czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: kajakirodzinne
Data publikacji: 07.04.2016 9:11
Zamek zbrojownia Liw - leniwy Liwiec i szlachecka micha


Ulokowany w strategicznym miejscu, na granicy między Rzeczpospolitą a Wielkim Księstwem Litewskim, zamek w Liwie pełnił "od zawsze" strategiczną rolę granicznej warowni, stał się też ważnym elementem Wielkiego Gościńca Litewskiego, traktu ciągnącego się z Warszawy aż do Wilna. Przeprawy rzeczne istniały w tym miejscu prawdopodobnie już w czasach rzymskich. Zbudowany na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I około 1429 roku, lata świetności przeżywał właśnie w związku z ekspansją Wielkiego Gościńca Litewskiego w XVII wieku. Ze szlakiem były związane ważne osobistości, takie jak mistrz Jan Twardowski, Bona Sforza czy maszerujący tą drogą na Moskwę Napoleon Bonaparte.


Dziś ze świetności zamku pozostało niewiele, do zwiedzania udostępnionych jest kilka pomieszczeń z bronią z różnych epok a także wieża, która sama w sobie nie stanowi jednak dużej atrakcji ze względu na brak walorów widokowych i atrakcyjnej ekspozycji wewnątrz. Istotnym atutem pozostaje położenie w malowniczej bliskości rzeki Liwiec, co pozwala powiązać weekendowy wyjazd za miasto z aktywnym spędzeniem czasu czy to organizując spływ kajakowy po tej najlepszej chyba do rozpoczęcia przygody z kajakiem rzece na Mazowszu, czy też rodzinną wycieczkę rowerową szlakiem Natura rozpoczynającym się nad zalewem w Węgrowie. W lecie tuż za zamkiem można też odpocząć na niewielkiej plaży.


Zaletą miejsca jest zaangażowanie młodych ludzi, rekonstruktorów, którzy z pasją opowiadają o zamku i okolicach. W planach jest też rekonstrukcja przyzamcza bądź/i piwnic zamkowych, na pewno zwiększyłoby to atrakcyjność turystyczną miejsca.


Na pewno warto odwiedzić zamek również w ramach dłuższego weekendowego wypadu np. z Warszawy do Drohiczyna, dawnej stolicy Podlasia, a szczególnie w ramach organizowanych cyklicznie wydarzeń tj. turnieju smaków, turnieju rycerskiego czy festynów i imprez promujących aktywność fizyczną.


Dla spragnionych dobrej tradycyjnej kuchni warto odwiedzić pobliskie obiekty zrzeszone w ramach tzw. Mazowieckiego Szlaku Michy Szlacheckiej tj. Retro Skibniew, Dwór Mościbrody, Restaurację Zaścianek, a już wkrótce także kolejne zgłaszające akces do szlaku punkty.


Inne atrakcje w okolicy

- punkt widokowy Sowia Góra, wspaniałe widoki na meandrujący Liwiec

-skansen w Suchej z modrzewiowym dworem niegdysiejszego kasztelana liwskiego

- zabytki sakralne Węgrowa w tym tzw. lustro mistrza Twardowskiego

- opuszczona bajkowa willa w Cisie Zgrudzie

- zapomniany pałac w Proszewie z okolic połowy XIX w

- muzeum gwizdków w Gwizdowie

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 15.11.2016 10:47
W krainie Pilicy - Skansen - Niebieskie Źródła - Spała - Inowłódz - Warka

Tym razem wybieramy się w krainę Pilicy, by najlepiej poznać jej historie i burzliwe dzieje wycieczkę należy rozpocząć w Tomaszowie Mazowieckim. Tutaj mieści się bowiem skansen rzeki Pilicy, w sezonie czynny do 18stej, oferuje nam bogatą ekspozycje związaną z rzeką. Do najciekawszych poza militarnych zasobów należą pamiątki związane z nad pilickimi uzdrowiskami które, w okresie przed wojenny cieszyły się uznaną renomą, były ulokowane w pięknych krajobrazowo terenach min w Nowym Mieście Nad Pilic. Warto zapoznać się też z historią żeglugi parowej po Pilicy. Choć dziś ciężko w to uwierzyć takowa miała się całkiem nieźle.


Prawdziwym skarbem związanym z rzeką jest rezerwat Niebieskie Źródła - mieszczący się w samym Tomaszowie, jest to obszar bardzo intensywnych zjawisk krasowych jeden z najciekawszych tego typu w Europie. Intensywność kolorów jest związana z nasłonecznieniem dlatego najlepiej udać się w to miejsce przy słonecznej pogodzie, budząca się wiosna jest do tego doskonałą okazją.


Wycieczkę kontynuujemy odwiedzając Spałę, znaną ze swojego sprzyjającego sportowcom mikroklimatu jaki i charakterystycznej drewnianej architektury(przykład na zdjęciu powyżej), warto zatrzymać się na krótki spacer, periodycznie odbywają się w Spale jarmarki warto tak zaplanować wycieczkę by wziąć udział w jednym z nich.


Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Inowłódz, z racji swojego 950 lecia będzie nas kusił licznymi wydarzeniami w tym rekonstrukcjami historycznymi, pierwsza już w 2 weekend kwietnia. W Inowłodzu warto zwiedzić ruiny zamku a także koniecznie udać do kościoła Świętego Idziego, jest to rzadki na polskich ziemiach przykład architektury romańskiej, dodatkowo oferujący spektakularną panoramę na Pilicę. Jeżeli zaplanowaliśmy 1 dniową wycieczkę to z Inowłodzu wrócimy do Warszawy, możemy jednak wybrać inną opcje i zanocować nad zalewem Sulejowskim w pensjonacie Atmosfera, tak by kontynuować podróż w górę Pilicy następnego dnia. Alternatywnie możemy tęż pojechać do Domaniewic gdzie idealnym wyborem, był by spływ kajakowy następnego dnia, wszystko zorganizuje dla nas ośrodek Safari , możemy też zanocować w bliżej zlokalizowanej agroturystyce w Ponikłej, tutaj również istnieje opcja spływu kajakowego.


Jeżeli jednak nie jesteśmy amatorami kajaków, następnego dnia kontynuujemy naszą podróż odwiedzając urokliwe Łęgonice, z nadrzecznymi sadami, wierzbami a także pięknym pałacem na wzgórzu, z oczywistą frajdą dla dzieci jaką jest podróż pychówką przez Pilicę do sąsiednich Łęgonic Małych. Wycieczkę kontynuujemy do Nowego Miasta nad Pilicą, tutaj warto odwiedzić park i opuszczony pałac Granowskich, istnieje możliwość odpoczynku w pięknej scenerii usytuowanego nad samą rzeką Dworku nad Pilicą. Za dworkiem w prawo, prowadzi też droga do Łęgonic Małych, słynnych z dobrze zachowanej wiejskiej architektury. W zależności ile mamy jeszcze sił i czasu możemy udać się w stronę Warszawy bądź kontynuować wycieczkę do Warki, gdzie popołudniu pospacerujemy po parku przy dworku gen Pułaskiego, lub posilimy się w zajeździe na Winiarach.


Jesteśmy przekonani iż kto raz uda się w te tereny na pewno zakocha się w Pilicy i będzie tu wielokrotnie wracał, są to miejsca niezwykłe i każdy znajdzie tu coś dla siebie, fani militariów, fotografii, wycieczek rowerowych, kajaków, jeździectwa, czy nordic walking będą szczególnie usatysfakcjonowani.


z warszawy na weekend

Czytaj
Szukaj podobnych wg: kajaki na1dzien nadwode kajakirodzinne
Data publikacji: 20.07.2016 9:17
Plaże i kajaki nad Wkrą - idealne dla dzieci

Upał nie daje nam odetchnąć, szukamy więc miejsc pod Warszawą, gdzie możemy zrelaksować się i ochłodzić. Niewątpliwie bardzo ciekawą propozycją na weekend nad wodą jest Wkra. Rzeka ta posiada szereg zalet.


Jedną z głównych jest czystość wody i możliwość kąpieli. W rzekach pod Warszawą to raczej rzadkość, Wkra wraz z Liwcem i Świdrem jest tu chlubnym wyjątkiem. Znajdziemy tu kilka miłych, niewielkich plaż, z których głównie korzystają lokalni mieszkańcy. Bliskość innych wodnych akwenów powoduje, iż liczba korzystających z nich osób rozkłada się i pozwala uniknąć potężnych tłumów w jedynym miejscu. Część plaż wykorzystywana jest przez kajakarzy do odpoczynku podczas popularnych tu spływów.


Bardzo dobre wrażenie robią niewielkie plaże w miejscowości Śniadówko. Pierwsza z nich znajduje się przy moście, niedaleko wypożyczalni kajaków Marco. Zaletą tego miejsca jest znajdujący się w okolicy oryginalny bar Koza. Tutaj możemy się posilić i odpocząć od upału chroniąc się w cieniu drzew. Dzieci znajdą kilka ciekawych atrakcji, przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Jest tu m.in. błotna kuchnia i tor do kapsli. Atrakcją są też zwierzęta, a w szczególności kozy, które to dały nazwę temu przybytkowi. Specjalnością lokalu są zupy, dostaniemy również dania mięsne a także coś specjalnego dla wegetarian. Jeżeli plaża przy moście nie jest wystarczająco pociągająca, możemy wybrać się na ładną trawiastą skarpę nieopodal. W tym celu musimy przejechać most i przed wysokim masztem telefonicznym skręcić w ścieżkę w prawo. Zaprowadzi nas ona, po ok. 300 metrach, nad Wkrę. To urokliwe trawiaste miejsce przypadło do gustu filmowcom. Kręcono tutaj sceny do kilku polskich filmów, także jego czar nie jest przypadkowy. W obydwu lokalizacjach rzeka jest płytka a nurt nie jest mocny, co powoduje, że dzieci mogą się tu bezpiecznie kąpać.


Kolejną ciekawą lokalizacją jest plaża w miejscowości Kosewko. Tutaj mamy sporo piasku, boisko do siatkówki i toaletę. Ze względu na most pieszy, nurt jest tu silniejszy, na pewno jest to atrakcja dla starszych dzieci. Możliwości pływackich popisów jest tu dużo więcej. Ciekawie prezentują się też ruiny starego młyna. Utworzono również interesujące trasy rowerowe.


Kilka kilometrów dalej znajdują się plaże w Pomiechówku. Miejsce to jest dość popularne, ze względu na usytuowanie praktycznie w środku miasta. Brak mu jednak klimatu, który mają wcześniej wymienione lokalizacje. Natomiast znajdziemy inne niewątpliwe zalety. Możliwość wygodnego zaparkowania samochodu, zakupy drobnych przekąsek czy lodów, a także park linowy. Ta ostatnia atrakcja warta jest uwagi także ze względu na bardzo atrakcyjną cenę. Płacimy tylko i wyłącznie za wypożyczenie sprzętu, najłatwiejsza trasa dla małych dzieci to wydatek rzędu 5 złotych. Naprawdę niewiele w porównaniu z innymi parkami linowymi.


Osobnym argumentem, który winien nas przyciągnąć nad Wkrę są kajaki. Jest tu bardzo wiele wypożyczalni. Zaletą rzeki jest niewielka głębokość i malownicze krajobrazy, szczególnie na odcinku od Śniadówka do Pomiechówka. Taki stan rzeczy(głębokość) powoduje, iż nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo najmłodszych. Jedyne trudniejsze miejsce to jaz przy moście w Kosewku.


Możemy więc tak zaplanować nasz weekend na wodą, by skorzystać z łatwego 3-4 godz spływu kajakowego, np. startując lub kończąc w Śniadówku, by później zrelaksować się na plaży. Koniecznie odwiedźmy też oryginalny bar Koza. Można tu wpaść wodując kajak przy samym barze.

Krótki film pokazujący plażę Kosewko dostępny na you-tube.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.07.2016 9:24
Plażowanie nad Liwcem - dzikie plaże nad piękną rzeką

W krainie Liwca znajdziemy bardzo wiele urokliwych, niewielkich plaż gdzie można oddać się kąpieli zarówno słonecznej jak i prawdziwej wodnej. Jakość wody w Liwcu trzyma się na dobrym poziomie, także jej kolor i zapach nie budzą kontrowersji. Tym bardziej zachęcamy do wybrania się w któryś z najbliższych weekendów nad tę malowniczą rzekę.


Najwięcej ciekawych miejsc znajdziemy na odcinku od Węgrowa do zamku Liw. Tutaj Liwiec meandruje, tworząc zakola zapewniające wiele klimatycznych miejsc na wypoczynek. Oczywiście miejscem specjalnym jest plaża w okolicach Sowiej Góry. Jest tu sporo piasku a woda na dużej przestrzeni nie jest głęboka. Dzieci mogą tu swobodnie brodzić i bawić się w piasku. Trzeba jednak przyznać, że nie mamy tu możliwości schronienia się przed słońcem. Brakuje też infrastruktury i możliwości zrobienia zakupów w najbliższej odległości. Tak więc, by tutaj wypoczywać musimy być dobrze przygotowani, ale miejsce bez dwóch zdań jest warte naszej uwagi.


Kolejne ciekawe plaże znajdziemy w okolicach zamku Liw. Za samym zamkiem utworzona jest niewielka piaszczysta łacha. W tym przypadku infrastruktura jest niemal o krok. Parking, możliwość zjedzenia w restauracji i toalety. Nie jest to jednak tak dziewicze miejsce jak okolice Sowiej Góry.


Kolejne miejsca bogate w plaże znajdziemy za Węgrowem, w Starej Wsi, Borzychach - gdzie nieopodal znajduje się wioska indiańska oraz w Paplinie (okolice mostu). W Paplinie już wkrótce dla turystów otworzy się zabytkowy drewniany dwór.


Liwiec staje się ponownie płytszy za tamą w Kalinowcu. Tutaj ciekawsze miejsca do plażowania znajdziemy za Laskami (jedziemy drogą gruntową około 2km), w Łochowie w okolicach pałacu, a także za mostem w Zawiszynie. Następnie dogodnymi do plażowania miejscami są Puste Łąki, Urle i Loretto i tak docieramy do plaży w Kamieńczyku u ujścia Liwca do Bugu.


Szukając swojego miejsca do plażowania nad Liwcem musimy pamiętać, iż znajdujemy się w obszarach Natura 2000 i Doliny Liwca. Są to miejsca o specjalnym znaczeniu, należy więc odpowiednio się zachowywać. Naszym obowiązkiem jest też sprzątanie po sobie i pozostawienie miejsca naszego bytowania w stanie jaki zastaliśmy.


Zachęcamy do poszukiwań weekendowej przystani na Liwcu. Idealnym rozwiązaniem jest powiązanie wyprawy ze spływem kajakowym lub wycieczką rowerową węgrowskim szlakiem Natura. Możemy też zostać na pełny weekend. O rekomendowanych noclegach w rejonie pisaliśmy w oddzielnym artykule, zachęcamy do sprawdzenia oferty Pałacu w Paplinie, już od pierwszych dni lipca będzie można tam zanocować.

Krótki film pokazujący Liwiec w okolicach Sowiej Góry.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 20.07.2016 9:23
Liwiec piękne widoki z Sowiej Góry

Panorama meandrującego Liwca widziana z Sowiej Góry - bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych widoków w okolicach Warszawy. Tylko dla tego spektakularnego widoku chce się przejechać dzielące nas od stolicy kilkadziesiąt kilometrów.


Teraz gdy z zimowego snu budzi się przyroda, jest to najlepszy moment na odwiedzenie krainy Liwca, w spokojny dzień możemy wsłuchać się w odgłosy dzikich ptaków, których w okolicy nie brakuje. Sama Sowia Góra również kryje w sobie tajemnice z przeszłości, jeszcze kilkanaście lat temu na szczycie góry znajdował się kamienny krąg, miejsce być może było związane z kultem już w pradawnych czasach. Jeszcze dziś na szczycie widnieje kilka kamieni narzutowych mgliście wskazujących na minioną "magiczną" przeszłość tego miejsca. Walory Sowiej Góry doceniali też w przeszłości twórcy filmowi, "grała" w kilku polskich produkcjach, a ostatnio pojawiła się w japońskim filmie "Persona non grata" kręconym w Polsce kilka lat temu.


Wybierając się na Sowią Górę, nie może na trasie naszej wycieczki zabraknąć zamku w Liwie, usytuowanego nad samą rzeką. Jadąc od strony Warszawy możemy też odwiedzić grodzisko, pozostałość po dawnym grodzie nad Liwcem. Dziś jest to teren prywatny, właściciel jednak zezwala na spacery, podczas których z łatwością dostrzeżemy zarysy wałów dawnego grodu.


Jeżeli chcemy spróbować przygody z kajakiem to ten właśnie fragment rzeki, tj. od Wyszkowa nad Liwcem do zamku, jest najbardziej odpowiedni. Sezon 2016 rozpoczęty, pierwsi kajakarze już przemierzyli tę trasę.


Jeżeli zaś interesują nas głównie spacery, to w drodze powrotnej możemy odwiedzić góry łańcuchowe w okolicach Mikanowa, nie pomijając też rezerwatu bagno Pogorzel, a dla wytrwałych dalszą opcją może być polodowcowy rezerwat Florianów. Do zobaczenia nad Liwcem.

Krótki film z okolic Sowiej Góry dostępny na You Tube.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.04.2016 22:25
MOTOPRZYSTAŃ - tu zacznij przygodę z kajakiem

Usytuowana nad samą Bzurą, Moto-Przystań to jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia przygody z kajakiem. Śmiało możemy stwierdzić, iż pod względem organizacji, a także jakości do ceny jest to pierwsza trójka podwarszawskich ośrodków tego typu.


Moto przystań specjalizuje się w spływach Bzurą, choć nie jest to jedyna rzeka w ofercie, stanowi jednak jej podstawę. Bzura jest rzeką łatwą, tylko nie wielkie fragmenty znajdujące się tuż za Sochaczewem wymagają większego wysiłku, nie stanowią jednak wyzwania ponad siły nawet dla początkujących kajakarzy.


Spływy możemy rozpoczynać w Łowiczu i kontynuować aż do samego ujścia Bzury do Wisły, jest to jednak opcja wielodniowa. W ofercie Moto-przystani znajdziemy szereg odcinkowych spływów. Możemy np. wybrać fragment Łowicz - Sochaczew i w tej opcji wygodnie udać się i wrócić z miejsca spływu pociągiem podmiejskim. Bardziej popularna jest trasa, która rozpoczyna się przed Sochaczewem w Kozłowie a kończy w samej Moto-przystani, gdzie możemy odpocząć a nawet spędzić nocleg przed kolejnym etapem naszej przygody.


Okolice Moto-przystani to Puszcza Kampinoska, takie sąsiedztwo powoduje, iż z łatwością możemy też zaplanować ciekawą wycieczkę rowerową. Wytrawni rowerzyści dotrą nawet do przeżywającego drugą młodość Julinka - dawnej bazy cyrkowej. Jeżeli chodzi o zabytki, to wart zobaczenia jest na pewno kościół obronny w Brochowie, unikatowy jeżeli chodzi o tego typu budowle na Mazowszu. Można też spróbować odszukać ślady osadnictwa olenderskiego w regionie. W trakcie spływów istnieje też opcja krótkiego postoju w Sochaczewie, gdzie możemy zwiedzić pozostałości zamku. Jeżeli wybieramy się autem do samych Plecewic jadąc autostradą A2, to po drodze mamy możliwość obejrzeć monumentalny pałac w Guzowie, nie opodal Moto-przystani jest też Żelazowa Wola.

Gdybyśmy zdecydowali się na nocleg, Moto-przystań oferuje zarówno pokoje jak i miejsce na polu namiotowym z opcją rozpalenia ogniska. Dojazd na miejsce z Warszawy nie zabierze nam więcej niż nieco ponad godzinę.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.04.2016 22:35
Bzura przywracana Łowiczowi - łowickie kajaki zapraszają

Łowicz to jedno z tych miejsc w bezpośredniej bliskości Warszawy, które bezsprzecznie zasługuje na większą uwagę. Dzięki poprawie infrastruktury, mamy możliwość szybkiego dojazdu bezpłatną autostradą A2, alternatywą są też koleje mazowieckie z opcją darmowego przewozu roweru.


Mimo tych możliwości Łowicz cierpi na brak promocji w Warszawie i okolicach, administracyjnie znajduje się bowiem w województwie łódzkim, omijają go więc wspierane przez władze samorządowe projekty turystyczne województwa mazowieckiego. Jest to paradoks i kwestia do zastanowienia, ale nie o tym miała być mowa...


Łowicz zachwyca dwoma rynkami w tym bardzo oryginalnym, trójkątnym rynkiem. Łącząca je ulica Zduńska zasługuje na oddzielną uwagę, warto też wejść w niektóre bramy, by przenieść się w czasie, ma to swój niewątpliwy urok.


W ostatnich latach nabierają tempa działania na rzecz turystyki aktywnej, dzięki nim mamy wreszcie w Łowiczu "łowickie kajaki"- wypożyczalnie sprzętu kajakowego, która oferuje dobry produkt w atrakcyjnej cenie. Mało tego, w ramach promocji aktywnego spędzania czasu zdarzają się możliwości bezpłatnego spływu, tak dzieje się m.in. w przypadku corocznego zimowego spływu Bzurą. Radzimy śledzić facebookowy profil łowickich kajaków by nie ominąć żadnej tego typu okazji. Bzura w tym miejscu jest rzeką łatwą i nadaje się na spływ rodzinny, w tym dla osób stawiających w kajakarstwie pierwsze kroki.


W słoneczne dni można też spacerować po położonym nad Bzurą parku miejskim, bądź odpocząć na ławeczkach nad samą rzeką. Od jakiegoś czasu toczy się również dyskusja na temat utworzenia plaży miejskiej w Łowiczu, aktywność i presja mieszkańców nie pozwalają władzom pomijać tego jakże istotnego dla rozwoju aktywności sportowej i turystyki projektu.


Łowicz może też być doskonałą bazą do wycieczek rowerowych, szczególnie ciekawa i niezbyt trudna jest trasa do parku w Nieborowie, dla bardziej wytrwałych można kontynuować wycieczkę do Skierniewic, po czym wrócić do Warszawy, korzystając z nowych połączeń ŁKA, również w tym przypadku rower przewieziemy gratis.


Ma też Łowicz niezwykle szczęście, iż sprawy jego rozwoju leżą na sercu niezwykłemu człowiekowi, propagatorowi życia z pasją, sportu pod każdą postacią, zaangażowanemu w projekt Łowickiej Akademii Sportu Panu Kamilowi Sobolowi. Energia Pana Kamila i jego akcja "Żyj z Pasją" pozwala wierzyć w lepsze czasy dla Łowicza. Wkrótce nasza relacja z otwarcia sezonu kajakowego w Łowiczu.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.04.2016 22:58
Nadrzeczne widoki - Pilica to jest to

Niesamowite walory widokowe jakie oferuje dolina Pilicy doceniano już od wieków. Nieprzypadkowe jest usytuowanie romańskiego kościoła Św Idziego w Inowłodzu, XVIII wiecznego pałacu Granowskich w Nowym Mieście nad Pilicą, czy w końcu, posadowionego nieopodal rzeki drewnianego kościoła w Łęgonicach, jak również zlokalizowanego w tej samej miejscowości klasycystycznego pałacu z XIX wieku z charakterystycznym cztero-kolumnowym portykiem toskańskim.


Zbliża się wiosna, korzystając z jej nadejścia warto zaplanować wycieczkę nad Pilicę, by docenić przepiękne widoki jakie oferuje nam ta położona w niedalekiej odległości od Warszawy rzeka. Wycieczkę polecamy rozpocząć od Inowłodzu, choć można po drodze zaplanować też wizytę w bunkrze w Konewce, bądź spacer po Spale z jej drewnianą klimatyczną architekturą. Sam Inowłódz oferuje odrestaurowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, czy byłą synagogę, w której dziś mieści się sklep spożywczy. Największą atrakcją jest jednak kościół świętego Idziego usytuowany na wzniesieniu, oferuje spektakularny widok na rozwidlająca się Pilicę.


Wycieczkę możemy kontynuować w kierunku Łęgonic, tutaj znajdziemy urokliwy drewniany kościółek stojący w bezpośredniej bliskości rzeki. Kontynuując drogą w kierunku Nowego Miasta, kawałek dalej, mamy po lewej stronie monumentalny klasycystyczny dworek, który usytuowany na skarpie oferuje, z okalających go ogrodów, piękny widok na Pilicę. Możemy zaparkować samochód w okolicy by przejść w stronę rzeki, w tym miejscu sady owocowe rosną w bezpośredniej jej bliskości, również tradycyjne mazowieckie wierzby nadają temu miejscu dodatkowego uroku. Mówi się, że Łęgonice i Łęgonice Małe to jedne z ostatnich prawdziwie mazowieckich, wiejskich krajobrazów. W sezonie atrakcją jest też możliwość przemieszczenia się promem/ pychówką między dwoma rozdzielonymi w przeszłości przez Pilicę miejscowościami. Przeprawę obsługuję Pani Maria Piejak - Łegonice 38, tel 674 22 66. Do Łęgonic Małych możemy się też dostać odnowioną drogą z Nowego Miasta. Warto rzucić okiem na zachowaną, wciąż jeszcze w miarę dobrym stanie, drewnianą architekturę tej mazowieckiej wsi i bliźniaczy do łęgonickiego drewniany kościół.


Następnie kierujemy się w stronę Nowego Miasta nad Pilicą, w samym centrum przy zbiegu dróg znajduje się wejście do parku, przez który możemy dojść do opuszczonego pałacu Granowskich. Widoki jakie oferował musiały być w przeszłości bajeczne, sięgające po horyzont na kilkadziesiąt kilometrów są na Mazowszu czymś wyjątkowym, dziś dzika roślinność porastająca skarpę nie pozwala w pełni delektować się tym widokiem.

Warto zjechać w dół w kierunku Pilicy, most nad rzeką to kolejne miejsce gdzie Pilica oferuje naprawdę piękną perspektywę. Nieopodal, po drugiej stronie rzeki, usytuowany jest Dworek nad Pilicą, gdzie możemy zrelaksować się po wycieczce.

Zachęceni widokami na pewno z przyjemnością zaplanujemy kajakową wycieczkę Pilicą, gdyż ma ona na rożnych swych fragmentach naprawdę wiele do zaoferowania. Informacje o wycieczkach kajakowych znajdziecie na portalu #kajakipilica #kajakidlarodzin #top5trasdlapoczatkujacych.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 29.08.2016 12:48
Rodzinny Spływ za nami - 3 IX ruszy Ogólnopolski spływ Bzurą do Wisły - Moto Przystań zaprasza

W sobotę pogoda dopisała. Rodzinny spływ Bzurą okazał się bardzo miłą formą wypoczynku nawet dla najmłodszych dzieci. Moto Przystań w Plecewicach stara się przyciągać nowych klientów imprezami, które oferują nie tylko samo wypożyczenie kajaka ale coś jeszcze. Oczywiście jak zawsze przy grupowym spływie kajakarzom towarzyszyli ratownicy. Nie jest to bez znaczenia dla poczucia bezpieczeństwa, szczególnie dla rozpoczynających przygodę z kajakowaniem. Po zakończonym spływie dodatkowo mogliśmy posilić się kiełbaskami pieczonymi na wybranym przez nas ognisku, a później posłuchać koncertu szantowego. Zabawa zapewniona do późnych godzin nocnych.


Sama rzeka oferuje obecnie idealne warunki. Jest czysta, nie zbyt głęboka, brak jest tu przeszkód i konieczności przeniosek czy trudnego manewrowania. Trasa spływu była tak dobrana by nie zmęczyć najmłodszych uczestników. Odcinek do mostu w Witkowicach zabrał najszybszym około 2 godzin, w sam raz by uniknąć znudzenia u dzieci. Płynąc blisko ratownika można było posłuchać ciekawych opowieści o historii regionu, w tym z czasów bitwy nad Bzurą. Dla obserwatorów flory i fauny pojawiały się ku temu duże możliwości, gniazda jaskółek na skarpach, rzadkie zimorodki czy bobrze nory dodawały spływowi uroku.


Jako, iż spływ zaczął się od godziny 16.00 dzieci mogły już przed nim skorzystać z dobrodziejstw mini plaży i kąpać się do woli w Bzurze. Duża liczba osób pojawia się tu także tylko dla plażowania. Na miejscu mamy pełną infrastrukturę, nowy plac zabaw, boiska do piłki i siatkówki, miejsca na grilla plus zadbane sanitariaty. Na miejscu można też zjeść drobne przekąski typu frytki czy zapiekanki, naturalnie są też lody.


Nawet wysoka tego dnia temperatura nie przeszkadzała nam w pełni cieszyć się rzeką. Lekka bryza i poczucie miłego chłodu na wodzie skutecznie niwelowały słoneczny żar. Wszyscy dzielnie ukończyli spływ. Nawet małe, kilkuletnie dzieci nie narzekały, wśród uczestników były też małe pieski... w pełni rodzinna atmosfera. Zdecydowanie do powtórzenia.


Kto jeszcze się waha, bez wątpienia Bzura jest miejscem do rozpoczęcia przygody z kajakiem. Sezon potrwa zapewne nie krócej niż do końca września. Przed nami więc sporo okazji na kajakowanie. Najbliższa już w kolejny weekend 3/4 IX.


Po raz pierwszy Moto Przystań zaangażowała się w organizację Ogólnopolskiego spływu Bzurą - odbędzie się on w dwóch etapach. Pierwszy z nich zakończy się w sobotę wieczorem na Moto Przystani, drugi wystartuje w niedzielę i poprowadzi uczestników aż do ujścia rzeki do Wisły. Ciekawa inicjatywa mająca na calu propagowanie aktywnego trybu życia i samej rzeki Bzury, która z mozołem powraca na turystyczną mapę Polski.


Propozycja Ogólnopolskiego spływu jest kierowana raczej do bardziej wprawnych kajakarzy, choć odcinek drugi nie powinien sprawić problemów nawet amatorom. Prognoza pogody jest dobra, może więc skusi nas Bzura. Moto Przystań to ledwie godzinę bezstresowej jazdy autem od Warszawy.


z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon