czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 12.03.2017 10:32
Podziemia pod krakowskim rynkiem - lekcja historii dla całej rodziny

Podziemia pod krakowskim rynkiem to relatywnie nowa, bo ledwie kilkuletnia atrakcja w Krakowie. Na dziś można jednak bez żadnej wątpliwości stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych atrakcji grodu Kraka. Turyści często na jego zwiedzanie planują zbyt mało czasu gdyż nie spodziewają się znaleźć aż tylu ciekawostek w tym niezwykłym miejscu.


Planując podróż do Krakowa dobrze jest zaplanować wizytę w podziemiach z wyprzedzeniem. Internetowy system rezerwacji pokazuje nam często brak dostępnych miejsc podczas weekendów. Za rezerwację nie pobiera się opłat, toteż mamy do czynienia z bardzo dużym odsetkiem rezerwacji nie wykorzystanych. To powoduje, iż możemy udać się do podziemi bezpośrednio i zapytać o możliwość zwiedzania przy pierwszym dostępnym wejściu. Nie należy się też zbytnio kierować informacją elektroniczną przy wejściu, ona też korzysta ze wskazań systemu internetowego i zwykle pokazuje brak wolnych miejsc.


Na dziś bilet rodzinny (2+2) kosztuje 38 zł. W procesie rezerwacji musimy pobrać bilet kontrolny dla każdego członka rodziny. W praktyce sprowadza się to do tego, iż sam bilet rodzinny traktowany jest jako 1 osoba, na każda następną pobieramy dodatkowe bilety.


Co czeka na nas wewnątrz? Mamy tu ciekawą ekspozycję pokazującą pozostałości i odkryte podczas wykopalisk artefakty. Możemy zapoznać się m.in. z traktem z pamiętającymi średniowieczne czasy koleinami. Znajdziemy też szereg informacji o szlakach handlowych przecinających tereny Małopolski. Nie braknie historii wydobycia średniowiecznego złota jakim dla Krakowa i okolic była sól. Szereg zrekonstruowanych zabudowań pokazuje nam jak żyli w dawnych czasach rzemieślnicy i zwykli mieszkańcy Krakowa. Tu możemy też zapoznać się z historią budowy Kościoła Mariackiego.


Dla najmłodszych przygotowano mini salkę gdzie odbywa się multimedialna prezentacja o Królu Kraku. Można tu chwilę odpocząć i zabawić najmłodsze dzieci, które zwykle nie bardzo interesują się wiedzą historyczną. Na nieodległym stanowisku możemy też pobawić się w poszukiwacza zaginionych przedmiotów, znajdując ich kontury w piasku.


W pierwszej z sal mamy też możliwość obejrzenia kilku filmów/multimedialnych prezentacji pokazujących jak wyglądało życie na rynku, w warsztacie rzemieślnika czy zapoznać się z najważniejszymi osobistościami związanymi z miastem.


Dalej trasa zwiedzania prowadzi nas do odkrytych w trakcie prac na rynku kramów rzemieślników. Tu zobaczymy jak wyglądało ich miejsce pracy w samych Sukiennicach. W trakcie zwiedzania obejrzymy też artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych, są tu biżuterie, ubrania i przedmioty codziennego użytku.


Na koniec czeka nas jeszcze pozytywne zaskoczenie. Gdy jesteśmy już dość zmęczeni i spodziewamy się końca zwiedzania czekają na nas kolejne sale gdzie odbywają się projekcje filmowe przedstawiające historie miasta. Ciekawie przedstawiono tu historie przed chrześcijańskiego kultu, Króla Kraka, najazdów Tatarskich i kolejnych istotnych wydarzeń, które miały miejsce w Krakowie. Pokazy są szczególnie interesujące dla dzieci szkolnych.Wizyta w krakowskich podziemiach musi być żelaznym punktem planowania naszej weekendowej wyprawy do Krakowa. Wydatek na bilety to dobrze wydane pieniądze. Pamiętajmy, że podczas weekendu w dobrej cenie do Krakowa dostaniemy się tanim pociągiem Dragon uruchamianym przez Koleje Mazowieckie, bilety na pociąg kupimy w aplikacji Sky Cash. Naszą wyprawę Dragonem do Krakowa opisaliśmy na portalu.


Podziemia pod Rynkiem to tylko jedna z atrakcji w ramach projektu MHK, z całością oferty zapoznamy się na stronie. Warto też zapoznać się z nowymi ofertami pakietowego zwiedzania w Kopalni Wieliczka. Po remontach pełnię swej krasy prezentuje nam także Kopalnia w Bochni.
REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon