czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: lowickiekajaki
Data publikacji: 15.11.2016 10:47
Łowickie klimaty - Guzów- Nieborów- Łowicz - Skanseny- Oporów

Mini weekendowa trasa, której osią jest nieodległy Łowicz, może być zarówno wycieczką jednodniową jak też ciekawą wyprawą na dwa dni. Kusi możliwością uczestnictwa w łatwym i przyjemnym spływie kajakowym Bzurą. Zwiedzanie pobliskich skansenów pozwoli zaś zapoznać się z kulturą łowicką, którą zwykle stereotypowo kojarzymy tylko z wycinankami.


Proponujemy rozpoczęcie trasy od zwiedzenia rekonstruowanego pałacu w Guzowie. Ta monumentalna budowla jest jedną z największych tego typu na Mazowszu. Dziś można spojrzeć na pałac z bliska od strony ogrodu. Jedyną w pełni odnowioną jego częścią jest dawna przypałacowa kaplica. Pokazuje ona jednoznacznie, jak mógł wyglądać budynek w czasach świetności. Miejmy nadzieję, iż już niedługo cała jego bryła będzie prezentowała się równie okazale.


Drugim punktem na naszej trasie będzie ogród i pałac w Nieborowie. Jedno z najbardziej urokliwych miejsc Mazowsza. Szczególnie warte odwiedzenia budzącą się wiosną i złotą polską jesienią. Dla fanów założeń ogrodowo-parkowych, po drodze do Łowicza, mamy jeszcze park w Arkadii. To miejsce możemy odwiedzić wracając do stolicy.


Z Nieborowa już tylko 10 kilometrów i jesteśmy w Łowiczu. Tutaj spędzimy kilka najbliższych godzin. Warte naszej uwagi są przede wszystkim dwa tutejsze rynki. Na Starym Rynku mieści się muzeum regionalne, na którego tyłach znajduje się mini ekspozycja kultury łowickiej. Rynek stary musiał wyglądać jeszcze bardziej imponująco przed rozbiórką ratusza, który mieścił się w jego centrum. W rogu rynku, na przeciw katedry, znajduje się informacja turystyczna, która udzieli nam wyczerpujących informacji na temat atrakcji Łowicza i okolic.


Spacerujemy ulicą Zduńską w kierunku trójkątnego rynku. Już sama ulica warta jest naszej uwagi. Zaglądając do bram prowadzących w podwórka odnajdziemy jeszcze resztki obrazu Łowicza z przeszłości. Trójkątny rynek jest kolejnym ze skarbów Łowicza. Tutaj odbywały się cykliczne targi, tu tworzyła się handlowa potęga Łowicza. Do centrum możemy wrócić równoległą do Zduńskiej ulicą Podrzeczną, gdzie znajdziemy m.in. ślady przeszłości związane z ewangelicką historią Łowicza. Przykładowo, na skrzyżowaniu z Browarną, mieści się były kościół ewangelicki o ciekawej klasycystycznej architekturze. Znajdziemy tu także szereg ciekawych kamienic. Ulicą tą dojedziemy do Bazyliki Katedralnej w Łowiczu. Widok od tej właśnie strony jest niezwykle ciekawy. Sama Bazylika również warta jest oddzielnej uwagi. Na chwilę odpoczynku możemy wybrać jedną z pięknie usytuowanych restauracji, tj Powroty lub Polonia. Jeżeli decydujemy się na nocleg w Łowiczu to polecamy hotelik Polonia. Oferta cenowa jest bardzo atrakcyjna, należy jednak pamiętać o rezerwacji pokoju w części, która oferuje łazienki jako standard. Popołudniu możemy zrobić sobie krótki spacer w kierunku kolejnej urokliwej części Łowicza. Idąc ulicą 11 listopada, na początku natkniemy się na niewielki uroczy kościółek św Leonarda. Dalej, ulicą 1 maja, a następnie Turystyczną i Pałacową dotrzemy do ciekawych budynków o charakterze fortyfikacyjnym. Jednym z nich jest dom-pałacyk generała Klickiego, w którym dziś mieści się galeria malarstwa. Odbywają się tu też cykliczne wernisaże. Nieopodal, w parku im. Generała Klickiego znajdziemy imponującą wieżę. Sama historia generała i jego związków z Łowiczem jest bardzo ciekawa i warto się z nią przy okazji zapoznać.


Jeżeli decydujemy się na nocleg w Łowiczu, możemy rano wybrać się na mini spacer nad Bzurą udając się w kierunku parku miejskiego. Interesującą opcją jest skorzystanie z oferty łowickich kajaków i uczestnictwo w prostym, niewymagającym spływie kajakowym. Jeżeli chcemy zaś dalej podróżować po ziemi łowickiej, to najlepszą propozycją będzie zwiedzenie urokliwego skansenu kultury łowickiej w Maurzycach. Wiosną skansen otwiera ekspozycje wewnątrz budynków. Obiekt znajduje się nieopodal Łowicza. Kontynuując szlak związany z folklorem, udajemy się do prywatnego skansenu w Sromowie. Kolejną atrakcją na naszej trasie może być urokliwy zamek w Oporowie. To jeden z najlepiej zachowanych i wyjątkowo atrakcyjny dla fanów fotografii obiekt. Wiosną urzeka okalający go ogród. Periodycznie na zamkowym dziedzińcu odbywają się koncerty a także popisy rekonstruktorów z pobliskiej Łęczycy. Warto śledzić profil zamku by dostosować plan naszej wycieczki do tych wydarzeń.

Jeżeli zaplanowalibyśmy wyprawę jedynie do samego Łowicza z ewentualnym spływem kajakowym, możemy skorzystać z oferty kolei Mazowieckich. Dowiozą nas z Warszawy bezpośrednio na miejsce. Pamiętajmy, że podróżując z tym przewoźnikiem przewóz rowerów mamy gratis. Umożliwia nam to zorganizowanie ciekawych, niezbyt forsownych wycieczek z Łowicza do pobliskich, opisanych wyżej atrakcji.

Autem droga powrotna z Łowicza do Warszawy nie powinna zająć nam więcej niż godzinę czasu.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon