czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 31.03.2016 13:16
Wielka lipcowa triada rekonstrukcji - Golub-Dobrzyń, Grunwald, Malbork

Nie jest przypadkiem iż całe środowisko rekonstruktorskie z Polski wstrzymuje wszystkie inne plany na kilka lipcowych tygodni. W owych dniach kwiat polskiego i ościennego rycerstwa szykuje się bowiem do monumentalnej historycznej triady rekonstrukcji historycznych. Są to imprezy największego kalibru, gromadzące ponad 1000 rekonstruktorów i nawet 100 tys widzów, jedna z nich rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem otrzymała właśnie najwięcej głosów a co za tym idzie tytuł hit turystyki 2015 nadany przez Polską Organizacje Turystyczną.


Zaczynamy od wielkiego turnieju na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, zwykle jest to pierwszy weekend lipca. Turniej ten charakteryzuje się unikalnym współzawodnictwem konnych tzw "Golubskimi Gonitwami do Pierscienia", zazwyczaj podzielonym na kilka etapów, z niedzielnym finałem wyłaniającym zwycięzce. Na zamku co jest nie lada gratką pojawia się też w trakcie turnieju husaria, w tym silna grupa rekonstruktorów z Podlasia. Sam zamek wystawia również własny poczet rycerski Zamku Golubskiego. Logistycznie wydarzenia w Golubiu są najbliższymi Warszawie, można się tu dostać podróżując przez Toruń, zalecane jest wiec takie zaplanowanie wycieczki by odwiedzić miasto Kopernika i jego atrakcje, planetarium, żywe muzeum piernika a może również, nowość pod toruński skansen osadnictwa olenderskiego.


Drugim odległym o ponad 100 kilometrów od Dobrzynia etapem jest wspomniana już rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, uczestnicy imprezy w Golubiu zwykle pojawiają się na polach grunwaldzkich na kilka/ kilkanaście dni przed samą rekonstrukcją. Jest to dla nich wyczekiwany moment, pełnego zatopienia się w klimat życia średniowiecznego bez otaczającej gromady publiczności i elementów komercji która, wszak konieczna ale nie jest jednak dla wielu elementem pożądanym. Obóz historyczny i kramy rzemieślników wpisały się już na stałe w krwioobieg imprezy. Grunwald jest też miejscem gdzie polskie rycerstwo walczy w mistrzowskich turniejach miecza długiego(dwuręcznego), mieczy jednoręcznych, odbywają się też zawody grupowe a nawet współzawodnictwo puszkarzy. Całość to cztery pełne dni zabawy. Odradzająca się chwała Grundwaldu, powoduje iż organizatorzy liczą na wskrzeszenie tradycji turniejów konnych które, w przeszłości były istotną częścią inscenizacji. Do zobaczenia na polach Grunwaldu 16 lipca.


Lipcowy maraton kończymy trzydniową imprezą w Malborku, oblężeniem twierdzy Malbork. Również w przypadku tego wydarzenia mamy do czynienia z dużą różnorodnością oferty, każdy znajdzie tu coś dla siebie, turnieje i walki rycerskie, koncerty muzyki dawnej, popisy kuglarzy, regionalna i średniowieczna kuchnia, nocne iluminacje świetlne. Bardzo duży nacisk położono również na atrakcje dla najmłodszych, mogą oni próbować swoich sił w średniowiecznej sztuce rycerskiej i łuczniczej, na pewno nie będą się nudzić. Malbork jest dobrze skomunikowany z Warszawą dzięki bogatej ofercie pociągów Pendolino, w wakacyjne weekendy będziemy też mogli dojechać do grodu nad Nugatem pociągiem kolei Mazowieckich "Słoneczny", jest to tańsza i równie atrakcyjna opcja podróży.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon