czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: morsy
Data publikacji: 01.01.2017 21:50
Morsy i morsowanie Warszawa i okolice - zima to ich czas :)

W ostatnich latach zdecydowanie rośnie w stolicy i okolicach popularność zimowych kąpieli zwanych potocznie morsowaniem. Znany głownie z rejonu Bałtyku i wielkich jezior ten specyficzny rodzaj zimowej aktywności fizycznej poszerza grono fanów także u nas w Warszawie.


Sprzyja tu niewątpliwie popularność wiedzy z dziedziny krioterapii i pozytywnego wpływu niskich temperatur na zdrowie i urodę, w tym zachowanie młodego wyglądu. Morsowanie ma też zbawienny wpływ na zmorę wielkich aglomeracji tj. choroby układu krążenia.


Na popularność takiego spędzenia czasu wpływa też zdecydowanie poprawa warunków do uprawiania tego rodzaju hobby. Niewielkie zbiorniki wodne stale poprawiają swoja infrastrukturę. Dobrym przykładem są tu Glinki / Glinianki w Zielonce. Z dzikiego miejsca do pływania stały się miejscem miłego spędzania czasu nad wodą dla okolicznych miejscowości. Tu też działa jedna z prężnych organizacji Morsów Morsy Zielonka. Tradycyjnie w okolicach Nowego Roku spotkamy ich na zimowych kąpielach. W tym roku planują także wyprawę nad Morze Bałtyckie, dojdzie ona do skutku prawdopodobnie w najbliższy długi weekend (Trzech Króli).


Innym prężnym ośrodkiem morsowania pod Warszawą jest Pruszków. Działająca tu Krio-Faza zrzesza coraz liczniejszych fanów tego rodzaju spędzania czasu z zachodniego Mazowsza. Kąpiele w zrewitalizowanych gliniankach Hosera zdołały już nawet zainteresować lokalne media.


Wydaje się, że mamy do czynienia z rozpędzającą się modą na morsowanie. Do jej dalszej popularyzacji może się również przyczynić rok Rzeki Wisły 2017. Przygotowanie odpowiednich miejsc do uprawiania tego rodzaju hobby na królowej polskich rzek byłoby bardziej niż pożądane. Rozwija się też infrastruktura wodna w okolicy twierdzy Modlin. Morsowanie na Narwi z widokiem na Twierdzę też mogłoby być dużym przeżyciem a przy okazji formą promocji zarówno tej aktywności jak i samego miejsca. Być może organizacje samorządowe odpowiedzialne za promocję turystyki dostrzegą tę ciekawą szansę.


Nie bez znaczenia jest też fakt, iż główna aktywność Morsów przypada na okres zimy czyli dużo gorszego sezonu turystycznego. Wybór potencjalnych aktywności fizycznych jest dużo mniejszy niż wiosną i latem. Tym bardziej morsowowanie ma szansę na trwałe wpisać się w zimową panoramę ciekawych form spędzania czasu w okolicach stolicy.


Warto przemyśleć dołączenie do grona Morsów, kilka słów o tym jak zacząć znajdziemy pod tym linkiem.


Wkrótce na portalu relacja ze spotkania z Morsami, kto wie może i my zanurzymy się w lodowatej wodzie razem z nimi, kusząca opcja.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: morsy morsowanie
Data publikacji: 14.12.2018 12:11
Morsy i morsowanie w Warszawie i okolicach jak i gdzie zrobić 1 krok

Obecny zimowy sezon przynosi prawdziwy boom na morsowanie w Warszawie. W morsowaniu na przywitanie Nowego Roku w Zielonce wzięło udział ponad 100 osób. Śniegowa kula ruszyła, tej popularności nikt już chyba nie powstrzyma.

Warto więc rozważyć rozpoczęcie przygody z morsowaniem w Warszawie jeszcze w tym sezonie. Decyzję ułatwi nam rosnący wybór miejsc do kąpieli a także przyjazne grupy morsów, które służą radą i chętnie witają kolejnych członków.

Jeżeli chodzi o lokalizacje, w których regularnie spotkamy morsów są to Pruszków, Zielonka i Jeziorko Czerniakowskie. Kąpiele w Pruszkowie odbywają się regularnie każdego weekendu w sobotę i niedzielę. Na dawnych gliniankach Hosera w parku Mazowsze jest nawet specjalna tabliczka informująca o zakazie kąpieli... z wyjątkiem grupy Morsów KrioFaza. Pruszków to doskonała lokalizacja dla zachodniej Warszawy/Mazowsza, dojazd autostradą A2 jest wręcz idealny. Aktywność grupy KrioFaza możemy śledzić na facebooku.

Drugą interesująca lokalizacją są glinianki w Zielonce. Tutaj działają koła morsów aktywne jeszcze w latach 70, frekwencja stale jednak rośnie. W kąpielach uczestniczą głównie mieszkańcy Kobyłki, Wołomina i Zielonki, ale grupa jest otwarta na nowych członków. Glinianki w Zielonce przeszły w ostatnich latach potężną metamorfozę, zarówno latem jak i zimą jest to przyjemne miejsce na aktywny weekend pod Warszawą.

Trzecim miejscem, w którym periodycznie spotkamy Morsów jest jeziorko Czerniakowskie. Tutaj kąpiele są dużo bardziej kameralne, raczej kilkuosobowe. Dla osób mieszkających w centrum może to być jednak ciekawa alternatywa.

Z rozmów z osobami praktykującymi morsowanie wynika, iż by zacząć przygodę nie jest konieczne szczególne przygotowanie. Oczywiście ogólny stan zdrowia musi być dobry, szczególnie istotny jest tu układ krążenia i samo serce.

Należy się tylko zaopatrzyć w odpowiedni ubiór i przygotować się do szybkiego przebrania po trwającej 1-2 minuty kąpieli.

Dla początkujących istotne będzie odpowiednie termiczne zabezpieczenie nóg, rąk i głowy. Jeżeli chodzi o nogi jest to szczególnie ważne w kontekście możliwych zanieczyszczeń dna. Ręce powinny zaś chronić porządne rękawice, dobrze sprawdzą się takie używane przez nurków, żeglarzy czy wędkarzy. Znajdziemy je np. w Decathlonie. Jest tu także duży wybór butów nurkowych, które nadają się do morsowania.

Niezbędna jest też ciepła czapka, głowa jest bardzo ważnym elementem w całym procesie regulacji cieplnej organizmu podczas kąpieli w ekstremalnych warunkach.

Po kąpieli musimy szybko się przebrać. Ważna jest tu każda chwila, dlatego praktycy polecają używanie otwartych toreb, by nie tracić czasu na zmaganie się z zamkami i schowkami.

Na pewno przed i po kąpieli przyda nam się ciepły szlafrok. Grupy morsów mają już często zunifikowane elementy ubioru, można więc zapytać czy na miejscu możemy kupić czapkę czy szlafrok.


Szereg praktycznych porad, jak zacząć weekendową przygodę z morswowaniem w Warszawie znajdziemy na profilach Kriofazy i MorsyZielonka a także na blogu.


Warto wziąć udział w morsowej rewolucji, która rozpędza się na naszych oczach. Może Rok Rzeki Wisły pomoże w dalszej jej popularyzacji w sezonie zimowym 2017/18. Przydałoby się też miejsce do kąpieli nad Wisłą. Ciekawie prezentuje się np. ujście Świdra, również interesująca jest Narew w Nowym Dworze.
z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon