czekam


   Wyszukiwanie wg.: serkorycinski
Data publikacji: 09.12.2016 11:48
Ser Koryciński Zarzeccy wschodząca marka na Podlasiu i nie tylko :)

Ser Koryciński produkowany przez rodzinną firmę Zarzeccy to regionalny produkt, który niewątpliwie ma szansę na ogólnopolski sukces. Mamy tu jeden z niewielu przykładów wyjścia z marką ponad regionalne jarmarki i sprzedaż w supermarketach. Marketingowa oprawa, profesjonalna strona internetowa i wreszcie zaangażowanie we wsparcie/ współpracę z branżą turystyczną pokazują że strategia jest dobrze przemyślana.

Ser Koryciński wpisano na listę produktów regionalnych już w 2005 roku, w 2012 roku otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat "Chronione Oznaczenia Geograficzne". Oryginalny produkt może być bowiem produkowany tylko na terenie gmin Korycin, Suchowola oraz Janów.

Paleta smaków Sera Swojskiego jest bardzo szeroka, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nam najbardziej smakują te z dodatkiem ziół kozieradki, kminku czy pieprzu. Trudno wyliczyć wszelkie wariacje ale jest ich z pewnością powyżej 20. Ser produkowany jest z zachowaniem najbardziej restrykcyjnych norm. Dla wyprodukowania 1 kg sera potrzeba nawet 10 razy więcej litrów mleka.

Legenda wyrobu sera w tym regionie sięga podobno XVII wieku i jest związana z walczącymi podczas Potopu (po stronie polskiej) Szwajcarami, którzy po wojnie mieli osiedlić się w tym geograficznym regionie. Oni to mieli przekazać lokalnej ludności tajniki wyrobu sera.


Rejon jego produkcji i sam Korycin to miejsca niezwykle malownicze, znajdujące się na trasie do Augustowa a dodatkowo między Biebrzańskim Parkiem Narodowym a Puszczą Knyszyńską. Takie usytuowanie powoduje, iż turyści często przemierzają ten region. Pojawiające się też w okolicy nowe atrakcje jak zalewy w Suchowoli i Korycinie, wioska Indiańska Puszczykówka czy Szlak Rzemiosła Ludowego jedynie zwiększają potencjał turystyczny regionu. Oddzielne słowo należy się też aktywnej turystyce transgranicznej. Planowana na 2017 rok promocja takowej ze szczególnym uwzględnieniem Kanału Augustowskiego będzie doskonałą szansą dla regionu. Z tych wszystkich pozytywnych czynników na pewno skorzysta też marka Sera Korycińskiego a ci, którzy najlepiej ją w tym momencie promują tj. Zarzeccy będą prawdopodobnie największymi beneficjentami tego procesu.


Współpraca marketingowa z obiektami turystycznymi doskonale wpisuje się w strategię marki, pierwsze próby już zostały poczynione, np. goście Agroturystyki Polesie mogli latem degustować korycińskie specjały.


Warto spróbować Sera Korycińskiego Swojskiego, możemy go kupić w kilku mniejszych sklepach na terenie Warszawy. Możliwe jest też zamówienie produktu w ramach sprzedaży wysyłkowej. Nie zapomnijmy też odwiedzić Korycina podczas wypadu na Podlasie. Najbliższe okazje to Sylwester w Puszczykówce czy zimowa rekonstrukcja bitwy ze Szwedami na Zamku w Tykocinie.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 22.12.2016 8:23
Ser Koryciński Swojski Zarzeccy - wielowiekowa tradycja i niesmowita rodzinna historia w tle :)

O doskonałym Serze Swojskim Zarzeckich już pisaliśmy na portalu. Pojawiła się jednak unikalna możliwość by dokładniej opisać historię tego produktu i miejsca w którym powstaje. Otrzymaliśmy bowiem wspomnienia najstarszego z żyjących dziś członków rodu, Pana Czesława. Ta niesamowita historia dodaje samemu produktowi żywego kolorytu i na pewno pomoże budować jego renomę w przyszłości.


Pan Czesław opisuje m.in. zmagania jego pradziadów z poszerzaniem areału uprawnego w dawnej kolonii Borek, której nazwa pochodziła właśnie od otaczającego ją boru. Notabene była o nim wzmianka na kartach Potopu w miejscu gdzie Sienkiewicz opisuje przeprawę oddziału wojsk Sapiehy przez rozlewiska bagnistej rzeki od strony wsi Kamionka w kierunku Janowa, w którym obozowały podporządkowane Szwedom wojska elektorskie i Radziwiłów.


Wszystko wskazuje, że już w tamtych czasach znana była technika wyrobu serów w regionie. Miejscowa ludność przejęła ją od osiedlonych tu Szwajcarów, służących w wojskach zaciężnych po stronie polskiej. Należy więc założyć, iż jest to tradycja sięgająca swymi korzeniami do XVII wieku.


Technologia i sposób produkcji sera był tu przekazywany z pokolenie na pokolenie na zasadzie ustnego przekazu. Według Pana Czesława w rodzinie Zarzeckich produkcję sera rozpoczęto ok. roku 1850 tj. w połowie XIX wieku. Takie informacje bazują na wiedzy Pani Teofili Gabrel, babci Pana Czesława, która dożywszy zacnego wieku 98 lat przekazała też wnukom bardzo wiele wiedzy i wspomnień.


Historie są naprawdę niezwykłe dla osób żyjących w dzisiejszych czasach a szczególnie dzieci. Opowieści o śnieżnych zimach, gdy śniegu było tyle, że ze stodoły tworzyła się wielka góra, po której zjeżdżało się na sankach. Trudno wyobrazić sobie sceny opowieści snutych przy naftowej lampie, o wilkach podchodzących do chałupy, strachu, głodzie i szacunku dla zwierząt domowych. Szczególny jest tu wątek szacunku dla krów, dzięki którym wiele rodzin było w stanie przetrwać w nie zawsze sprzyjających warunkach. Pojawia się też oczywiście motyw serów, dzieci były wprowadzane w tajniki jego produkcji m.in. poprzez próbowanie smaku półproduktów takich jak ziarno serowe. Pan Czesław wspomina, że to właśnie on był najbardziej zainteresowany tym jak powstają sery. Do dziś dokładnie pamięta jak produkowano je w drewnianych naczyniach, wyrabianych samodzielnie przez jego ojca, jak były przechowywane w obsypanej ziemią piwnicy, gdzie leżakowały ułożone na drewnianych półkach przykryte lnianymi materiałami, a zimą dodatkowo skórzanymi kożuchami.


Już w wieku 5-6 lat Pan Czesław znał dość dobrze technikę wyrobu sera, a od szkoły podstawowej aktywnie pomagał w jego produkcji. Do dziś wspomina podjadanie okrajków czy serowego ziarna, co dla dziecka w tamtych czasach było nie lada atrakcją. Niesamowitym przeżyciem dla dziecka był też pewnej szczególnie mroźnej i śnieżnej powojennej zimy przylot helikoptera z Warszawy, specjalnie po sery od Zarzeckich i kilku innych gospodarstw ze wsi Mielniki.


Lata 60 i postępująca industrializacja i masowość w produkcji mleka skutecznie eliminowały małych tradycyjnych producentów. Zarzeccy przestali produkować ser na sprzedaż, ograniczając się do produkcji na potrzeby domowe.


Dopiero zmiany ustrojowe i pojawianie się zainteresowania dobrym tradycyjnym produktem spowodowały pod koniec zeszłego stulecia wznowienie produkcji. Ser sprzedawano głównie na lokalnych jarmarkach i targach. Już wtedy produkowano sery z dodatkami doskonałych ziół i przypraw m.in lubczykiem i kminkiem. Pan Czesław z rozbawieniem wspomina historię pozyskania stałego klienta z Niemiec, który przekonał się do afrodyzjakalnych właściwości sera z lubczykiem i postanowił tylko takowy sprowadzać.W 2012 r. Pan Czesław wraz żoną postarali się o uzyskanie unijnego certyfikatu „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Dalsza profesjonalizacja produkcji wiąże się z przejęciem gospodarstwa przez syna Pana Czesława- Macieja, który wraz z swoją żoną kilka lat później stworzyli firmę Zarzeccy Sp. z o.o. Dziś możemy oglądać nowoczesną odsłonę sera Swojskiego od Zarzeckich, jest ona jednak w sposób nierozerwalny związana z tradycją.


Trzeba przyznać, że historia opowiedziana przez Pana Czesława jest niesamowita. Nie sposób w pełni streścić jej w artykule. Miejmy nadzieję, że firma jak i jednostki promujące turystyczne Podlasie postarają się tę i podobne historie szerzej promować by właściwie wykorzystać potencjał regionalnych produktów z regionu. Powodzenie podlaskiej turystyki w dużej mierze będzie zależało własnie od wykreowania takich pozytywnych i autentycznych przekazów. Historia i sam Ser Swojski od Zarzeckich nadaje się bez dwóch zdań na miano kulinarnej marki, która będzie przyciągać na Podlasie w najbliższych latach.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon