czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


Data publikacji: 30.09.2018 12:08
Arkadia romantyczny ogród w okolicach Łowicza

Piękny romantyczny ogród Arkadia, będący niegdyś jednym z najznamienitszych założeń ogrodowych Polski przełomu XVIII/XIX, wciąż możemy podziwiać w okolicach Łowicza.

Wydaje się, iż to miejsce zna każdy, kogo choć trochę interesują atrakcje turystyczne w okolicach Warszawy. Jednak, coraz to nowe publikacje bloggerów na jego temat cieszące się wielką popularnością mogą świadczyć, że wciąż wielu mieszkańców stolicy nie zna tej znajdującej się w okolicach Łowicza perełki.

Dzieło życia księżnej Heleny Radziwiłowej zostało założone w roku 1778, jako owoc fascynacji światowymi arkadyjskimi trendami. Do realizacji swoich planów księżna zatrudniła znanych architektów Szymona Zuga a następnie Henryka Ittara.

Z początku miejsce pełne było tymczasowych elementów - chatek, szałasów, ołtarzy mających służyć zabawie jak i zadumie nad mijającym życiem. Księżna żyła obsesją śmierci, z tego powodu pierwszą trwałą budowlą w Arkadii była grota, którą zresztą możemy podziwiać do dziś. Helena planowała też m.in. mauzoleum ku czci przedwcześnie zmarłej córki, zapewne myślała też o swoim własnym grobowcu właśnie w Arkadii.

Na przestrzeni lat zmieniała się koncepcja ogrodu, z tego też powodu mamy na miejscu akcenty sentymentalne, antyczne i na koniec romantyczne. W Arkadii znajdziemy liczne łuki, starożytne świątynie a nawet akwedukt. Ta ostatnia budowla jest obok pięknie położonej nad stawem Świątyni Diany, jednym z symboli Arkadii .

Obecnie świątynia Diany jest w remoncie, miejmy nadzieję, iż kolejny sezon pozwoli cieszyć się w pełni tą wspaniale zlokalizowaną budowlą.

Niestety wiele z majestatycznych budowli nie przetrwało, szczególnie szkoda Amfiteatru i Cyrku, z pewnością były pięknym uzupełnieniem założeń ogrodowych.

Arkadia jest dziś oblegana przez miłośników fotografii a przede wszystkim pary młode szukające plenerów do sesji ślubnych, trudno o bardziej romantyczne miejsce w okolicach Warszawy. Szczególnie ciekawie jako plenery prezentują się łuk z domem Murgrabiego, przybytek Arcykapłana i wspomniany już Akwedukt.

Do Arkadii warto wybrać się właśnie teraz, jesienią to miejsce nabiera dodatkowego kolorytu. Piękne, przebarwione na czerwono liście zdobią wspomniany dom Murgrabiego, tradycyjnie w parku rządzi zaś kolor żółty i złoty.

Wyprawę do Arkadii możemy połączyć z wizytą w Nieborowie( szczególnie podczas ciekawych cyklicznych wydarzeń) , Łowiczu i Skansenie w Maurzycach, czy wpaść tu w drodze powrotnej z epickiej Parowozowni Skierniewice. Na najmłodszych w okolicy czeka ciekawe miejsce ze zwierzakami Pawie Oczko, blisko jest też wspaniały warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich.

Arkadia może być również celem ciekawej wycieczki rowerowej z Łowicza lub Skierniewic, w weekendowych pociągach ŁKA jeżdżących z Warszawy rower przewieziemy gratis.

Ambicje by dorównać w ogrodowym przepychu Arkadii ma Pałac w Małej Wsi. Plany wyglądają imponująco, potrzeba jednak kilku lat a tamtejsze ogrody z pewnością staną się poważnym konkurentem. Niewielkie ale piękne ogrodowe założenie znajdziemy też w pobliskiej Agroturystyce Błędowskie Rosy, ona także znajduje się na terenie popałacowych dóbr.

Czekajmy na słońce i ruszajmy poznać romantyczną perłę w okolicach Warszawy, autem jest zaledwie godzina drogi.

REKLAMASzukaj podobnych wg:
plener hit okolicelowicza dlafotografowREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon