czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl

Ruszył sezon zimowy na stokach w okolicach Warszawy


Data publikacji: 18.03.2016 22:57
Rocznica chrztu Polski - w kolebce Polan - ale także Tum, Iłża, Kruszwica, Góra Kalwaria,Czersk

Jak wiadomo w tym roku obchodzona jest okrągła 1050 rocznica chrztu Polski. Z tej okazji już w kwietniu w Wielkopolsce czekają nas liczne uroczystości

Program najważniejszych, oficjalnych uroczystości wygląda następująco:

14.04 w Katedrze Gnieźnieńskiej odbędzie się msza dziękczynna sprawowana przez Episkopat Polski. Następnie na Ostrowie Lednickim, przy Mieszkowym po raz pierwszy zabrzmi jubileuszowy dzwon, ogłaszając 1050 rocznice chrztu

15.04 na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się uroczyste obrady sejmu i senatu. Wieczorem w katedrze poznańskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. z udziałem biskupów polskich oraz przedstawicieli Episkopatów z zagranicy.

16.04 na stadionie Lecha będzie mieć miejsce Spotkanie Ewangelizacyjne oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych


Szczegółowe informacje na temat planowanych uroczystości znajdują się pod adresem:

http://966.com.pl/

Będąc w Wielkopolsce na uroczystościach rocznicowych warto odwiedzić inne ciekawe miejsca z czasów pierwszych Piastów. Zdaniem wielu historyków chrzest Polski miał miejsce w Ostrowie Tumskim, uznawanym dziś jest za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Poznania, idealne miejsce na rodzinny spacer. Znajduje się tu wiele zabytków klasy światowej. Na wyspie możemy podziwiać Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła (a w niej imponującą Złotą Kaplicę), Pałac Arcybiskupi, Muzeum Archidiecezjalne - Akademię Lubrańskiego czy też eksponujący pamiątki grodowe Rezerwat Archeologiczny.

Między Poznaniem a Gnieznem znajduje się Gród Pobiedziska, drewniana forteca z okresu wczesnego średniowiecza, która oferuje swoim gościom jedyną w swoim rodzaju wystawę machin oblężniczych naturalnej wielkości. W rekonstruowanym na wzór historyczny grodzie zarówno dzieci, jak i dorośli w bardzo przyjaznej formie poznają średniowieczną sztukę wojenną, zobaczą wielkie kusze wałowe, wieże oblężnicze, czternastoosobowy taran i wiele innych, imponujących drewnianych konstrukcji.

W Gnieźnie z kolei oprócz Katedry warto odwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Nie tylko jednak w Wielkopolsce będą się odbywały wydarzenia zwiazane z chrztem Polski, wybraliśmy dla Państwa kilka propozycji z innych nie odległych od Warszawy regionów Polski. Już w ostatni weekend kwietnia a dokładniej 24 IV odbędzie się w Górze Kalwarii inscenizacja "Jak Książe Mieszko chrzest przyjmował" jej kontynuacją na Mazowszu będzie projekt Czersk 966. Główne uroczystości na ziemi łódzkiej odbędą się w okolicach, przepięknej romańskiej kolegiaty w Tumie pod Łęczycą pierwszego maja, to miejsce kultu jest w sposób szczególny związane z postacią Św Wojciecha. W bezpośredniej bliskości kolegiaty ma zostać zrekonstruowana wczesnochrześcijańska wioska na terenie której, odbędzie się cześć uroczystości, organizatorzy szczególnie zapraszają mężczyzn o imieniu Wojciech. Na kanwie podróży Mieszka i Dobrawy w którą wkomponowane będą elementy związane z rocznicą, zostanie zorganizowany na zamku w pobliskiej Iłży Turniej Rycerski. Organizatorzy zapraszają już na 30 kwietnia, choć główne wydarzenia planowane są na 1 maja.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon