piątek, 29 marca, 2024

Kuchnia Urzecza – powracająca tradycja

Kuchnia i smaki Urzecza, podobnie jak sama urzycka tradycja powoli wracają z niebytu, choć dziś trudno znaleźć restauracje które, serwowały były dania tej regionalnej kuchni według dawnych receptur, to jednak można ich spróbować gdy wiemy kiedy i gdzie szukać.

Kuchnia urzecka nie różniła się w sposób znaczący od innych regionów Mazowsza, miała jednak swoją istotną specyfikę, ze względu na centralną rolę Wisły w życiu mieszkańców ważnym elementem kuchni były ryby. Niestety jest to ta część która, najszybciej uległa zatraceniu ze względu na powojenną degradacje Wisły. Innymi elementami charakterystycznymi był duży udział owoców, w tym suszonych, tworzący urzecka tradycje olenderscy osadnicy byli mistrzami sadownictwa, nie ma zaś w urzeckiej kuchni tradycyjnych dla Mazowsza grzybów i jagód tu znowu winą jest orientacja na rzekę.

Poza wymienionymi wyjątkami jest jednak wiele punktów wspólnych z tradycyjną kuchnią tej części Polski, centralna rola ziemniaka, buraków i mąki, i wszelkie wariacje na bazie tych produktów. Dobrze znane kiszki ziemniaczane, pyzy, a także zupy w tym chyba najbardziej charakterystyczny barszcz chrzanowo-buraczany. Obok barszczu drugim znakiem firmowym była zawiesista potrawa/zupa na bazie ziemniaków Sytocha, sama nazwa wskazuje jaki był jej główny cel i przeznaczenie. Dawniej żywa była również tradycja wyrobu serów, również w tym przypadku ewidentny jest wpływ olendrów.

Gdzie dzisiaj możemy spróbować urzeckich specjałów, jest o to najłatwiej podczas imprez masowych promujących lokalną tradycje tak wiec majowy Flis Festival w Gassach, Zielone Świątki na Urzeczu a także turnieje i rekonstrukcje rycerskie na Zamku w Czersku który, sam był wszak istotnym elementem Urzecza. Również działający po drugiej stronie Wisły społecznicy z Karczewa i okolic Otwocka Wielkiego periodycznie organizują imprezy na których, można skosztować lokalnych specyfików. O powrót do urzeckiej tradycji mocno zabiegają też tutejsze samorządy, nie wykluczamy iż te starania wkrótce doprowadzą do tego iż w ścisłym sezonie na zamku będzie można spróbować urzeckich smakołyków, był by to dobry początek. Należy też pilnie śledzić to gdzie pojawia się ludowy zespół Łurzycanki, zwykle ich występom towrzyszy tradycyjny urzycki poczęstunek, wszak same członkinie zespołu uchodzą za najlepsze specjalistki od urzyckiej kuchni.

Wszystkich zainteresowanych etnografią i urzecką tradycją zachęcamy do uczestnictwa w wymienionych wyżej wydarzeniach, o Urzecze można też pytać w Regionalnym Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii i Powiatowym Biurze Promocji w Piasecznie. Ta ostatnia instytucja wydała nawet książeczki dla dzieci wraz z kolorowankami, dla najbardziej dociekliwych i ciekawych tematu pozostaje też książka Pana Łukasza Stanaszka „Nadwiślańskie Urzecze”.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze