czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 07.12.2019 17:21
Liban starożytne zabytki wino a nawet narty teraz za 599 :)

Dostaliśmy od Lotu dużą niespodziankę w postaci całorocznych lotów do Libanu, jeszcze niedawno polski przewoźnik latał do Bejrutu tylko od czerwca do września. Teraz zdecydowano się na całoroczne operacje, dzięki temu będziemy mieli częste okazje na bilety poniżej 600 zł, czyli cenę która na tym kierunku jest prawdziwą okazją.

Liban to idealna destynacja na krótki wypad, w tym małym kraju znajdziemy kilka prawdziwych perełek - ruszając na północ ewenement na skale światową są Groty Jeita - prawdziwy rarytas dla zmysłów. Niestety przepisy nie pozwalają wnosić sprzętu fotograficznego i smartphonów.

Kolejnym miejscem którego nie można pominąć jest Byblos, to starożytne miasto oddaje klimat dawnego Libanu, restauracje w porcie i historyczny suk dopełniają obraz. Z ruin XII wiecznego zamku nie zostało wiele, miejsce niezmiennie zapewnia piękny widok na morze i wybrzeże.

Byblos to dobra baza wypadowa w kierunku gór i najbardziej charakterystycznej atrakcji Libanu tj boskich Cedrów. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o Świętym Charbelu którego grób i sanktuarium znajdziemy w Aannaya, ten święty maronnicki pustelnik słynie z wielu niesamowitych cudów a jego sława dotarła też do Polski, gdzie stworzono sieć Domów Świętego Charbela. Historia jego życia, w pokorze i odwróceniu od ziemskiego świata jest też doskonała kanwą do kontemplacji okolicy.

W drodze do królestwa Cedrów warto się zatrzymać nad wodospadem Baloue Balaa , poza sezonem ( wiosną) gdy wody jest więcej miejsce robi wspaniałe wrażenie. Przejście Cedrowego rezerwatu nie zajmie nam więcej niż godzinkę, co ciekawe wstęp do tego miejsca jest darmowy.


Jeżeli czas pozwoli nam na odrobinę nadmorskiego lenistwa to ciekawe plaże znajdziemy na południe od Byblos, wybrzeże w tym miejscu kryje prawdziwe perełki jakim jest na przykład nadmorski kościółek Mar Zakhia. Dla mniej intensywnie zwiedzających ciekawą opcją może być wynajęcie apartamentu od mieszkającego w Libanie Polaka - Kazimierza Gajowego - z pewnością pomoże i podpowie co dobrego możemy jeszcze zobaczyć w Libanie. Kontakt do Pana Kazimierza gajowy@fenicja.org / kgajowy@hotmail.com

Kolejnym must see w Libanie są bez wątpienia starożytne ruiny w Baalbek to miejsce nie znane szerzej w Polsce może bez wątpienia rywalizować z jordańską Petrą czy zabytkami Grecji czy Włoch. Szczególne wrażenie robią monumentalne kolumny, o rozmiarach przewyższających znakomitą większość znanych nam /porównywalnych zabytków tego typu. Baalbek to prawdziwy raj dla fotografów.

Gdyby wymienione wyżej miejsca nie nasyciły nas w pełni Libanem, możemy dodać do naszej wycieczki krótki wypad na południe. Górzyste okolice kryją kolejne perełki jak groty w Khafrim czy kameralne miasteczko Dajr Al Kamar. Kulminacyjnym punktem podróży mogą być okolice Beiteddine z historycznymi rezydencjami/pałacami, wspaniałe wrażenie robi przerobiony na 4* hotel Mir Amin Palace. W tym rejonie znajdziemy też szereg wspaniale położonych restaruacji o róznym standardzie. Jest to dobre miejsce na kulinarną ucztę, kuchnia libańska nie bez powodu uchodzi za jendą z najlepszych na świecie. W spokojnych czasach by poznać najlepsze libańskie wina należało udać głębiej w Bekaa Valley, alternatywą jest drugie co do ważności winiarskie miejsce czyli pobliska Kefraya. Ze wspomnianego Beiteddine dojedziemy tu w niespełna godzinę, po drodze możemy jeszcze zahaczyć o cedrowy rezerwat Barouk. Lokalsi szczególnie polecają rodzinną winiarnie-restauracje St Michael Winery.

Na koniec warto wspomnieć też o ciekawostce z która nie kojarzymy Libanu mianowicie nartach, wyprawy na narty do "Szwajcarii Bliskiego Wschodu" to naprawdę oryginalny pomysł. Ostatnie sezony obfitowały w Libanie w śnieg, wspomniany już Pan Kazimierz doradzi nam także w tym przypadku, wg niego idealnie było by tak wybrać czas szusowania by uniknąć weekendów podczas których królują na stokach goście z Zatoki wraz z miejscowymi weekendowymi turystami a i ceny szybują wtedy w górę. W niewielu wszak miejscach mamy możliwość szusowania na nartach w dzień by za moment cieszyć się urokiem nadmorskich plaż.

O samym Bejrucie , trudno się rozpisywać miasto raczej na pół dzienny spacer, z głównym naciskiem na ślady minionych konfliktów z którymi wielu Polaków nadal kojarzy Liban ( także dzięki kultowym utworom KSU).

Mimo iż ostatnio w Libanie znowu mieliśmy wewnętrzne niepokoje to wygląda na to iż sytuacja już się w miarę uspokoiła. Warto korzystać z okazji i zapolować na tanie loty do Libanu, szczególnie w okresie styczeń-kwiecień ceny rzędu 599 zł pojawią się z pewnością nie jeden raz. To naprawdę dobry pomysł na wypad z Warszawy na weekend ( albo dłużej).REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon