czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: swietoroz
Data publikacji: 31.03.2016 13:27
Święta Róż - Kutno, Końskowola i arboretum w Rogowie dni i otwarte 23-24 IV

Tradycja różana w Kutnie sięga 1912 roku i pierwszego gospodarstwa ogrodniczego braci Eizyków. W 1938 powstała pierwsza szkółka wyspecjalizowana w uprawie tych pięknych kwiatów, w 1965 zaś debiutuje odmiana róż Kutno. Kontynuacją tych tradycji jest coroczne święto Róży w tym roku 9-11 września. W ramach święta obejrzymy ponad 100 odmian róż ogrodowych, dostępne są też różnorodne aranżacje florystyczne, nad całością czuwa królowa róż. Elementem święta jest też Jarmark Różany, koncerty a nawet kolorowy różany lunapark.


Dużo mniejszej skali ale też warte uwagi jest święto róż w stolicy "Lubelskiego Zagłębia Różanego" Końskowoli nie opodal Kazimierza Dolnego. Wydarzenie doczekało się już kilkunastu edycji, w ostatnich latach organizatorzy kładą coraz większy nacisk na imprezy towarzyszące, promujące zdrowy tryb życia tj. rajdy piesze i rowerowe a także spływy kajakowe. Nieopodal Końskowoli w Kośminie właśnie w tym sezonie, zostanie otwarta nowa stanica na Wieprzu. Warto wspomnieć o Manufakturze Różanej która, wyrosła z różanych tradycji Końskowoli a dziś stanowi jedną z gwiazd jeżeli chodzi o regionalne smaki i agroturystkę w województwie lubelskim. Zapraszamy w 2 połowie lipca. Uczestnictwo w wydarzeniach związanych ze świętem można powiązać z pobytem w Kazimierzu Dolnym, lub innymi pod lubelskimi atrakcjami.

Dla fanów pięknych roślin ozdobnych najbliższym wydarzeniem którego nie sposób pominąć, jest otwarcie nowego sezonu pod hasłem witamy wiosnę, w Rogowskim Arboretum. 23 i 24 kwietnia na zwiedzających czeka wiele atrakcji w tym wielki kiermasz roślin, wycieczki po arboretum i muzeum lasu, możliwość degustacji lokalnych przysmaków. Więcej informacji na stronie organizatorów. Serdecznie zapraszamy do tego urokliwego miejsca a przy okazji poznania innych nie znanych szerzej walorów ziemi rogowskiej.

Na koniec sezonu, zwykle w 2 połowie września warto rozważyć uczestnictwo w Skierniewickim święcie Kwiatów Owoców i Warzyw, w dużej mierze tutaj także mamy do czynienia z formułą ciekawego pikniku, z paradą, pokazami świetlnymi, występami gwiazd. Skierniewickie święto zyskuje z roku na rok na popularności, aktywnie wspiera je coraz szersze grono sponsorów min Łódzka Kolei Aglomeracyjna, to z kolei przekłada się na wyższą jakość atrakcji oferowanych uczestnikom. Zapraszamy do Skierniewic w 2 połowie września, warto nadmienić iż w trakcie święta można też zwiedzać skierniewicką parowozownie, a jest to możliwe tylko kilkanaście dni w roku.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 31.03.2016 11:26
Różane smakowitości i święto Róż w Końskowoli

Znana z wieloletniej tradycji uprawy róż Końskowola nie opodal Kazimierza w lubelskim, dzięki wsparciu programu szwajcarskiego dla obszarów rolniczych dochowała się prawdziwej perełki tj Manufaktury Różanej. Lokalna tradycja i receptury były jeszcze kilka lat temu przekazywane jedynie w rodzinie a wyroby na bazie róż, nie były dostępne komercyjnie. Od kilku lat, z korzyścią również dla lokalnej turystyki ten stan rzeczy uległ zmianie.


Dziś możemy w Manufakturze wybierać z dość szerokiego katalogu produktów na bazie róży ale nie tylko, pojawiły się również produkty z niesamowicie zdrowej pigwy i dyni. Pierwszym zarejestrowanym lokalnym produktem była tradycyjna konfitura różana, po niej przyszedł czas na rogaliki, w kolejce oczekują zaś syropy z płatków róży i z samych owoców. Wyroby manufaktury można dziś kupować on-line nic jednak nie zastąpi osobistej wizyty/degustacji a także rozmowy z twórcami tego osobliwego przedsięwzięcia.


Idealnym okresem na odwiedzenie Końskowoli jest Świeto Róż odbywające się rok rocznie w lipcu, a także sam czas kwitnienia tych pięknych kwiatów, wycieczka rowerowa pośród różanych pól daje nie zapomniane wrażenia. Zwykle Świętu towarzyszą też rajdy rowerowe i pisze. Samo miejsce zlokalizowane nie opodal Kazimierza, oferuje turystom wiele możliwości, min spływy kajakowe urokliwym w tym rejonie Wieprzem.


Różana manufaktura z Końskowoli współtworzy szlak smaków krainy lessowych wąwozów, na pewno warto zapoznać się z tym co oferuje warszawskiemu turyście. Manufaktura to również oferta agroturystyczna, dla spragnionych spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta.


Fanom florystyki przypominamy iż święto Róży odbywa się również w Kutnie a swoje święto kwiatów mają również Skierniewice. Produkty manufaktury kupimy też w przystani kajakowej w Kośminie, gdzie swoją bazę ma lokalna grupa działania zielony pierścień.


z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 28.06.2016 15:48
Święto Róż Końskowola 9-10 lipca

Już niewiele ponad tydzień dzieli nas od Święta Róż w Końskowoli. W ostatnim tygodniu udało nam się odwiedzić tę miejscowość, by sprawdzić jak wygląda w przededniu swojego święta. Wizyta w tym miejscu zawsze ładuje pozytywną energią. Różane pola i tradycyjnie otoczone różami domostwa robią na prawdę bardzo pozytywne wrażenie. Poza różami znajdziemy tu także wielką ilość krzewów i drzew owocowych. Dla tych, którzy szukają okazji do wzbogacenia swojego ogrodu, wizyta w Końskowoli to również doskonała szansa by kupić cenne i oryginalne sadzonki.


Wspominaliśmy w naszych publikacjach o produktach z róż jadalnych. Różana manufaktura znajduje się w samym sercu Końskowoli. Jej produkty będzie można naturalnie nabyć w trakcie święta.


Organizatorzy dni róż od jakiegoś czasu starają się kłaść coraz większy nacisk na aktywne formy spędzania czasu w trakcie samego wydarzenia. W tym roku zaplanowano rajd pieszy, długości około 12 kilometrów. Jest to dobra okazja by poznać różaną krainę, maszerując wśród różanych i owocowych pól. Nie zabraknie też rajdu rowerowego, przez miasto przechodzą dobrze oznaczone szlaki rowerowe. Co roku pojawiają się tu cykliści w ramach rajdów produktu lokalnego. Nie inaczej będzie też pewnie w tym roku, kolejna edycja w sierpniu. Obydwie sportowe imprezy w sobotę rano, zaś główne wydarzenia związane z różami, w tym rozstrzygniecie konkursów, odbędą się w niedzielę.


Jadąc do/z Końskowoli mamy też szansę na zrobienie ciekawych zdjęć. Sporo drewnianych, ukwieconych domostw spotkamy już przed Końskowolą, od strony ronda w Zyrzynie m.in. we wsi Młynki. Także okolice za miastem, w rejonie wsi Stary Pożóg są urokliwe. Zmierzając od strony Młynek napotkamy kilka wielkich szkółek, gdzie znajdziemy bogaty wybór drzew i krzewów.Co ciekawe, w tym roku, w tym samym terminie odbędzie się wystawa zwierząt hodowlanych. Jest to kolejna ciekawostka, która może nas przyciągnąć do tej lubelskiej miejscowości.


Weekendowy wypad na Święto Róż możemy z łatwością połączyć ze zwiedzaniem Puław, odwiedzić podpuławski Gołąb czy udać się na degustacje do pobliskich winnic. Niedaleko znajdziemy m.in. otwarte na turystów indywidualnych Winnice Wieczorków i Winnice Las Stocki.


Jeżeli chodzi o zabytki kultury materialnej, to nie znajdziemy ich za wiele. Interesująco prezentują się budynki dawnego Folwarku, który za czasów Czartoryskich stanowił miejsce, w którym dynamicznie rozwijały się liczne rzemiosła. Ciekawe są też kościoły, w tym mały kameralny pod wezwaniem św. Anny, a także pobliska plebania, kiedyś pałac Tęczyńskich.


Warto wybrać się w kolejny weekend do Końskowoli, z Warszawy to około 140 kilometrów czyli 2 godziny jazdy. Przed nami jeszcze kolejne kwiatowe święta, w Skierniewicach i Kutnie.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon