe, tańce przy ognisku, wyplatanie wianków i wspólne puszczanie ich na wodę. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz tradycyjnego rzemiosła.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Ziemia Sandomierska i okoliczne atrakcje

Województwo Świętokrzyskie to obecnie jedna z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych opcji na weekendowy wypad z Warszawy dla każdego. Jako iż oferuje ono tak wiele atrakcji, iż nawet przedłużony weekend nie wystarczy do poznania wszystkich z nich, w tym artykule przedstawimy pokrótce najciekawsze miejsca południowej części regionu.

Oddalony od Warszawy o nieco ponad 200 kilometrów Sandomierz to niezwykle malownicze miasto, które swój turystyczny rozkwit w ostatnich latach zawdzięcza w dużym stopniu serialowi telewizyjnemu "Ojciec Mateusz". Produkcja TVP niewątpliwie pomogła w promocji miasta, lecz zdaniem mieszkańców korzyści są obopólne gdyż mało jest miejsc w Polsce równie klimatycznych i urodziwych co historyczne miasto nad Wisłą. Trudno się z tą opinią nie zgodzić gdyż liczący tysiąc lat Sandomierz, ze względu na swój charakter i położenie na siedmiu wzgórzach, zwany jest często małym Rzymem. Miasto posiada doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny i w sezonie wiosenno-letnim tętni życiem w wyniku organizowanych tam pikników rycerskich, imprez historycznych czy pokazów renesansowego tańca. Jak na swoją stosunkowo niewielką powierzchnię, posiada niesamowitą ilość stu dwudziestu zabytków z różnych epok. Wielką atrakcją turystyczną są udostępnione do zwiedzania, znajdujące się pod ziemią lochy i piwnice, tak zwane podziemia sandomierskie. Oprócz tradycyjnego, pieszego zwiedzania, na sandomierskich gości czeka możliwość podziwiania położonego na wysokiej skarpie miasta z płynącego po Wiśle statku.

Podczas weekendowego wyjazdu z dziećmi niewątpliwie warto odwiedzić oddalony nieco ponad 70 kilometrów od Sandomierza Pacanów gdzie znajduje się Europejska Stolica Bajki, będąca połączeniem interaktywnego muzeum z centrum rozrywki.. Oprócz fascynującej wystawy „Bajkowy Świat” czeka tu na młodych turystów wiele innych ciekawych atrakcji, takich jak Kino i Mały Teatr. Warto wiedzieć, iż zarówno wizyta w "Bajkowym Świecie" , jak i Małym Teatrze wymaga wcześniejszej rezerwacji.

W Pacanowie odbywa się także wiele imprez cyklicznych, a najbardziej znaną spośród nich jest Festiwal Kultury Dziecięcej, podczas którego oprócz licznych konkursów, pokazów i koncertów ma miejsce przegląd najlepszych polskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Festiwal odbywa się corocznie w okolicy pierwszego weekendu czerwca.

Kolejną atrakcją południowej części województwa Świętokrzyskiego jest znajdujący się w miejscowości Ujazd XVII-wieczny zamek Krzyżtopór. W skład otwartego dla turystów zamku wchodzą między innymi fortyfikacje, fosa oraz wiele śladów mostów i umocnień. Warto wiedzieć, iż zamek nie był nigdy przebudowywany i możemy dziś podziwiać jego oryginalny charakter. Na turystów czekają podziemne stajnie i piwnice, tunele i sale na wysokości drugiej kondygnacji oraz korona murów obronnych.

30 kilometrów na wschód od Sandomierza znajduje się Opatów, jedna z najstarszych osad ziemi sandomierskiej. To niespełna ośmiotysięczne miasteczko oferuje liczne atrakcje zwłaszcza turystom lubiącym zabytki i miejsca przesiąknięte historią. Oprócz niezwykle ciekawego układu urbanistycznego oraz licznych zabytków o charakterze sakralnym na turystów czekają tu fascynujące Podziemia Opatowskie czyli trasy podziemne biegnące pod rynkiem i kamienicami oddające autentycznie niesamowity charakter miejsca.

Zapraszamy do ziemi sandomierskiej!

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 18.03.2016 22:57
Rocznica chrztu Polski - w kolebce Polan - ale także Tum, Iłża, Kruszwica, Góra Kalwaria,Czersk

Jak wiadomo w tym roku obchodzona jest okrągła 1050 rocznica chrztu Polski. Z tej okazji już w kwietniu w Wielkopolsce czekają nas liczne uroczystości

Program najważniejszych, oficjalnych uroczystości wygląda następująco:

14.04 w Katedrze Gnieźnieńskiej odbędzie się msza dziękczynna sprawowana przez Episkopat Polski. Następnie na Ostrowie Lednickim, przy Mieszkowym po raz pierwszy zabrzmi jubileuszowy dzwon, ogłaszając 1050 rocznice chrztu

15.04 na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się uroczyste obrady sejmu i senatu. Wieczorem w katedrze poznańskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. z udziałem biskupów polskich oraz przedstawicieli Episkopatów z zagranicy.

16.04 na stadionie Lecha będzie mieć miejsce Spotkanie Ewangelizacyjne oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych


Szczegółowe informacje na temat planowanych uroczystości znajdują się pod adresem:

http://966.com.pl/

Będąc w Wielkopolsce na uroczystościach rocznicowych warto odwiedzić inne ciekawe miejsca z czasów pierwszych Piastów. Zdaniem wielu historyków chrzest Polski miał miejsce w Ostrowie Tumskim, uznawanym dziś jest za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Poznania, idealne miejsce na rodzinny spacer. Znajduje się tu wiele zabytków klasy światowej. Na wyspie możemy podziwiać Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła (a w niej imponującą Złotą Kaplicę), Pałac Arcybiskupi, Muzeum Archidiecezjalne - Akademię Lubrańskiego czy też eksponujący pamiątki grodowe Rezerwat Archeologiczny.

Między Poznaniem a Gnieznem znajduje się Gród Pobiedziska, drewniana forteca z okresu wczesnego średniowiecza, która oferuje swoim gościom jedyną w swoim rodzaju wystawę machin oblężniczych naturalnej wielkości. W rekonstruowanym na wzór historyczny grodzie zarówno dzieci, jak i dorośli w bardzo przyjaznej formie poznają średniowieczną sztukę wojenną, zobaczą wielkie kusze wałowe, wieże oblężnicze, czternastoosobowy taran i wiele innych, imponujących drewnianych konstrukcji.

W Gnieźnie z kolei oprócz Katedry warto odwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Nie tylko jednak w Wielkopolsce będą się odbywały wydarzenia zwiazane z chrztem Polski, wybraliśmy dla Państwa kilka propozycji z innych nie odległych od Warszawy regionów Polski. Już w ostatni weekend kwietnia a dokładniej 24 IV odbędzie się w Górze Kalwarii inscenizacja "Jak Książe Mieszko chrzest przyjmował" jej kontynuacją na Mazowszu będzie projekt Czersk 966. Główne uroczystości na ziemi łódzkiej odbędą się w okolicach, przepięknej romańskiej kolegiaty w Tumie pod Łęczycą pierwszego maja, to miejsce kultu jest w sposób szczególny związane z postacią Św Wojciecha. W bezpośredniej bliskości kolegiaty ma zostać zrekonstruowana wczesnochrześcijańska wioska na terenie której, odbędzie się cześć uroczystości, organizatorzy szczególnie zapraszają mężczyzn o imieniu Wojciech. Na kanwie podróży Mieszka i Dobrawy w którą wkomponowane będą elementy związane z rocznicą, zostanie zorganizowany na zamku w pobliskiej Iłży Turniej Rycerski. Organizatorzy zapraszają już na 30 kwietnia, choć główne wydarzenia planowane są na 1 maja.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Nad Narwią - Serock, Pułtusk oraz romantyczna Opinogóra

Niewiele osób wie, iż oddalony zaledwie o 60 kilometrów od Warszawy Pułtusk to jedno z najpiękniejszych miast na Mazowszu, doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd dla każdego. Mające niepowtarzalny klimat i mnóstwo uroku miasto oferuje swoim gościom liczne atrakcje i niezapomniane wspomnienia. Z pewnością największe wrażenie na turystach zrobi imponujący, uchodzący za najdłuższy w Europie brukowany rynek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na liczne, piękne zabytki oraz niesamowite widoki na sąsiadującą z miastem Narew.


Wśród zabytków warto zwrócić uwagę na XV-wieczną Bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP, gotycko-renesansową wieżę, szereg kościołów oraz usytuowany na wzgórzu nad brzegiem Narwi Zamek Biskupi, pełniący obecnie rolę hotelową. Unikalną atrakcją, którą ma do zaoferowania swoim gościom XIII - wieczny Pułtusk jest rejs gondolą po Narwi, osoby preferujące aktywny wypoczynek mogą tu spróbować swych sił na kajakach, rowerach wodnych czy łódkach. W okolicach Pułtuska znajduje się ponadto wiele szlaków do pieszych oraz rowerowych wycieczek..


W niedalekim sąsiedztwie Pułtuska znajduje się Opinogóra, niezwykle ciekawe miejsce, zwłaszcza dla osób wrażliwych na piękno i sztukę. W tutejszym zespole pałacowo-parkowym, XIX - wiecznej rezydencji Krasińskich znajduje się Muzeum Romantyzmu, piękny 22 - hektarowy park a na nim kilka bardzo atrakcyjnych, i wspaniale wyposażonych budynków.

Jadąc do, lub wracając z Pułtuska obowiązkowo należy zatrzymać się w niezwykle urokliwym i otwartym na turystów Serocku. Miasto niezwykle ucierpiało turystycznie na skutek powstałej niedawno obwodnicy a co za tym idzie braku tak zwanych turystów tranzytowych. Położone naprzeciwko ujścia Bugu do Narwi miasteczko oferuje swoim gościom ciekawe zabytki, na czele z bardzo zadbanym rynkiem oraz doskonałe miejsca do spacerów i wycieczek rowerowych. Na miłośników kuchni czekają tu dwie znane i niezwykle popularne restauracje rybne Złoty Okoń i Złoty Lin. Polecamy i zapraszamy!


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 31.03.2016 13:16
Wielka lipcowa triada rekonstrukcji - Golub-Dobrzyń, Grunwald, Malbork

Nie jest przypadkiem iż całe środowisko rekonstruktorskie z Polski wstrzymuje wszystkie inne plany na kilka lipcowych tygodni. W owych dniach kwiat polskiego i ościennego rycerstwa szykuje się bowiem do monumentalnej historycznej triady rekonstrukcji historycznych. Są to imprezy największego kalibru, gromadzące ponad 1000 rekonstruktorów i nawet 100 tys widzów, jedna z nich rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem otrzymała właśnie najwięcej głosów a co za tym idzie tytuł hit turystyki 2015 nadany przez Polską Organizacje Turystyczną.


Zaczynamy od wielkiego turnieju na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, zwykle jest to pierwszy weekend lipca. Turniej ten charakteryzuje się unikalnym współzawodnictwem konnych tzw "Golubskimi Gonitwami do Pierscienia", zazwyczaj podzielonym na kilka etapów, z niedzielnym finałem wyłaniającym zwycięzce. Na zamku co jest nie lada gratką pojawia się też w trakcie turnieju husaria, w tym silna grupa rekonstruktorów z Podlasia. Sam zamek wystawia również własny poczet rycerski Zamku Golubskiego. Logistycznie wydarzenia w Golubiu są najbliższymi Warszawie, można się tu dostać podróżując przez Toruń, zalecane jest wiec takie zaplanowanie wycieczki by odwiedzić miasto Kopernika i jego atrakcje, planetarium, żywe muzeum piernika a może również, nowość pod toruński skansen osadnictwa olenderskiego.


Drugim odległym o ponad 100 kilometrów od Dobrzynia etapem jest wspomniana już rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, uczestnicy imprezy w Golubiu zwykle pojawiają się na polach grunwaldzkich na kilka/ kilkanaście dni przed samą rekonstrukcją. Jest to dla nich wyczekiwany moment, pełnego zatopienia się w klimat życia średniowiecznego bez otaczającej gromady publiczności i elementów komercji która, wszak konieczna ale nie jest jednak dla wielu elementem pożądanym. Obóz historyczny i kramy rzemieślników wpisały się już na stałe w krwioobieg imprezy. Grunwald jest też miejscem gdzie polskie rycerstwo walczy w mistrzowskich turniejach miecza długiego(dwuręcznego), mieczy jednoręcznych, odbywają się też zawody grupowe a nawet współzawodnictwo puszkarzy. Całość to cztery pełne dni zabawy. Odradzająca się chwała Grundwaldu, powoduje iż organizatorzy liczą na wskrzeszenie tradycji turniejów konnych które, w przeszłości były istotną częścią inscenizacji. Do zobaczenia na polach Grunwaldu 16 lipca.


Lipcowy maraton kończymy trzydniową imprezą w Malborku, oblężeniem twierdzy Malbork. Również w przypadku tego wydarzenia mamy do czynienia z dużą różnorodnością oferty, każdy znajdzie tu coś dla siebie, turnieje i walki rycerskie, koncerty muzyki dawnej, popisy kuglarzy, regionalna i średniowieczna kuchnia, nocne iluminacje świetlne. Bardzo duży nacisk położono również na atrakcje dla najmłodszych, mogą oni próbować swoich sił w średniowiecznej sztuce rycerskiej i łuczniczej, na pewno nie będą się nudzić. Malbork jest dobrze skomunikowany z Warszawą dzięki bogatej ofercie pociągów Pendolino, w wakacyjne weekendy będziemy też mogli dojechać do grodu nad Nugatem pociągiem kolei Mazowieckich "Słoneczny", jest to tańsza i równie atrakcyjna opcja podróży.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Lublin - Wojciechów - Piotrawin - Bałtów lub Magiczne Ogrody

Lublin – Wojciechów – Piotrawin –Janowiec – Bałtów lub Magiczne Ogrody

Lublin to największe miasto po prawej stronie Wisły. Jeśli ominiemy rondo w Kołbieli dojedziemy do niego w ciągu dwóch i pół godziny. Noclegi proponujemy zarezerwować w klimatycznym hotelu Grodzka 20, lub w apartamentach Trybunalska.

Zwiedzamy przede wszystkim Stare Miasto, gdzie znajdziemy budowle od gotyku do baroku. Na starówkę wchodzimy położoną przy ul. Królewskiej Bramą Krakowską. To między innymi w niej kręcono sceny do bardzo dobrego, popularnego niegdyś serialu „Czarne chmury”. Idziemy prosto i za chwilę jesteśmy na Rynku, gdzie po prawej stronie ładnie prezentuje się Trybunał Koronny. Warto pospacerować zaułkami tej niedużej acz urokliwej starówki. Kiedy w końcu dojdziemy do Bramy Grodzkiej, zobaczymy położony na wzgórzu Zamek Lubelski. Na wzgórzu zamkowym warto się odwrócić i nasycić panoramą starówki. W zamku zaś koniecznie trzeba zwiedzić piękne wnętrza Kaplicy Trójcy Świętej i romański donżon, czyli basztę zamkową którą wieńczy taras widokowy.

Wracamy do Trybunału Koronnego i przemierzamy Lubelską Trasę Podziemną. Jest to 300 metrowa trasa prowadząca pod zabudową Starówki, której sale i korytarze położone są na trzech kondygnacjach, na głębokości od 9 do 12 m. Dla dzieci takie lochy będą nie lada frajdą. Wychodzimy na Placu Po Farze i kierujemy się do Bramy Krakowskiej.Warto na moment udać się na pobliską ulicę Olejną, gdzie mijając bramy możemy zobaczyć odrestaurowane kamienice z charakterystycznymi drewnianymi balkonami/wewnętrznymi klatkami schodowymi. Po przekroczeniu bramy idziemy deptakiem Krakowskiego Przedmieścia oglądając ładne, odnowione kamienice.

Jeśli planujemy nocleg w Lublinie (wówczas w kierunku Wojciechowa ruszamy następnego dnia rano) to warto przejść całą ulicę Krakowskie Przedmieście i obejrzeć zabudowę oraz Plac Litewski z pomnikami. Po przejściu ulicy odpoczywamy w znajdującym się po prawej stronie najładniejszym lubelskim parku jakim jest Ogród Saski, po czym zwiedzamy znajdującą się około 400 m od parku piękną zabytkową nekropolię czyli Cmentarz przy ul. Lipowej.

Jeśli zaś chcemy mieć więcej czasu na zwiedzanie następnego dnia, to po obiedzie jedziemy do oddalonego o niespełna 30 km na zachód od Lublina Wojciechowa. Tam możemy obejrzeć wieżę ariańską, będącą rzadkim przykładem architektury obronnej oraz Kuźnię Wojciechów, jak również zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. Jedziemy dalej na zachód i zatrzymujemy się nad Wisłą we wsi Piotrawin. Tu w Pałacu Piotrawin proponujemy nocleg. Warunki są doskonałe, a w cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Nadto z tego zabytkowego, położonego nad samą Wisłą pałacu roztacza się wspaniały widok. W Piotrawinie warto również zwiedzić gotycki kościół z XV w. Następnego dnia jedziemy półtora kilometra na południe w stronę Józefowa nad Wisłą. Ze znajdującej się tu skarpy rozciąga się bowiem jeden z najpiękniejszych widoków na królową polskich rzek. Nasyciwszy wzrok zawracamy i jedziemy na północ wzdłuż Wisły. Kilka kilometrów dalej między miejscowościami Kamień i Solec przejeżdżamy na drugą stronę rzeki.

Teraz musimy zdecydować, co wolą nasze dzieci.

Jeśli chcą się spotkać z dinozaurami, to po przekroczeniu Wisły jedziemy na południowy-zachód do miejscowości Bałtów. Tam w Bałtowskim kompleksie turystycznym nasze pociechy znajdą nie tylko park jurajski czy prehistoryczne oceanarium, ale również m.in. zwierzyniec bałtowski i park rozrywki. A nadto coś, co lubią wszystkie dzieci: bezpieczne miejsce do kąpieli z czystą wodą. Z Bałtowa kierujemy się na północny-zachód do Radomia i po minięciu go drogą nr 7 wracamy do Warszawy.

Jeśli zaś dzieciaki chcą dotrzeć do krainy baśni / fantasy, to po przekroczeniu rzeki podróżujemy na północ z biegiem Wisły. Po ok. 45 min dojeżdżamy do miejscowości Janowiec. Tu koniecznie idziemy do fantastycznie prezentujących się na wysokiej skarpie nad Wisłą, przystosowanych do zwiedzania, ruin zamku w Janowcu. Ciekawostką jest fakt, że zamek w Janowcu był jedynym w komunistycznym bloku wschodnim, który miał prywatnego właściciela. Po obejrzeniu tego zacnego zabytku zmierzamy wciąż na północ w stronę wsi Trzcianki. Naszym celem są położone kilka kilometrów dalej Magiczne Ogrody. Jest to absolutny raj dla dzieci. Cudowny ogród, w którym znajdują się strumienie, wodospady i stawy otoczone zielenią i tysiącem kwiatów. Sceneria nie pozostawia złudzeń, że wkraczamy do krainy baśni i fantasy. Przemierzając ten kilkuhektarowy teren znajdziemy wyszukane place zabaw i miejsca tajemnic. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Dzieci na pewno wyjdą zmęczone, ale na szczęście stąd mamy już tylko dwie godziny drogi do Warszawy. Jeśli mieszkamy w zachodniej lub południowej jej części, kierujemy się na Kozienice i drogą nr 79 wracamy do stolicy przez Górę Kalwarię. Jeśli zaś mieszkamy w innej części Warszawy, przejeżdżamy Wisłę w położonych kilka kilometrów na północ Puławach, dojeżdżamy do drogi nr 17 i nią właśnie wracamy do domu. Jeżeli wybieramy tę opcję warto zapoznać się z instrukcją jak objechać rondo w Kołbieli, tak by weekend zakończyć bez niepotrzebnego stresu.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 17.03.2016 22:40
Jubileuszowe pięćdziesiąte Dymarki Świętokrzyskie

Dymarki Świętokrzyskie to tradycyjna, coroczna impreza plenerowa organizowana u stóp Łysej Góry w miejscowości Nowa Słupia. Impreza odbywa się cyklicznie od 1967 roku a to oznacza iż w tym roku czekają nas jubileuszowe, pięćdziesiąte Dymarki.

Jak co roku poświęcone będą prezentacji wyników badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich. Termin tegorocznej imprezy to 13 – 15 sierpnia i jak co roku szykują się liczne atrakcje. Na gości czekać będą warsztaty rzemieślnicze, pokazy i prezentacje wszystkiego co wiąże się z hutnictwem żelaza, jak zwykle w bardzo przyjazny i niezwykle atrakcyjny dla turystów sposób.

Żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić program imprezy przewidziane są pokazy mody antycznej, prezentacje gladiatorów, prezentacje uzbrojenia i inscenizacje bitew z czasów antycznych.

Szczegółowy program pięćdziesiątych Dymarek Świętokrzyskich już wkrótce.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Z Mazowsza na Podlasie - Liw, Węgrów, Drohiczyn, Mielnik, Góra Grabarka

Planując weekendowy wyjazd w mniej znane tereny, warto zainteresować się bardzo ciekawym i malowniczym szlakiem wschodnim. Biegnie z Warszawy aż pod samą granicę białoruską. Wiedzie przez liczne atrakcje historyczne, przyrodnicze, kulturowe i urbanistyczne.

Liw to niewielka wieś znajdująca się niecałe 80 kilometrów od Warszawy, w powiecie węgrowskim. Jej największą atrakcją są ruiny XV – wiecznego zamku obronnego książąt mazowieckich. Gotycki zamek jest obecnie areną turniejów rycerskich i gospodarzem festiwalu smaków. Na co dzień zaś, jest otwarty dla turystów i mieści się w nim muzeum.

Nieopodal zamku, na prawym brzegu rzeki Liwiec znajduje się miejscowość Węgrów. Czekają tam na turystów liczne miejsca sakralne oraz zabytki pożydowskie. Pochodzące z XV wieku i mające niezwykle ciekawą historię miasto, dotkliwie ucierpiało podczas likwidacji żydowskiego getta w czasie drugiej wojny światowej. Zniszczeniu uległo wówczas aż 60% miasta, w tym przedwojenna dzielnica żydowska i dwie synagogi.

Jadąc dalej w kierunku wschodnim (przez Sokołów Podlaski) warto zatrzymać się w nadbużańskim Drohiczynie, historycznej stolicy Podlasia. Jest to malownicze miasto, z niesamowitym widokiem na wolnopłynący Bug, możliwością spływu kajakowego lub rejsu stateczkiem. Historyczne miasto posiada liczne , ciekawe zabytki. Drohiczyn zdecydowanie ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Życie płynie tu bardzo spokojnie zatem jest idealnym miejscem na postój i odpoczynek od warszawskiego zgiełku.

30 kilometrów za Drohiczynem trafiamy do Mielnika, bardzo ładnie położonej i ciekawej wsi nadbużańskiej, bogatej w zabytki oraz niezwykłe krajobrazy. Wielką atrakcją są tu przeprawy przez Bug na pokładzie bardzo klimatycznego promu.

Znajdująca się 10 kilometrów na północ od Mielnika Święta Góra Grabarka to miejsce szczególnie ważne dla wyznawców prawosławia, serce tego wyznania w Polsce. To święte miejsce jest co roku celem pielgrzymów z całej Polski, którzy zostawiają na wzgórzu drewniane krzyże. Obecnie jest ich tu ponad dziesięć tysięcy, co robi absolutnie niesamowite wrażenie. Z racji sakralnej roli miejsca warto pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu w tej swoistej „Częstochowie polskiego prawosławia”.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 17.03.2016 23:54
100 lat Pruszkowa i piknik czołgowy

Jako iż ten rok jest szczególny dla świętującego sto lat od uzyskania praw miejskich Pruszkowa, z zainteresowaniem śledzimy kalendarz imprez i plan atrakcji w tym podwarszawskim mieście. Jak można sprawdzić tu na chwilę obecną ciężko znaleźć imprezy robiące jakieś szczególne wrażenie, a jako iż jesteśmy wielkimi entuzjastami pruszkowskiej Galerii Figur Stalowych nasze największe zainteresowanie budzi związany z jej pomysłodawcami piknik czołgowy.

W Pruszkowie przy ulicy Przejazdowej 17, znajduje się niezwykły i jedyny w swoim rodzaju Punkt Skupu Złomu Przy Czołgu. W jednym z jego hangarów możemy podziwiać powstałe w wyniku obróbki złomu: imponujących rozmiarów roboty, celebrytów, bohaterów kreskówek czy wreszcie luksusowe samochody z ulic Monte Carlo w skali 1:1.

To właśnie na terenie Skupu Złomu przy czołgu odbywają się corocznie w sierpniu tak zwane pikniki czołgowe, cieszące się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Na gości czeka wojskowa grochówka i dania z grilla a największą atrakcją jest czołg efektownie miażdżący karoserie samochodowe i skaczący przez płonące pojazdy.

Liczymy iż w tym roku, w związku ze wspaniałym jubileuszem miasta a także rozwojem i rosnącą popularnością stalowej galerii impreza będzie niezwykle okazała!

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
Data publikacji: 31.03.2016 13:13
Wolsztyńska parada parowozów jak co roku w majowy weekend

XXIII parada parowozów w Wolsztynie ma w tym roku szczególny charakter, mija bowiem 130 lat od czasu gdy do Wolsztyna przyjechał pierwszy parowóz.


Zaplanowana jak zwykle w pierwszy majowy weekend, wystartuje w piątek 30 IV wieczornym zwiedzaniem i przywitaniem pierwszych przybywających na imprezę parowozów. Jak co roku planowane jest międzynarodowe towarzystwo, pojawią się parowozy z Niemiec i Czech.


Głównymi atrakcjami imprezy są, sobotni pokaz "Światło i dźwięk" jak również kursy retro pociągami które, będą się odbywały podczas całego weekendu. Na niedziele zaplanowano również prezentacje pojazdów wojskowych umieszczonych na kolejowych platformach. Pociągi retro do/z Poznania i innych pobliskich miast będą kursowały również w dniach 2 i 3 maja choć z dużo mniejszą częstotliwością.


Polecamy odwiedzenie Wolsztyna, idealną opcją jest powiązanie wyprawy do wolsztyńskiego skansenu ze zwiedzaniem szlaku piastowskiego, rekomendujemy Bramę Poznania na Ostrowie Tumskim i szlak w kierunku Gniezna, szczególnie zaś skansen machin wojennych i oblężniczych w Pobiedziskach.


Z łatwością można też zaplanować kolejowy weekend, włączając do zwiedzania Wolsztyna, inne kolejowe atrakcje dostępne po drodze z Warszawy a szczególnie kolei Rogowską i /lub parowozownie w Skierniewicach. Ta ostatnia atrakcja dostępna tylko kilkanaście dni w roku, będzie otwarta dla zwiedzających min 7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca i 2 lipca, polecamy również odwiedziny w ramach skierniewickiego święta kwiatów 17/18 września.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: Nowy artykuł
1   2   3   4   5   6   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon