piątek, 19 kwietnia, 2024

Wioska Wikingów Warszawa kolejna wielka inscenizacja tuż tuż 🙂

Dla wielu zaskoczenie. Wioska Wikingów Jomsborg w samym sercu Warszawy? Lokalizacja jest jej wielką zaletą, pozwala uniknąć długiej podróży przy niepewnych warunkach atmosferycznych. Tak też był podczas ostatniej wielkiej historycznej rekonstrukcji, która odbyła się w dniach 22-23 kwietnia.

Podczas wydarzenia mogliśmy podziwiać m.in. walki Wikingów przeprowadzone w różnych konfiguracjach. Poznaliśmy krąg honoru i zdrady, widzowie mieli też możliwość spróbowania przebicia się przez „ścianę złożoną z wojowników”. Walki były niezwykle widowiskowe, stroje i uzbrojenie Wikingów robiły wrażenie. Po popisach, szansę odbycia pojedynków dostały też dzieci. Turniej cieszył się wielkim zainteresowaniem, zaangażowanie najmłodszych przerosło oczekiwania organizatorów. Na zwycięzców czekały cenne nagrody.

Nie mniejszym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się dzikie ptaki prezentowane przez rekonstruktorów w strojach z epoki. Mała sówka i jastrząb chętnie pozowały do zdjęć. Można było popytać o ich zwyczaje a także sposób codziennej opieki. Szczególnie mała sówka budziła pozytywne emocje, jej reakcja na słowo „mama” jest wyjątkowa.

Organizatorzy zadbali też o oprawę muzyczną, przy ognisku przygrywał nam historyczny zespół. Oryginalne instrumenty wydawały przyjemną muzykę, rodem z dawanych wieków. Przy ognisku można było się doskonale ogrzać, zwłaszcza, że aura nie do końca nam sprzyjała.

Zadbano także o tych, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o Wikingach bezpośrednio od osób najlepiej znających tę tematykę w Polsce. W chacie, przy tradycyjnym palenisku i przygotowanych podpłomykach odbyła się rozmowa/ prelekcja z autorem książki o Wikingach, panem Radosławem Lewandowskim. Opowieść była niezwykle ciekawa, zahaczała o popularne ostatnio tematy m.in. badań genetycznych Piastów, które pozostawiają pewne wątpliwości co do słowiańskiego pochodzenia władców Polan.

Tradycyjnymi atrakcjami w Wiosce Wikingów są możliwość strzelania z łuku i rzut toporem, ten ostatni tylko dla starszych uczestników. Płeć piękna mogła zaś się zapoznać z technikami wyrobu tkanin i ozdób.

Przed wejściem do Wioski Wikingów ustawiono kramy z ciekawymi produktami związanymi z wydarzeniem. Można było kupić m.in. ozdoby, kamienie z runami czy gry planszowe z dawnych epok. Na miejscu było też stoisko z produktami regionalnymi, m.in. z serami korycińskimi.

Tego typu „wielkie rekonstrukcje”odbywają się w Warowni Wikingów 2-3 razy do roku. Kolejna z nich już 3-4 czerwca, później ponownie spotkamy się we wrześniu. Naturalnie, Wioska Wikingów jest też otwarta w kolejne weekendy, jednak oferta turystyczna jest wtedy ograniczona.

Kto szuka dodatkowych atrakcji związanych z Wikingami może udać się już 20/21 maja na Noc z Wikingami w Muzeum Hutnictwa Starożytnego. Wizyta w warszawskiej Wiosce Wikingów może być doskonałym przetarciem przed odwiedzinami analogicznej, acz dużo większej atrakcji na Wyspie Wolin. Teraz dolecimy tam tanimi rejsami Ryan Air z Warszawy do Szczecina.

Dojazd do Wioski należy przestudiować, kierujemy się na Centrum Olimpijskie i dalej uliczką równoległą do Wybrzeża Gdyńskiego. Warownię zobaczymy po ok 300-400 metrach, miejsc parkingowych nie braknie 🙂 Decyzja o nowej lokalizacji jest strzałem w dziesiątkę, idealnie byłoby, gdyby był też bezpośredni dostęp do Wisły z możliwością pływania tradycyjną łodzią. Nie można mieć jednak wszystkiego. Łódź Wikingów pływa za to po stawie Pałacu Czemierniki i tam też cieszy się wielką popularnością.

Zapraszamy już w pierwszy weekend czerwca w gościnne progi Warowni Wikingów Jomsborg.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze