czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: powstanielistopadowe
Data publikacji: 06.04.2016 23:24
Rekonstrukcja bitwy pod Dębem Wielkim - 1 rekonstrukcja bitwy z 1831 r.

W sobotę 2 kwietnia mieliśmy możliwość uczestnictwa w ciekawej rekonstrukcji historycznej, która odbyła się nieopodal Warszawy, w Dębem Wielkim. Inscenizacja dotyczyła bitwy z powstania Listopadowego i miała miejsce w jej 185 rocznice, co interesujące była to pierwsza tego typu impreza w Dębem.


Ta historyczna bitwa Powstania Listopadowego była częścią kampanii wiosennej z 1831 roku, która w wyniku korzystnych militarnych rozstrzygnięć, właśnie bitew pod Dębem i Iganiami, pozwoliła odepchnąć Rosjan od Warszawy.


Licznie stawili się w podwarszawskiej miejscowości rekonstruktorzy wyspecjalizowani w tym właśnie okresie historycznym, tj czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Ozdobą rekonstrukcji z tej epoki jest artyleria, w tym przypadku reprezentowana przez Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał. Popisy tych właśnie artylerzystów możemy też oglądać podczas rekonstrukcji Nocy Listopadowej i Bitwy pod Olszynką Grochowską. Obecny był też Pułk 3 Piechoty Ks Warszawskiego, reprezentanci tego oddziału wyróżniają się serdecznym podejściem do widzów a szczególnie dzieci, z cierpliwością tłumaczą, pozują do zdjęć i opowiadają o swojej pasji i wszystkim co z nią związane, są też bardzo dokładni w swych pracach rekonstruktorskich. Nie mogło zabraknąć w tym towarzystwie reprezentantów garnizonu z Ostrołęki, wszak tam właśnie odbyła się kluczowa acz niestety przegrana bitwa powstania. Wszystko na to wskazuje, iż kolejna duża rekonstrukcja związana z powstaniem odbędzie się właśnie w Ostrołęce, w lutym 2017 roku. W role Rosjan wcielili się doświadczeni i bardzo dobrze przygotowani goście z Białorusi, biorą oni udział w wielkich rekonstrukcjach na wschodzie, nie obce są im bitwy pod Borodino i Smoleńskiem.


Sama rekonstrukcja trwała nieco ponad godzinę, jest to rzecz niezwykle interesująca dla dzieci, szczególnie w wieku szkolnym. Warto przyjść wcześniej, można wtedy poobserwować obóz i przygotowania a także porozmawiać z rekonstruktorami. Tego typu wydarzenia dają unikalną możliwość dotknięcia żywej historii, a wszystko w bardzo bliskiej odległości od Warszawy, idealny pomysł na weekendową wycieczkę. Należy wspomnieć, iż o historii powstania możemy się też sporo dowiedzieć w Warce, gdzie czekają na nas questy związane z Piotrem Wysockim, jednym z architektów tego zrywu.


Kolejne rekonstrukcje z tej epoki późną jesienią.


z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon