czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: aktywnyweekend
Data publikacji: 14.12.2018 12:11
Morsy i morsowanie w Warszawie i okolicach jak i gdzie zrobić 1 krok

Obecny zimowy sezon przynosi prawdziwy boom na morsowanie w Warszawie. W morsowaniu na przywitanie Nowego Roku w Zielonce wzięło udział ponad 100 osób. Śniegowa kula ruszyła, tej popularności nikt już chyba nie powstrzyma.

Warto więc rozważyć rozpoczęcie przygody z morsowaniem w Warszawie jeszcze w tym sezonie. Decyzję ułatwi nam rosnący wybór miejsc do kąpieli a także przyjazne grupy morsów, które służą radą i chętnie witają kolejnych członków.

Jeżeli chodzi o lokalizacje, w których regularnie spotkamy morsów są to Pruszków, Zielonka i Jeziorko Czerniakowskie. Kąpiele w Pruszkowie odbywają się regularnie każdego weekendu w sobotę i niedzielę. Na dawnych gliniankach Hosera w parku Mazowsze jest nawet specjalna tabliczka informująca o zakazie kąpieli... z wyjątkiem grupy Morsów KrioFaza. Pruszków to doskonała lokalizacja dla zachodniej Warszawy/Mazowsza, dojazd autostradą A2 jest wręcz idealny. Aktywność grupy KrioFaza możemy śledzić na facebooku.

Drugą interesująca lokalizacją są glinianki w Zielonce. Tutaj działają koła morsów aktywne jeszcze w latach 70, frekwencja stale jednak rośnie. W kąpielach uczestniczą głównie mieszkańcy Kobyłki, Wołomina i Zielonki, ale grupa jest otwarta na nowych członków. Glinianki w Zielonce przeszły w ostatnich latach potężną metamorfozę, zarówno latem jak i zimą jest to przyjemne miejsce na aktywny weekend pod Warszawą.

Trzecim miejscem, w którym periodycznie spotkamy Morsów jest jeziorko Czerniakowskie. Tutaj kąpiele są dużo bardziej kameralne, raczej kilkuosobowe. Dla osób mieszkających w centrum może to być jednak ciekawa alternatywa.

Z rozmów z osobami praktykującymi morsowanie wynika, iż by zacząć przygodę nie jest konieczne szczególne przygotowanie. Oczywiście ogólny stan zdrowia musi być dobry, szczególnie istotny jest tu układ krążenia i samo serce.

Należy się tylko zaopatrzyć w odpowiedni ubiór i przygotować się do szybkiego przebrania po trwającej 1-2 minuty kąpieli.

Dla początkujących istotne będzie odpowiednie termiczne zabezpieczenie nóg, rąk i głowy. Jeżeli chodzi o nogi jest to szczególnie ważne w kontekście możliwych zanieczyszczeń dna. Ręce powinny zaś chronić porządne rękawice, dobrze sprawdzą się takie używane przez nurków, żeglarzy czy wędkarzy. Znajdziemy je np. w Decathlonie. Jest tu także duży wybór butów nurkowych, które nadają się do morsowania.

Niezbędna jest też ciepła czapka, głowa jest bardzo ważnym elementem w całym procesie regulacji cieplnej organizmu podczas kąpieli w ekstremalnych warunkach.

Po kąpieli musimy szybko się przebrać. Ważna jest tu każda chwila, dlatego praktycy polecają używanie otwartych toreb, by nie tracić czasu na zmaganie się z zamkami i schowkami.

Na pewno przed i po kąpieli przyda nam się ciepły szlafrok. Grupy morsów mają już często zunifikowane elementy ubioru, można więc zapytać czy na miejscu możemy kupić czapkę czy szlafrok.


Szereg praktycznych porad, jak zacząć weekendową przygodę z morswowaniem w Warszawie znajdziemy na profilach Kriofazy i MorsyZielonka a także na blogu.


Warto wziąć udział w morsowej rewolucji, która rozpędza się na naszych oczach. Może Rok Rzeki Wisły pomoże w dalszej jej popularyzacji w sezonie zimowym 2017/18. Przydałoby się też miejsce do kąpieli nad Wisłą. Ciekawie prezentuje się np. ujście Świdra, również interesująca jest Narew w Nowym Dworze.
z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 24.04.2017 21:42
Bieg wąskotorowy - doskonała okazja na poznanie Otwocka, Józefowa Karczewa i okolic

Już w najbliższą sobotę kolejna edycja biegu wąskotorowego Karczew-Otwock, jedna z niewielu imprez, która nadal dla uczestników jest całkowicie bezpłatna. Oferuje przy tym dodatkowe turystyczne atrakcje dla decydujących się wziąć w niej aktywny udział. Organizatorzy nie zapominają też o i ich współtowarzyszach.

Koronną trasą biegu jest 10 km, rozpoczęcie przy pomniku Parowozu w Karczewie, dalej trasa biegnie wzdłuż dawnej linii kolejki wąskotorowej w kierunku Otwocka, stąd też nazwa samej imprezy.

Mniej zaprawieni w bieganiu mogą wybierać w innych proponowanych formach współzawodnictwa jak np. nordic walking. Specjalne krótkie dystanse przygotowano też dla dzieci. Najmłodsi pobiegną na dystansie 50, 150 i 400 metrów, wszystkie wyścigi w samym Józefowie, gdzie też będzie mieściło się biuro zawodów. Na start biegu dla dorosłych z Józefowa dowiezie uczestników bus.

Organizatorzy zadbali też o inne atrakcje. W miejscu zakończenia biegu odbędzie się m.in. pokaz/konkurs strojów z epoki. Będzie to doskonała okazja by zobaczyć jak prezentowali się mieszkańcy Otwocka w czasach jego świetności.

W poprzednich latach pokaz historyczny uświetniała też prezentacja samochodu parowego, którego replikę zbudował wielki fan motoryzacji i historii Pan Tomasz Siudzinski. Miejmy nadzieję, iż parowy wóz zbudowany po raz pierwszy przez Polaka Józefa Bozoka będziemy mogli obejrzeć w Józefowie również w najbliższą sobotę.

Bieg wąskotorowy jest też swego rodzaju osią dla innych ciekawych wydarzeń i promocji tego co dobrego dzieje się w okolicy Otwocka, Karczewa i sąsiadujących terenów. Przede wszystkim podczas wizyty w tym rejonie wypada pospacerować śladem drewnianej architektury tzw. świdermajerów. Jest to jeden z najciekawszych spacerów w okolicach Warszawy. Jeżeli możemy, zaopatrzmy się w "Spacerownik Otwocki" przygotowany przez wybitnego znawcę tej okolicy Pana Pawła Ajdackiego. Periodycznie zorganizowane spacery z przewodnikiem po Otwocku anonsuje m.in. biuro Arktour.

Wszyscy, którym bliska jest tematyka kolejowa z pewnością zainteresują się też nową pozycją książkową traktującą o kolejkach wąskotorowych pod Warszawą. Książka będzie do nabycia już wkrótce. Autorami są Adam Ciećwierz i wspomniany już Paweł Ajdacki.

Z Karczewa mamy już dosłownie moment do odrestaurowanych bunkrów przedmościa Warszawy w Dąbrowieckiej Górze. Tutaj periodycznie spotkamy rekonstruktorów, tradycyjnie zaś w czerwcu odbywa się piknik forteczny.

Najnowszą turystyczną atrakcją okolic Karczewa jest la Tomatina, czyli pomidorowa bitwa, wszak opodal w Janowie mamy mazowieckie zagłębie pomidorowe. Kolejna, druga edycja tej imprezy już w lipcu.

Wielki piknik na 10- lecie swojej działalności zaplanował hotel Holiday Inn w Józefowie – znamy już datę to 27 maja .Specjalną atrakcją będzie występ zespołu Perfekt. Przy okazji masa aktywności dla dzieci w tym najdłuższy park linkowy na Mazowszu.

Jak widać Otwock, Józefów i okolice mają sporo do zaproponowania na ciekawy wiosenny weekend pod Warszawą.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: aktywnyweekend otwock
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon