czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: kajakiliwiec
Data publikacji: 21.09.2016 9:45
Zamek Liw - sercem oferty turystycznej regionu? będzie duży projekt

Zamek - zbrojownię Liw czekają lepsze turystyczne czasy. Dzięki operatywności zarządzających pozyskano istotne środki unijne, które znacząco wpłyną na turystyczną ofertę regionu.


Dziś zamek, a właściwie to co z niego zostało przyciąga tylko podróżujących tranzytowo, głównie kajakarzy przyjeżdżających nad Liw lub/i uczestników kilku tradycyjnych wydarzeń. Z tymi ostatnimi jest jednak problem. Zwykle ich terminy pokrywają się z terminami innych, ciekawych wydarzeń. Powoduje to, iż ciężko jest przyciągnąć turystów spoza gminy czy powiatu. Ma się to jednak zmienić.


Zamysł jest taki by wokół zamku zbudować ofertę turystyczną, która ściągnie tu rzesze poszukujących nie skażonej natury turystów. Wielkim potencjałem jest oferta kajakowa. Praktyka pokazuje, iż wiele osób chętnie przyjechałoby tu na więcej niż jeden dzień, brakuje jednak atrakcji na wieczór a przede wszystkim dogodnych cenowo noclegów. Plan budowy stanicy kajakowej i mini kempingu mógłby te problemy rozwiązać.


Budowa przyzamcza a także renowacja zamkowych piwnic wzbogaciłaby dość ubogą na dziś ofertę zamku. Stworzono by też bazę dla stałych periodycznych inscenizacji historycznych podobnych do tych, które dziś odbywają się na zamku Czersk koło Góry Kalwarii.


Kolejnym wyzwaniem jest oferta dla rowerzystów. Dziś poza szlakiem Natura brak jest w rejonie dobrze oznaczonych ścieżek rowerowych. A przecież potencjału w tym względzie nie brakuje.


Widać, że władze samorządowe poważnie przymierzają się do rozwiązania powyższych problemów. W ostatnich tygodniach zorganizowano w Węgrowie spotkanie z szeroko pojętą branżą turystyczną. Tworzy się więc forma współpracy dla potrzeb wypracowania najkorzystniejszej koncepcji rozwoju produktu turystycznego w oparciu o Zamek Liw.


Nie należy jednak zapominać o potencjale związanym z turystami podróżującymi dalej. Konieczna jest tu solidna współpraca z Podlasiem. Turysta wybierający się do Drohiczyna czy wspaniałego skansenu w Ciechanowcu powinien być zachęcany by w drodze do / z Warszawy odwiedził również krainę Liwca. Z łatwością można też sobie wyobrazić wspólną promocję turystyki kajakowej. Bug i Liwiec mają ze sobą wiele wspólnego.


Minie zapewne trochę czasu nim ambitne plany zostaną zrealizowane. Zbiegnie się to natomiast z istotną poprawą infrastruktury drogowej, zarówno w kierunku Białegostoku jak i Terespola. Zmiany te otworzą nowe możliwości istotnie skracając drogę z Warszawy do turystycznych atrakcji z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Trzeba się do tego dobrze przygotować.


Kibicujemy Zamkowi Liw i Liwcowi. Są to miejsca, które zdecydowanie winny być lepiej znane wśród mieszkańców stolicy Polski.


Kajaki na Liwcu pływać będą regularnie zapewne aż do końca października. W końcówce miesiąca przystańliwiec.pl zorganizuje bezpłatny spływ w ramach akcji sprzątania rzeki. Warto pomóc.

z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: zamekliw kajakiliwiec
Data publikacji: 07.04.2016 9:11
Zamek zbrojownia Liw - leniwy Liwiec i szlachecka micha


Ulokowany w strategicznym miejscu, na granicy między Rzeczpospolitą a Wielkim Księstwem Litewskim, zamek w Liwie pełnił "od zawsze" strategiczną rolę granicznej warowni, stał się też ważnym elementem Wielkiego Gościńca Litewskiego, traktu ciągnącego się z Warszawy aż do Wilna. Przeprawy rzeczne istniały w tym miejscu prawdopodobnie już w czasach rzymskich. Zbudowany na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I około 1429 roku, lata świetności przeżywał właśnie w związku z ekspansją Wielkiego Gościńca Litewskiego w XVII wieku. Ze szlakiem były związane ważne osobistości, takie jak mistrz Jan Twardowski, Bona Sforza czy maszerujący tą drogą na Moskwę Napoleon Bonaparte.


Dziś ze świetności zamku pozostało niewiele, do zwiedzania udostępnionych jest kilka pomieszczeń z bronią z różnych epok a także wieża, która sama w sobie nie stanowi jednak dużej atrakcji ze względu na brak walorów widokowych i atrakcyjnej ekspozycji wewnątrz. Istotnym atutem pozostaje położenie w malowniczej bliskości rzeki Liwiec, co pozwala powiązać weekendowy wyjazd za miasto z aktywnym spędzeniem czasu czy to organizując spływ kajakowy po tej najlepszej chyba do rozpoczęcia przygody z kajakiem rzece na Mazowszu, czy też rodzinną wycieczkę rowerową szlakiem Natura rozpoczynającym się nad zalewem w Węgrowie. W lecie tuż za zamkiem można też odpocząć na niewielkiej plaży.


Zaletą miejsca jest zaangażowanie młodych ludzi, rekonstruktorów, którzy z pasją opowiadają o zamku i okolicach. W planach jest też rekonstrukcja przyzamcza bądź/i piwnic zamkowych, na pewno zwiększyłoby to atrakcyjność turystyczną miejsca.


Na pewno warto odwiedzić zamek również w ramach dłuższego weekendowego wypadu np. z Warszawy do Drohiczyna, dawnej stolicy Podlasia, a szczególnie w ramach organizowanych cyklicznie wydarzeń tj. turnieju smaków, turnieju rycerskiego czy festynów i imprez promujących aktywność fizyczną.


Dla spragnionych dobrej tradycyjnej kuchni warto odwiedzić pobliskie obiekty zrzeszone w ramach tzw. Mazowieckiego Szlaku Michy Szlacheckiej tj. Retro Skibniew, Dwór Mościbrody, Restaurację Zaścianek, a już wkrótce także kolejne zgłaszające akces do szlaku punkty.


Inne atrakcje w okolicy

- punkt widokowy Sowia Góra, wspaniałe widoki na meandrujący Liwiec

-skansen w Suchej z modrzewiowym dworem niegdysiejszego kasztelana liwskiego

- zabytki sakralne Węgrowa w tym tzw. lustro mistrza Twardowskiego

- opuszczona bajkowa willa w Cisie Zgrudzie

- zapomniany pałac w Proszewie z okolic połowy XIX w

- muzeum gwizdków w Gwizdowie

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.07.2016 9:33
Skansen w Suchej mało znana perła architerktury drewnianej

Skansen w Suchej trudno znaleźć nawet GPSowi, nie mówiąc już o szerszej informacji turystycznej na temat tego ciekawego przecież miejsca. Trudno domniemać jakie są powody takiego informacyjnego zaniedbania. Być może fakt, iż jest to własność prywatna, a może dlatego, że znajduje się trochę na ziemi niczyjej, między Mazowszem a Podlasiem.


Prawda jest taka, że zgromadzone tu budynki mogłyby stanowić prawdziwy skarb turystyczny. Niestety nie jest on dzisiaj w pełni wykorzystany. Mimo wszystko jednak, warto tu zajrzeć podczas wycieczki do krainy Liwca, spływu kajakowego czy uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach, które periodycznie odbywają się na zamku Liw. Skansen jest specjalną atrakcją dla fanów fotografii. Trudno znaleźć w okolicach Warszawy tyle ciekawych obiektów zgromadzonych w jednym miejscu. Można się tu również udać na romantyczny spacer we dwoje, lub zorganizować piknik na łonie natury. Przestrzeni jest pod dostatkiem by cieszyć się intymnością.


Skansen czynny jest cały rok. Składa się z dwóch grup budynków. Jedna z nich, po drugiej stronie ulicy, to monumentalna drewniana nadbużańska karczma, dworek miejski z Mińska Mazowieckiego i dwa budynki miejskie. Te ostanie należą do innych właścicieli i wystawione są na sprzedaż. Karczma i dworek robią niemałe wrażenie, niestety podobnie jak większość budynków w Skansenie możemy je obserwować tylko z zewnątrz.


Nieopodal po drugiej stronie ulicy znajduje się brama, która prowadzi nas do właściwego Dworu Muzeum w Suchej. Ten wzniesiony w 1743 roku dwór, u schyłku komunizmu był całkowicie zdewastowany. Nowi właściciele włożyli wiele wysiłku i środków, by doprowadzić go do dzisiejszego stanu. Jest to jedyny budynek skansenu, który możemy zwiedzać. Prezentuje się interesująco, znajdziemy tu szereg pamiątek, w tym historyczne artefakty zgromadzone przez okolicznych mieszkańców. Do ciekawszych budynków obok dworu zaliczymy jeszcze oficynę -dawną leśniczówkę a także lodownię. Poza tymi związanymi z dawnym dworem budynkami, pozostałe są już przeniesionymi tu obiektami z innych miejscowości.


Szczególnie urokliwie prezentują się ukwiecona, znajdująca się nieopodal dworu Organistówka, jak również dworek miejski z Siedlec. Widać, że w części budynków toczą się prace, miejmy nadzieję, iż jest to zapowiedź udostępnienia ich zwiedzającym.


Uroku miejscu nadają też pasące się zwierzęta. Można tu spotkać konie i krowy, na pewno taki widok bardzo ucieszy najmłodsze dzieci.


Miejmy nadzieję, że Skansen w Suchej doczeka się wsparcia, które pozwoliłoby w pełni wykorzystać jego turystyczny potencjał. Jest to idealny przystanek w weekendowej wycieczce z Warszawy w kierunku uroczego jak zawsze Podlasia.

Krótki film pokazujący dwór w Suchej i pobliskie budynki.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon