sobota, 20 kwietnia, 2024

Urzecze i tradycja Olenderska – żaglowcem po Wiśle

Wokół tego mikroregionu, usytuowanego geograficznie w krainie środkowej Wisły, dzieje się w ostatnich latach wiele dobrego. Jest to zasługą aktywności społeczników z Fundacji Discover Wisła, Flis festiwalowi czy Zielonym Świątkom na Urzeczu. Nie bez znaczenia jest też zaangażowanie lokalnych władz samorządowych w ochronę dziedzictwa związanego z Urzeczem.

Zalewowy, trudny do uprawy teren, miedzy ujściami Pilicy i Wilgi do Wisły, wymuszał na dawnych mieszkańcach szczególną relacje z królową polskich rzek. Wisła pełniła funkcje arterii handlowej, a mieszkańców regionu zwano Flisakami bądź lokalnie Orylami.

Na tradycje Urzecza znacząco wpłynęło osadnictwo olenderskie, osadnicy sprowadzani przez zarządzających tą ziemią polskich właścicieli radzili sobie doskonale z zalewowymi terenami. Sposób budowy i usytuowania względem rzeki stawianych przez nich budynków, ułatwiał utrzymanie higieny, a także ochronę zbiorów w trakcie powodzi. Dziś niewiele jest śladów po Olendrach w tym regionie, zresztą dotyczy to całego Mazowsza. Warto jednak w przy okazji wizyty np. w Toruniu zapoznać się z zasobami nowo powstałego skansenu osadnictwa Olenderskiego w Polsce. Eksponaty związane z osadnictwem olenderskim znajdziemy także w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Choć niewiele jest śladów kultury materialnej, mało kto wie, iż charakterystyczne dla Mazowsza nasadzenia wierzbowe były również związane z Olendrami i ich praktycznym podejściem do walki z wodą i krą. Pewne ślady po tamtych czasach zapisane są w nazwach wsi i miasteczek regionu, jak to ma miejsce w kliku podkozienickich wsiach, które do dziś mają w nazwach Holendry.

Działania Fundacji Discover Wisła River mają na celu właśnie ocalenie tych tradycji, poprzez m.in. przywrócenie dla Wisły tradycyjnej żeglugi łodziami z charakterystycznym prostokątnym żaglem. Temu celowi ma służyć m.in. Flis Festiwal, który rokrocznie odbywa się w maju, w tym roku 6-8 maja w podkonstancińskich Gassach. Planowany jest zlot łodzi tradycyjnych. Kolejną imprezą, która ma ambicje stać się znakiem rozpoznawczym Urzecza, są Zielone Świątki, w tym roku w dniach 14-15 maja. Trzecią aktywnością, która związana jest z tradycją Urzecza, jest jedyna w swoim rodzaju pielgrzymka rzeczna szlakiem Świętego Zygmunta, z Gassów do Płock. W tym roku odbędzie się 18-19 czerwca. Sezon kończy parada łodzi tradycyjnych w Warszawie, widoki są rzeczywiście niesamowite.

Zachwycamy się tradycyjnymi żaglowcami np. wietnamskimi łodziami na zatoce Ha Long, tymczasem często nie wiemy, iż podobnych widoków możemy doświadczyć w Warszawie i jej nieodległych nadwiślańskich okolicach. Na razie niezbyt często, ale miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy będzie się szybko zmieniał.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze