czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 01.01.2018 14:03
Lizbona nowy hit wśród weekendowych wypraw- wkrótce szansa na tanie bilety od TAP Portugal :)
Lizbona nową Barceloną - wszystko na to wskazuje. Uruchamiane przez tanich przewoźników loty do stolicy Portugalii cieszą się niesłabnąca popularnością. Przed momentem lotnisko w Krakowie powiadomiło o tym, że w pierwszym miesiącu załadowanie rejsów wyniosło 92% - doskonały wynik.

Co może wyróżniać Lizbonę od innych alternatywnych destynacji. Przede wszystkim wciąż bardzo przystępne ceny, zarówno noclegów jak i usług gastronomicznych na miejscu, oraz długi sezon (nam udało się podziwiać Lizbonę w listopadzie, wciąż około 25 stopni w dzień). Są też ciekawe okoliczne atrakcje, przede wszystkim Sintre , a na koniec plaże, w bardzo bliskiej od stolicy odległości.

Lizbona to przede wszystkim urokliwe dzielnice Alfama i Mouraria. Ta pierwsza, w dużej mierze zamieszkana przez artystów, słynie z niewielkich kafejek i restauracji, gdzie wieczorami możemy posłuchać koncertów Fado. Miejsce wybitnie nastrojowe, dodatkowo dostajemy się tutaj kultowym tramwajem. Mouraria swoją nazwę zawdzięcza Maurom wygnanym poza mury miasta. Do dziś łatwo dostrzec tu wpływ imigrantów, zwraca uwagę regionalna kuchnia. W obu dzielnicach znajdziemy wciąż domostwa ozdobione klasycznymi i tak charakterystycznymi dla Lizbony kafelkami azulejos. Jeżeli chcemy głębiej zapoznać się z tradycją i historią azulejos musimy odwiedzić Muzeum de Azulejos.

Lizbona nie jest wielkim miastem, sieć komunikacji jest dobrze rozwinięta, podróże kultowymi żółtymi tramwajami są przygodą samą w sobie. Nie mniejszą jest korzystanie z wind (elevadores), dzięki nim możemy szybko przenieść się do wyższej dzielnicy Alta oszczędzając czas i ciesząc oczy niezwykłym widokiem. Windy to jedna z wizytówek Lizbony.

Niewątpliwie kolejną wizytówką są znajdujące się w dzielnicy Belem zabytki, przede wszystkim przepiękna Torre de Belem, szczególnie urocza o zachodzie słońca. Na przeciw mieści się rozległy klasztor Hieronimitów. Wybitna monumentalna budowla jest doskonałym przykładem stylu manualińskiego. Tutaj znajdują się też grobowce ważnych dla Portugalczyków postaci m.in. Vasco da Gamy. Tuż obok, na ulicy Belem znajduje się kultowa cukiernia, gdzie od pokoleń wyrabia się najbardziej znane w Portugalii słodycze, ciasteczka pasteis de Belem.

Jeżeli chcielibyśmy zorganizować sobie krótki wypad na plażę, to lokalnym pociągiem w kilkadziesiąt minut dojedziemy do Cascais lub Estoril. W tym pierwszym miejscu warto spróbować kultowych lodów Santini, w drugim zaś rzucić okiem na słynne kasyno i hotel Palacio Estoril, gdzie kręcone były sceny do filmów z serii Jamesa Bonda. Do dziś pracownicy hotelu, którzy mieli okazję pojawić się w filmie chętnie opowiadają związaną z nim historię a nawet pozują do zdjęć.

Kolejką dojedziemy też do Sintry, to prawdziwa perła architektury. Jeden dzień to za mało, by w pełni się nią nacieszyć. Dawna rezydencja królewska, otoczona pałacami i budowlami wzniesionymi przez otoczenie króla, do dziś zadziwia swoim rozmachem. Jej specyficzne położenie (na wzgórzach) zapewniało wytchnienie podczas upalnego lata. Jeżeli dysponujemy więcej niż jednym dniem na to piękne miejsce, to nie lada atrakcją będzie wspinaczka i zwiedzanie okolicznych twierdz. Jeżeli podróżujemy kolejką podmiejską lokalni mieszkańcy odradzają podróżowanie nią w porach wieczorno-nocnych.

Kolejną atrakcją, która może wzbogacić nasz weekendowy wypad do Lizbony jest niewątpliwie Cabo della Roca. Stótrzydziestometrowe klify i przepiękne widoki są warte wysiłku by się tu dostać. Do Cabo della Roca możemy dojechać zarówno z Cascais jak i Sintry autobusem 403. Nie jest to jednak podróż krótka (25-45 min) a częstotliwość kursowania autobusu jest rzadka, warto więc dobrze zaplanować ten wypad.

Do Lizbony dostaniemy się tanimi liniami Wizz Air. W tym przypadku niedogodnością są godziny przylotów i odlotów (po północy), kusi jednak cena. Dobre ceny możemy też trafić w latających na tej trasie liniach TAP, trafiają się bilety za 500 zł. Warto dodać, iż TAP jest jedną z niewielu linii, która na trasach europejskich oferuje pełny, dość bogaty poczęstunek, nie bez znaczenia przy czterogodzinnym rejsie. Warto śledzić stronę portugalskiego przewoźnika, w najbliższych dniach będzie bowiem aktualizowany rozkład letni. Pojawią się nowe, bardziej pasujące do weekendowych wypadów rejsy w sobotę i niedzielę, jak i niedostępne na dziś połączenia w czwartek. Zwykle w takich sytuacjach (aktualizacja rozkładu) linie oferują pulę biletów w niskich /atrakcyjnych cenach.

Polujmy na okazje, bo warto. Szczególnie przed i po szczycie sezonu Lizbona i okolice wydają się idealną propozycją na weekend z Warszawy. Ucieczka po słońce będzie z pewnością udana.
REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon