czwartek, 18 kwietnia, 2024

Jezioro Cieciszew nowe miejsce na relaks w okolicach Warszawy ?

Jezioro położone w najstarszej wsi Mazowsza, Cieciszewie, ma szansę już w kolejnym sezonie przyciągnąć warszawskich turystów. Deficyt ciekawych miejsc nad wodą jest na Mazowszu nad wyraz widoczny, dlatego każda dodatkowa lokalizacja w okolicach Warszawy jest prawdziwym skarbem.

Jezioro zwane także niemieckim lub cieciszewskim jest w zasadzie starorzeczem Wisły i zarazem pamiątką świetności Cieciszewa. Położony nad samą Wisłą był niegdyś największą wsią na Mazowszu, wzmianki o nim pochodzą jeszcze z początków XIII wieku.

Bliskość potężnej rzeki powodowała rozwój gospodarczy, wieś słynęła m.in. z doskonałych browarów. Z władającego nią klanu Cieciszewskich pochodziła m.in. matka Henryka Sienkiewicza.

Dziś Cieciszew mozolnie zaczyna wracać do swoich korzeni, tradycje i folklor Urzecza wracają z zapomnienia. Do tej pozytywnej metamorfozy przyczyniają się głównie pasjonaci, w tym nowy sołtys i właściciel Tęczowej Pasieki. Z jego też inicjatywy rozpoczęto prace nad formalnym uporządkowaniem własności terenów jeziora.

Uporządkowanie spraw prawnych powinno pozwolić wspólnocie podjąć działania nad planem zagospodarowania tego terenu. Nad jeziorem mamy dziś wiele miejsca, gdzie może stanąć podstawowa infrastruktura potrzebna weekendowym turystom. Jest to wręcz idealne miejsce odpoczynku dla rowerzystów, chętnie odwiedzających to miejsce. Kusi ciekawe pagórkowate ukształtowanie terenu a także bliskość Wisły.

Plany na najbliższy czas zakładają też znalezienie operatora infrastruktury dla tego miejsce, na którym spoczywałoby dbanie o porządek i oferowane usługi.

Prace nad otwarciem jeziora na odwiedzających zbiegają się w czasie z projektem uruchomienia w Cieciszewie miejsca, gdzie moglibyśmy się zaopatrzyć w najlepsze regionalne/wiejskie produktu. Wspomniana Tęczowa Pasieka i rozwijające swą ofertę Sery Cieciszewskie stanowią dokonałą podstawę dla tego typu przedsięwziecia. Popyt na wiejskie jajka, sery, miód a może także okoliczyne cydry, sprowadzi w to miejsce ludzi doceniających walory regionalnych produktów.

Położenie nieopodal Wisły i blisko trasy rowerowej do Zamku Czersk to kolejny atut. Po drodze mamy też mobilny tunel aerodynamiczny w Gassach, obok możemy tez pojeździć na Monster Tracku. W nieodległych Turowicach znajduje się park i resztki dawnych założeń parkowych „Arkadii”, niestety obiekt po wojnie został w znacznej części zdewastowany.

Nad Jezioro dojedziemy kierując się ku Tęczowej Pasiece i dalej zjeżdżając w dół. Po naszej prawej stronie miniemy miejsce gdzie produkuje się i sprzedaje Sery Cieciszewskie. Czekamy na kolejne informacje. Miejmy nadzieje, że ambitny weekendowy turysta już wkrótce odkryje Cieciszew i jezioro cieciszewskie.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze