czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: rawka
Data publikacji: 21.07.2016 10:16
Jezioro Bolimowskie i Rawka- nad wodę

Wystarczy nieco ponad godzina jazdy z Warszawy i znajdujemy się w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, gdzie czekają ciekawe miejsca na nasz weekend nad wodą. Zaletą tych miejsc jest to, iż poza letnikami, którzy odpoczywają tu regularnie nie ma tu wielkich tłumów. Prawdziwą perłą tego terenu jest Rawka, naprawdę wyjątkowa, dzika rzeka. Obecnie w dużej części obszar, na którym płynie jest rezerwatem przyrody.


Dobrą opcją na rozpoczęcie przygody z tym rejonem jest udanie się w okolice zalewu Bolimowskiego, zwanego też zalewem Joachimów. Tu właśnie znajdziemy pięknie meandrującą pośród lasów Rawkę. Wśród drzew usytuowana jest kameralna, leśna plaża. Urokliwe miejsce, szczególnie gdy chcemy udać się tu we dwoje. By dotrzeć na plażę jedziemy do końca miejscowości Joachimów Mogiły, tu znajduje się leśny parking, gdzie możemy zaparkować auto. Do Rawki prowadzi uliczka skręcająca w prawo bezpośrednio przed parkingiem. Po około kilkuset metrach będziemy już nad rzeką. Pierwsze nadrzeczne miejsce jest więc bardzo blisko. Najładniejsza plaża jest jednak około 300-400 metrów dalej, po lewej stronie. Dodatkowym urokiem miejsca jest to, że poruszamy się tu po grzebiecie doliny rzeki. Startując z parkingu możemy też zaplanować dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową korzystając w przebiegających tu szlaków.


Poruszając się cały czas w lewą stronę dotrzemy do niewielkiego pola, położonego przy samej rzece. Na skraju rośnie okazała wierzba dająca sporo cienia. W sam raz idealne miejsce na piknik nad rzeką.


Drugim punktem na naszej trasie może być zalew Bolimowski. Wracamy drogą przez Joachimów, by po minięciu dawnego ośrodka wczasowego po około 400 metrach skręcić w lewo w alejkę prowadzącą między polami. Po około 1 km dotrzemy nad Zalew. Mimo, iż prezentuje się on bardzo schludnie, to niestety nie można się w nim kąpać. Brak jest też dogodnego dojścia do wody. W gorące dni mieszkańcy i letnicy łamią te zakazy. Zalew jest popularnym łowiskiem wędkarskim, więc jeśli interesuje nas ten rodzaj aktywności to mamy kolejny powód by udać się w te rejony. W innym wypadku możemy tu odpocząć po spacerze w okolicach Rawki. Inne ciekawe krajobrazowo miejsce znajdziemy w okolicy Skierniewic, przy stacji PKP Rawka. Wysoki, piaszczysty brzeg Rawki powstał tu w wyniku oberwania się skarpy. PKP Rawka to również bardzo interesujący punkt startowy dla naszych pieszych bądź rowerowych wycieczek. Jeżeli dotrzemy tu koleją, możemy udać się w bardzo ciekawą trasę do Łowicza via Nieborów.


Naturalnie, Rawka to również kajaki, choć ze względu na drzewa i liczne młyny nie są to spływy rekomendowane dla początkujących. Oferuje je m.in. Moto-Przystań i PTTK Sosenka.


Jeśli chcielibyśmy spędzić w Bolimowskim Parku Krajobrazowym więcej niż jeden dzień, możemy zanocować np. w Uroczysku Halin, nastrój z początków dwudziestego wieku gwarantowany. Dzieci mogą też pojeździć na kucykach nieopodal w Szalonym Kucu.


Siedziba Bolimowskiego Parku Krajobrazowego mieści się w Skierniewicach. Warto tam wpaść by zasięgnąć ciekawych informacji o szlakach pieszych, rowerowych i konnych. Idealnie podczas weekendowego wypadu do Parowozowni Skierniewice.

Autostrada A2 powoduje, iż ten ciekawy zakątek Polski jest niemal pod Warszawą, z pewnością warto tu zajrzeć.z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 27.02.2018 19:47
Uroczysko Kępa - by uciec od cywilizacji - a tylko 45 km od Warszawy

Uroczysko Kępa to idealne miejsce by uciec od zgiełku miasta, a wszystko bardzo blisko Warszawy, ledwie 45 kilometrów od Okęcia. Niezmiennie odwiedzając okolice Bolimowskiego Parku Krajobrazowego dziwimy się jak to możliwe, że na wyciągnięcie ręki mamy prawie dziewicze tereny, gdzie życie płynie powoli, drogi są wąskie a ruch na nich znikomy. Prawdę powiedziawszy nawet trafienie do Uroczyska nie jest łatwe. Kierując się tylko adresem niechybnie zbłądzimy, bardziej skuteczne są podpowiedzi gospodarzy, bądź kierowanie się po wskazówkach krajobrazu.

Uroczysko to de facto miejsce stworzone właśnie z potrzeby ucieczki od tempa jakie niesie dzisiejsza cywilizacja. W tym miejscu goście mogą odtworzyć sobie to jak jeszcze nie dawno wyglądały wiejskie gospodarstwa w okolicach Warszawy. Gospodarze zachęcają do wtopienia się w naturę, nie znajdziemy tu w pokojach telewizorów a zasięg komórkowy jest bardzo słaby bądź nie ma go w ogóle. Pokoje w stylu rustykalnym przypominają nieco klimat dawnego wiejskiego dworu, który znajdziemy m.in. w nieodległym Uroczysku Halin.

Wspaniale prezentuje się ukryte wśród drzew miejsce na posiłek na otwartym powietrzu, wyposażone również w oryginalny piec, na którym możemy własnoręcznie przyrządzić przysmaki. Powieszone na drzewach huśtawki przenoszą nas w czas błogiego dzieciństwa.

Wielką atrakcją gospodarstwa są zwierzęta. Gospodarze prowadzą hodowlę Border Colie, zabawa z psiakami umili czas najmłodszym. Na chętnych czeka również możliwość jazdy konnej, w zagrodzie znajdziemy też inne wiejskie zwierzęta m.in. zabawne kozy. Jeżeli interesujemy się ekologiczną uprawą lub florą i fauną bolimowskiego parku, gospodarze są gotowi przygotować dla nas specjalne warsztaty traktujące o tej tematyce.

Wspaniale prezentują się też rosnące nieopodal gospodarstwa stogi siana. Widok prawie już na dzisiejszej wsi zapomniany, a na pewno trudny do odnalezienia w bezpośredniej bliskości Warszawy.

Umiejscowienie Uroczyska Kępa powoduje, iż jest to idealna baza na rowerowe wycieczki. Wspomniane już wyżej wąskie i mało uczęszczane drogi są wyjątkowo sprzyjające temu sportowi. W sposób szczególny należy polecić wycieczki do okolicznych, wciąż mało znanych atrakcji jak Esterka Village, gdzie możemy uczestniczyć w ciekawych, związanych z "kultem natury" wydarzeniach, czy plantacje pole lawendy pod Skowronkami, gdzie kupimy lawendowe wyroby a także świeże zioła, czy wreszcie sam Bolimowski Park Krajobrazowy z przepięknymi terenami nad Rawką. W nieodległej Puszczy Mariańskiej możemy kupić doskonałe wędliny i miody prosto od producenta manufaktury Babci Reginy. Każda z tych wycieczek jest niezbyt forsowną, nie dłuższą niż 10-12 km trasą.

Co ważne do Uroczyska można przyjechać z własnym psem, co nie jest niestety regułą w gospodarstwach agroturystycznych.

Rok 2017 przyniósł dalszą rozbudowę Uroczyska. W zagajniku, nieopodal głównych zabudowań powstał niewielki domek, krok po kroku widać więc rozwój tego niebanalnego miejsca. Jeżeli szukamy odskoczni od cywilizacji to jest to jedno z miejsc w okolicach Warszawy, które powinniśmy poważnie rozważyć. Świat jak by się tu zatrzymał w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

z warszawy na weekend

Czytaj
Data publikacji: 06.02.2017 12:26
Babcia Regina - regionalne smaki wędliny i miody - wprost z Puszczy Mariańskiej

Doskonałe wędliny, miody czy pieczony w glinianych piecach chleb to wyroby, z których słynie zlokalizowana na obrzeżach Puszczy Mariańskiej manufaktura Babcia Regina.


Ciekawa lokalizacja sprawia, że możemy odwiedzić to miejsce podczas naszych weekendowych wycieczek. Będzie po drodze do Skierniewic, gdzie odwiedzimy wspaniałą Parowozownię, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, przez który płynie malownicza Rawka czy industrialnej osady fabrycznej w Żyrardowie.


Wyroby sygnowane znakiem Babcia Regina kupimy też na jarmarkach organizowanych periodycznie w okolicach Warszawy.


Specjalnością manufaktury są wędliny, przede wszystkim polędwice i szynki przygotowywane w różnych wariantach. Kupimy tu też kiełbasy, boczki i pasztety. Dla koneserów trafiają się także wyroby z dziczyzny.


Odrębną ciekawą kategorią są miody, produkowane w pełni ekologicznej pasiece, dającej gwarancję najwyższej jakości. Wystarczy tylko rzut oka na piękne tereny puszczy by nie mieć żadnych wątpliwości skąd bierze się tak dobra jakość tutejszych miodów. Nie bez znaczenia jest tu też pasja właściciela pasieki, dla niego pszczoły to nie tylko biznes, to także hobby. Zresztą, nauka pszczelego biznesu, którą pobierał od najlepszych specjalistów w Polsce, nie mogła pozostać bez pozytywnych konsekwencji. W tej historii znajdziemy bardzo wiele analogii do znajdującej się pod Warszawą Tęczowej Pasieki. Jakość miodów z Puszczy Mariańskiej może się bez wątpienia równać z tymi oferowanymi w Cieciszewie. Warto się o tym przekonać.


Na miejscu kupimy także przygotowywane w piecach glinianych, na bazie dawnej receptury, chleby pieczone na mące żytniej z domieszkami otrębów. Poza doskonałym smakiem posiadają też bogate walory zdrowotne.


Samo obcowanie z właścicielami i prowadzącymi biznes upewnia nas w tym, iż mamy do czynienia z pasjonatami i ludźmi ciężkiej pracy. Ich wyroby mogą udanie rywalizować z wchodzącymi z coraz większym impetem na warszawski rynek produktami z Podlasia.


Dotychczas komunikacja marketingowa, w tym strona firmy, była bardzo uboga. W ostatnich dniach stan ten zmienił się diametralnie. Nowo uruchomiony serwis www pozwala zarówno na obejrzenie galerii produktów jak i na ich zakup on line. Zapraszamy do odwiedzenia strony manufaktury Babcia Regina.


Pamiętajmy o tym miejscu podczas naszych wycieczek z Warszawy na weekend. Dojazd od strony stolicy jest naprawdę sprawny. Smaczne produkty regionalne od Babci Reginy mogą urozmaicić naszą wyprawę nad Rawkę, np. piknik na plaży Oberwance.


z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon