czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: zamekinowlodz
Data publikacji: 07.04.2016 9:22
Inowłodz - Zamek i romański kościół Św Idziego - szereg imprez na 950 lecie

Zamek w Inowłodzu, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, został zbudowany zapewne w połowie XIV wieku. Jego powstanie związane jest z płynąca nieopodal Pilicą, na tutejszym brodzie mieściła się bowiem komora celna, zlokalizowana na trakcie ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Zamek nie jest i nie był wielkich rozmiarów.

Wzrost jego znaczenia związany jest z rodem Drzewickich, który przejął zamek we władanie w początkach XVI wieku. Zamek był czterokrotnie przebudowywany. Najistotniejsza przebudowa wiązała się z czasowym przeniesieniem siedziby rodu Drzewickich z pobliskiej Drzewicy do Inowłodzu. Do dziś w Drzewicy znajdują się ruiny zamku a właściwie dwóch zamków, które warto odwiedzić podczas wycieczki w ten rejon Polski. Ostatnią czwartą przebudowę zamku przerwał potop szwedzki, po jego zakończeniu zamek nie pełnił już nigdy funkcji obronnych. Analogicznie jak dla innych budowli tego typu został częściowo rozebrany przez okoliczną ludność. Rekonstrukcje zamku rozpoczęto w 2008 roku, a zakończono cztery lata później. Jest on dzisiaj siedzibą gminnych instytucji, w tym biblioteki i punktu informacji turystycznej. Z zamku można też zaobserwować ulokowany na pobliskim wzgórzu romański kościół Świętego Idziego. Trzeba pamiętać, iż w sezonie zimowym tj. do 15 kwietnia, zamek nie jest dostępny dla turystów w niedziele. Lokalna społeczność lobbuje jednak, by w tym zakresie zaszły zmiany i by można było tą inowłodzką atrakcję zwiedzać również ostatniego dnia tygodnia.

W tym roku przypada 950 rocznica powstania miasta, z tej okazji będziemy mieli możliwość uczestnictwa w szeregu imprez zorganizowanych w Inowłodzu, w tym o charakterze rekonstrukcji historycznych m.in. już w kwietniu pierwszy Inowłodzki zlot grup paramilitarnych, 25-26 czerwca turniej łuczniczo-kuszniczy, 27-28 sierpnia rekonstrukcja "bitwy pod zamkiem". Wszystkie te wydarzenia są bardzo dobrą okazją do odwiedzenia ziemi inowłodzkiej. Okolice Tomaszowa i Spały oferują nam atrakcje, które niewątpliwie pozwolą miło spędzić weekendowy wypad z Warszawy.

Zamek w Inowłodzu nie jest jedyną atrakcją tego miasta, na szczególną uwagę zasługuje romański kościół Świętego Idziego, ufundowany prawdopodobnie w okolicach 1100 roku. Swoją historię wiąże z księciem Władysławem Hermanem i jego synem Bolesławem Krzywoustym. Źródła historyczne nie są tu precyzyjne, jednakże wiele wskazuje na to, iż kościół został ufundowany w podzięce za narodziny syna, o którego długo bezowocnie starał się Władysław, pomoc miała nadejść dopiero za wstawiennictwem Św Idziego, a dokładnie modlitw braci z klasztoru pod jego wezwaniem we francuskiej Prowansji. Dziś o tej historii przypomina stojący przed kościołem pomnik Władysława Hermana i małoletniego późniejszego króla Polski Bolesława.

Dodatkową zaletą zachęcającą do odwiedzin tego miejsca jest jego usytuowanie na górze, z pięknym widokiem na rozwidlająca się Pilicę, w nocy kościół jest oświetlony. Jest to też idealne miejsca dla fotografów, nieprzypadkowo wiele par młodych wybiera ten właśnie kościół na powiedzenie sobie sakramentalnego tak. W sezonie letnim, można też uczestniczyć we mszy świętej dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 22.06.2018 14:01
Weekend 23-24 czerwca okolice Warszawy - pod znakiem WIANKÓW :)

Najbliższy weekend zdecydowanie pod znakiem wianków, upały zelżały spokojniej będzie więc można celebrować to wydarzenie czy to nad brzegami rzek czy z kajaka. Zaczynamy już w piątek, z Taxi Wisła na Plaży Ponitówka(warto poznać też wyspę) a może na wiślanej plaży w Smoszewie, Ks Amber organizuje też spływ kajakowy. Kolejne wiankowe atrakcje nad Bzurą w Motoprzystani, Wisłą i Wieprzem w sobotę. Oprócz wianków ciekawe historyczne imprezy na Zamku Czersk i w pięknie położonym nad Pilicą Inowłodzu, będzie też śniadanie u króla w Wilanowie. Z innych ciekawostek warto wymienić IV Noc Fortyfikacji, gratisowe rozpoczęcie wakacji na kąpielisku Mamut w Garwolinie, czy święto ziół w Pratulinie.

1. Noc Świętojańska piątek - od 17 na plaży Poniatówka świętowanie planuje ekipa Taxi Wisła , także od 17 zacznie się zabawa na Plaży w Smoszewie, dziś też słowiańska Noc w Grodzie Pobiedziska, zaczyna się też 2 dniowa impreza kajakowa z Ks Amber nad Pilicą.

2. Noc Świętojańska sobota - Wianki nad Wisłą - Park Fontann od 12 do północy, od 18 zaczynamy zabawę w kultowej Moto -Przystani nad Bzurą idealne miejsce dla rodzin, w lubelskim Noc Św Jana w Skansenie / Ogrodzie Botaniczymy i nad Wieprzem w Jaszczowie. Słowiańska noc w klimacie militarnym także w Grodzie Pobiedziska.

3. Szwedzi na Zamku Czersk- wspaniała historyczna impreza ponownie zagości na czerskim zamku, w ostatnich latach przeszkadzała pogoda tym razem ma być optymalna, w sam raz na historyczną imprezę. Start o 12.00.

4. Jarmark Średniowieczny - Zamek Inowłódz - o 12.00 wystartuje zabawa w pięknie położonym Inowłodzu, ruiny zamku i romański kościół a także wijąca się Pilica a do tego wspaniała historyczna impreza, idealna okazja by poznać to niebanalne miejsce.

5. Dzień Otwarty Kąpielisko Mamut - otwarcie sezonu wszystkie atrakcje gratis , szkoda iż pogoda nie będzie optymalna ale może to szansa dla odważnych.

6. Śniadanie u Króla Płac Wilanów - śniadanie w królewskim stylu z nutką humoru, by dobrze zacząć dzień i wakacje, start o 10.00.

7. IV NOC Fortyfikacji - 23 czerwca - tym razem wyprawa w teren śladem dawnych węzłów łączności, dla fascynatów urbexu, okazja by poznać bardzo ciekawych ludzi.

8. Holi Festival - festiwal kolorów - od 16 na basenach Kora, rządzić będą żywe kolory, kolejna edycja niezwykle popularnego festiwalu.

9. Biało Czerwone - Festiwal Wina Polskiego w Fort Legionów - okazja by poznać ciekawe polskie winnice, część z nich możemy zwiedzać podczas naszych weekendowych wypadów. Start o 11.00.

10. Święto Morza w Mierzwicach nad Bugiem i Święto Ziół w Pratulinie - Nadbużańskie Podlasie w najpiękniejszej formule, można próbować też łączyć z festiwalem Ziół w Pratulinie i Cieleśnicy.

Sporo ciekawych atrakcji czeka na nas w okolicach Warszawy w najbliższy weekend, nie inaczej będzie też podczas kolejnego, szczególnie czekamy na nową historyczną imprezę w Czerwińsku Most Jagiełły.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon