czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 12.10.2016 11:33
Stacja Muzeum Kolejnictwa nowa odsłona - zostanie kolejarski duch?

Znamy już zwycięzców konkursu na projekt nowego Muzeum Kolejnictwa, marketingowo przemianowanego na Stacja Muzeum. To firma Forum Architekci.


W nowej lokalizacji na Odolanach do dyspozycji zwiedzających będzie kilka stref, w tym znaczna przestrzeń parkowa, współgrająca z okoliczną otwartą przestrzenią publiczną. Zwyciężyła więc koncepcja wpisania Muzeum w przestrzeń do spędzania wolnego czasu dla okolicznych mieszkańców. Wydaje się, iż takie podejście jest jak najbardziej słuszne.


Ciekawie prezentują się wizualizacje wewnętrznych powierzchni wystawowych. Zgromadzony w Muzeum tabor wreszcie będzie odpowiednio wyeksponowany. Główną rolę gra szkło i przeszklenia. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z obiektem całorocznym. Ma on przecież za zadanie przyciągać zwiedzających także w miesiącach tradycyjnie gorszej pogody, od listopada do marca.


Zwracając uwagę na wizualizację lokomotyw, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że brak jest tu miejsca na swobodny dostęp zwiedzających. Doświadczenie pokazuje, iż dzieci garną się do dotykania eksponatów. Być może ten element będzie jeszcze poprawiany w toku prac nad ostatecznym projektem.


Zwycięski projekt przewiduje też wieżę widokową, z której można będzie swobodnie obserwować teren ekspozycji.


Niewątpliwą zaletą będzie profesjonalna przestrzeń przeznaczona na działalność edukacyjną. Tego w obecnej lokalizacji ewidentnie brakuje. A potencjał jest tu bardzo duży. Wycieczki szkolne z samej stolicy mogą zapewnić istotny ruch w Muzeum podczas tygodnia.


Nowoczesny charakter projektu budzi pytania o uszanowanie i nawiązanie do tradycji. Mowa tu o pięknych, kolejowych obiektach jak wachlarzowe parowozownie np. w Parowozowni Skierniewice, osiedla kolejowe w Łapach i Kutnie, czy kameralne stacyjki jak ta w Skansenie rzeki Pilicy. Miejmy nadzieję, że będzie wola by do tego klimatu nawiązać. Dróżnik witający zwiedzających z kolejową tradycyjną lampą w Parowozowni Skierniewice pozostawia niezapomniane wrażenia na dzieciach.


Są też dobre wiadomości jeżeli chodzi o nowe eksponaty. PKP Cargo dysponuje kilkunastoma zabytkowymi jednostkami, które jest gotowe przekazać do Stacji Muzeum Kolejnictwa.


Miejmy nadzieję, że nowa, niełatwa logistycznie lokalizacja wymusi wzmożony wysiłek jeżeli chodzi o nową ofertę edukacyjną i turystyczną. To powinno pomóc zbudować nowy, nowoczesny wizerunek Stacji Muzeum, naturalnie z uwzględnieniem kolejarskiej tradycji :)


foto: żródło PKP S.A.REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon