czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl

6 czerwca rusza Park Rozrywki Julinek - lody dla dzieci bez limitu :)


Data publikacji: 18.01.2020 19:03
Powstanie Styczniowe - uczcimy je aktywnie - spacery i rajdy w okolicach Warszawy

Zbliża się kolejna rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jest to okazja do wspomnień i celebracji bohaterów tego niepodległościowego zrywu. Od kliku lat wraz z popularnością rekonstrukcji historycznej przeżywamy renesans zainteresowania tego typu akcjami, dobrze przysłuży się to także lokalnej pamięci historycznej i może jednocześnie przybrać doskonałą formę żywej lekcji historii dla młodzieży.

W okolicach Warszawy mamy kilka ciekawych wydarzeń tego typu, zaczynamy od Otwocka, tutaj corocznie pasjonaci z pod znaku Projektu Historycznego prowadzą wieczorny spacer z pochodniami. Celem jest powstańcza mogiła w nieodległym Emowie nad rzeką Świder. Przebrani w stroje historyczne rekonstruktorzy, wspólne ognisko i śpiewanie historycznych pieśni to atrakcje które z pewnością skuszą fanów historii. Przy okazji mamy możliwość poznać bardzo ciekawych ludzi wspomniany już Projekt Historyczny na przestrzeni roku organizuje m.in wydarzenia odtwarzające zrzuty cichociemnych, tradycyjnie angażuje się też w upamiętnianie Powstania Warszawskiego jak i tematy związane z Żołnierzami Wyklętymi. Warto też wspomnieć Pawła Ajdackiego, eksperta w zakresie lokalnej turystyki krajoznawczej na ziemi otwockiej. Czeka na nas naprawdę doborowe towarzystwo. Ruszamy w środę o godzinie 18 z pod klubu Mlądz (ul.Majowa 202 Otwock).

Kolejny miejscem w okolicach Warszawy gdzie możemy wziąć udział w historycznej imprezie jest Puszcza Bolimowska a dokładnie Joachimów Mogiły. Miejsce nad Rawką to krajobrazowy rarytas w okolicach Warszawy, a przy okazji doskonale skomunikowane ze stolica dzięki autostradzie A2 dojedziemy tu w mniej niż godzinę. W zeszłych latach mieliśmy okazje uczestniczyć we wspaniałych rekonstrukcjach historycznych, odtworzenie potyczek z Rosjanami było naprawdę widowiskowe. Tym razem możemy uczestniczyć w rajdzie pieszym organizowanym przez PTTK Łowicz, start z Joachimowa , do przejścia około 12 km. Podczas rajdu przewodnicy opowiedzą historię powstańczą zwiedzanych miejsc, przybliżą też atrakcje pradawnej puszczy. Całość kończymy pod Skierniewicami, tylko "rzut beretem" od kultowej plaży Oberwanki nad Rawką, do Warszawy możemy też komfortowo wrócić ze Skierniewic pociągiem. Wymarsz na trasę rajdu zaplanowano około 12.00 - 8 lutego. Dla zmotoryzowanych fanów dobrego jedzenia będzie okazja by wpaść na zakupy do Babci Reginy.

Jest też propozycja dla twardzieli i fanów survivalu,najbardziej rozpoznawalny specjalista w tej dziedzinie w okolicach Warszawy Łukasz Tulej organizuje trekking po KPN. Trekking w rocznice powstania będzie zawierał zarówno elementy historyczne o których opowie specjalista z UW jak i elementy survivalu i życia leśnego których przyswojenie było chlebem powszednim powstańców 1963. Do przejścia pierwszego dnia mamy 25 km, drugiego ok 8. Start 25 stycznia o 9.00, liczba miejsc ograniczona do 20, koszt 100zł od osoby.

Ciekawe wydarzenia związane z Powstaniem znajdziemy też na ziemi świętokrzyskiej to wszakże tutaj działania wojskowe miały największą intensywność. Warto śledzić wydarzenia awizowane przez Zagrodę Edukacyjną Ostoja Dworska, być może uda nam się połączyć wyprawę do niej( w okolice Kielc) z szusowaniem na okolicznych stokach czy wizytą w Jaskini Raj. Tradycyjnie kulminacją wydarzeń związanych z upamiętnieniem zrywu 1863 roku jest Małogoski Złaz Turystyczny ( zwykle w końcówce lutego), super fajna impreza dla aktywnych podróżników szukających nowych wyzwań w okolicach Warszawy. Nie zapominajmy też o arcyciekawym wątku związanym z Żuawami Śmierci, zwanymi czasami pierwszymi polskimi komandosami, ich także możemy spotkać podczas wydarzeń upamiętniających Powstanie w kieleckim.

Warto korzystać z okazji, i łączyć aktywność fizyczną z pozyskiwaniem wiedzy o regionie a także jego historii, w okolicach Warszaw wciąż znajdziemy wiele fascynujących miejsc.


REKLAMASzukaj podobnych wg:
Nowy artykułREKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon