czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: rozmowyzdrzewami
Data publikacji: 07.04.2019 15:57
Rozmowy z drzewami i leśne kąpiele - nowy turystyczny hit ?

Pozytywna moc lasu i prastarych drzew zaczyna z coraz większą siłą przebijać się do powszechnej świadomości, w Japonii już dawno stała się przedmiotem naukowych badań. Teraz ta wiedza dociera szerokim strumieniem do Europy. Miłośnicy lasu powinni sięgnąć po trzy pozycje książkowe, które rzucają wiele światła na ten nowy trend. Zaczynamy od Weroniki Dąbrowskiej i jej Rozmów z drzewami, by przez Sztukę i Teorię kąpieli leśnych Shinrin Yoku, dotrzeć do Ostatniego dziecka lasu - Richarda Louv.

W tym sezonie, po raz pierwszy w okolicach Warszawy przechodzimy od teorii do praktyki - autorka pierwszej z wymienionych książek Pani Weronika organizuje bowiem spacery - warsztaty Rozmowy z drzewami . Pierwsza edycja odbyła się na początku marca. Książka Pani Weroniki może być dla sceptyków nieco szokująca, wskazuje bowiem na możliwość realnej komunikacji z drzewami, oraz pokazuje konkretne umiejętności i działania lecznicze poszczególnych gatunków. Ta pozycja wpisuje się dość dobrze w animistyczne japońskie wierzenia jak i w odradzające się powoli w Polsce wątki prasłowiańskie. Choć pojawiające się w książce twierdzenia wydają się na poły realne, nie daleko im jednak do dawnej, prastarej tradycji, której ślady znajdziemy u podlaskich szeptuch, czy w znajdujących się w okolicach Warszawy miejscach mocy, jak opisane przez nas Wzgórze Gaik. Czytając książkę Pani Weroniki na myśl przychodzą podobne klimatyczne miejsca, jak W miejskiej Kniei pod Skierniewicami, czy też nieodległa Esterka Village. Warto wybrać się na spacer - warsztat, nie zaszkodzi, a może pomóc w zbudowaniu szczególnej wrażliwości. A jeżeli myślimy o dłuższej wyprawie na weekend, to w klimaty indiańskiej więzi z przyrodą i zwierzętami przeniesie nas niesamowita indiańska Puszczykówka na Podlasiu.

Miłośnicy natury winni też sięgnąć po pozycję Sztuka i teoria kąpieli leśnych - dr Qing Li opisuje dość dokładnie rozwijającą się w Japonii od dziesięcioleci sztukę korzystania z dobroczynnej siły lasu. Mimo, iż w Japonii bardzo silne są wierzenia animistyczne, Japończycy są też pragmatykami. Ich długotrwałe badania niezbicie wykazują zbawienną moc lasu w walce z chorobami cywilizacyjnymi, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stres, wzmacnia energię życiową. W kraju kwitnącej wiśni powstały całe medyczne centra oferujące leśne kąpiele jako część medycznej terapii. Dość upowszechnione jest też korzystanie z olejków eterycznych, które pozwalają korzystać z siły lasu w miejscu zamieszkania. Co ciekawe w Polsce pojawiają się pierwsze próby podejścia do tego tematu także jako elementu oferty turystyczno-zdrowotnej. W portfelu produktów Moc Podlasia z Supraśla znajdziemy - Spacer Leczenie Lasem. W okolicach Warszawy brakuje tego typu inicjatyw, być może w przyszłości Parki Narodowe ( Kampinoski) czy Krajobrazowe (Mazowiecki) będą w stanie wyjść na przeciw tego typu zapotrzebowaniu. Taka oferta doskonale wpisywałaby się w to, co oferują Arboreta w Rogowie czy Marculach. Warto obserwować też kraje bałtyckie, ostatnio w Estonii uruchomiono 3 ekologiczne Mega megafony, w których możemy słuchać odgłosów lasu, przykład wart bez dwóch zdań naśladowania. Czekamy z utęsknieniem na uruchomienie leśnych kąpieli w okolicach Warszawy, zdaje się, że jest to tylko kwestia czasu.

"Ostatnie dziecko lasu" Richarda Louva - to ostatnia już książka pobudzająca do myślenia o znaczeniu leśnych zabaw dla najmłodszych. Autor zadał sobie wiele trudu, by zanalizować proces zmian, jaki zaszedł w ostatnich kilkudziesięciu latach w Ameryce w tym właśnie zakresie. Wnioski nie są pocieszające, młode pokolenie traci przestrzeń do beztroskiej zabawy na łonie natury, naturalnie odbywa się to w dużej mierze na rzecz elektroniki. Tu także autor podaje przykłady szeregu badań wskazujących na zbawienny wpływ zieleni na koncentrację, łagodzenie ADHD u dzieci, jak i zwiększenia wrażliwości wobec degradacji środowiska naturalnego. Zatrważające są dane statystyczne wskazujące na drastycznie spadającą ilość odwiedzin w amerykańskich parkach narodowych. Książka Louva jest o tyle ciekawa, iż pozwala na amerykańskim przykładzie antycypować zmiany, które mogą nastąpić i u nas. Bez dwóch zdań warte przemyślenia i mobilizujące do tego, by zaoferować dzieciom więcej styczności z prawdziwą, a nie wirtualną naturą. By to osiągnąć nie trzeba wiele - można zacząć od survivalu w mieście. Łukasz Tulej wraz z Bielańskim Ośrodkiem Kultury organizuje tematyczne spacery - budowa szałasu, krzesanie ognia - to z pewnością zachwyci i zainteresuje najmłodszych, doskonały przykład, że można zainteresować podmioty publiczne tego typu działalnością. Na tych, których ta propozycja wciągnie, czeka Wioska w drzewach w sercu Kampinosu.

Pięknych miejsc, ze wspaniałymi drzewami w okolicach Warszawy nie brakuje. Każdy ma szansę odkryć swoje magiczne miejsce, czy będzie to Mazowiecki Dąb Bartek ze swoimi wiekowymi towarzyszami rosnącymi nieopodal magicznej rzeczki Mieni, a może wręcz kłujący żywą zielenią rezerwat Modrzewina, czy robiące duże wrażenie miejsce mocy Wzgórze Gaik. Fani Kampinosu z pewnością wybiorą wycieczkę do Dębu Jagiellon. Wspaniałe brzozowe zagajniki znajdziemy nad leśnym jeziorem Krogulec, a sosny przy leśnej plaży, zwanej Oberwanką nad uroczą Rawką. Nie daleko mamy też unikalne siedlisko zatrzymane w przeszłej epoce Uroczysko Kępa.
Oddzielnej uwagi warte są podworskie ogrody, szczególnie ten, przy Modrzewiowym Dworze w Paplinie. Dużo dobrego będzie się też działo w Błędowskich Rosach - tam stary ogród dostaje powoli nowe życie. Klimat starego wiejskiego dworku znajdziemy także pod Warszawą w Uroczysku Halin, tu czekają nas dorodne stare drzewa, niemi świadkowie historii (vide Rozmowy z drzewami).

Mamy już wiosnę, za moment doskonały czas by ruszyć w drogę, czeka na nas wiele pięknych miejsc w okolicach Warszawy, z drzewami otwartymi by podzielić się z nami swoją życiodajną energią.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: hit rozmowyzdrzewami natura las
Data publikacji: 15.03.2019 9:49
Mazowiecki Dąb Bartek i jego wiekowi towarzysze - w krainie magicznej Mieni

Najbliższy turystyczny sezon w sposób szczególny zwróci naszą uwagę w stronę drzew i ich wyjątkowo pozytywnego wpływu na kondycję psychofizyczną człowieka. Wkrótce startują spacery - pod hasłem Rozmowy z Drzewami - część z nich odbędzie się w bezpośredniej okolicy Warszawy.

Tym bardziej warto zainteresować się tym, gdzie w okolicach stolicy znajdziemy najpiękniejsze starodawne drzewostany. Jedno ze zgromadzeń majestatycznych wielkich drzew znajduje się właśnie nad Mienią. Mienia sama w sobie jest warta uwagi ze względu na swój iście magiczny charakter, ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki i miejsce, gdzie wpada ona do Świdra polecamy każdemu.

Tym razem jednak głównym bohaterem naszej wyprawy jest Mazowiecki Dąb Bartek. Wyprawę do niego możemy zacząć od okolic ulicy Mlądzkiej, gdzie po przejściu przez Wiązowską z łatwością dojdziemy do ścieżki prowadzącej wzdłuż Mieni. Alternatywnie możemy też pojechać tą właśnie Wiązowską i przy niej zaparkować auto, idealnie gdzieś w okolicy skrzyżowania z ulicą Nadwiślańczyków.

Po krótkim spacerze dojdziemy do majestatycznego dębu. Mazowiecki Bartek ma prawie 25 metrów wysokości, jest niższy od swojego świętokrzyskiego kuzyna o prawie 4 metry, prawie 6 metrowy obwód również robi wrażenie. Na drzewie widoczne jest szerokie rozcięcie prawdopodobnie pozostałość po uderzeniu pioruna. Wiek drzewa ocenia się na około 300 lat. Znakiem szczególnym jest też bardzo rozłożysta korona drzewa.

Po zapoznaniu się z Bartkiem warto udać się w dalszą drogę w kierunku źródła Mieni. Na długości około 1 kilometra znajdziemy kolejne potężne drzewa (wybrane zdjęcia w galerii poniżej), dęby, wiązy, siwe topole, klony a nawet lipy, wiele z nich o rozmiarach nie spotykanych w standardowych drzewostanach. Ich korony są też siedliskiem ptaków, nad Mienią możemy wsłuchać się w pradawny rytm przyrody, jest to naprawdę magiczne miejsce.

Wiosna to najlepszy czas na odwiedziny tego miejsca, dostęp do drzew jest dużo łatwiejszy, nie pojawiły się jeszcze bujne krzewy i pokrzywy utrudniającego go podczas lata, także budząca się do życia przyroda jest zdecydowanie czynnikiem, który powinien nas motywować.

Wyprawa do Mazowieckiego Dębu Bartka może być dobrym wstępem do odkrycia innych magicznych miejsc z okazałymi drzewostanami. Fani Kampinoskiego Parku Narodowego z pewnością znają Dąb Jagielona. Także modrzewiowy rezerwat Modrzewina pod Grójcem czeka na szersze odkrycie, a tuż obok mamy piękny podworski ogród Błędowskie Rosy. Wspaniałymi okazami może się też pochwalić dworski park przy barokowym dworku w Paplinie. Piękne brzozowe gaje znajdziemy natomiast w okolicy leśnego jeziora Krogulec.z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: monumentalnedrzewa rozmowyzdrzewami
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon