•
Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl
•
Ruszył sezon zimowy na stokach w okolicach Warszawy
Położona tuż pod Warszawą, w sercu Urzecza w Cieciszewie, Tęczowa Pasieka to miejsce naprawdę wyjątkowe. Zrodzona z pasji obecnego właściciela, który rzuciwszy dobrze płatną pracę w korporacji, całą swą energię i serce poświęcił pszczołom.
Takie zaangażowanie nie mogło pozostać bez rezultatów. Dziś Tęczowa Pasieka produkuje wielokrotnie nagradzane i cieszące się uznaniem miody. Jest to także miejsce o charakterze edukacyjnym. To tutaj dzieci i dorośli mogą uczestniczyć w warsztatach poświęconych miodowi i samym pszczołom.
Warto podkreślić kilka podstawowych zalet miodu produkowanego w cieciszewskiej pasiece. Jest on w 100% wolny od chemii, pszczoły leczone są naturalnymi metodami. Pan Zbigniew nie stosuje żadnych dolewek ani ulepszaczy.
Kategoryzacja miodu jest zawsze poprzedzona badaniem laboratoryjnym, dlatego w 100% wiemy jaki miód kupujemy. Zdarzają się i niespodzianki dla samego laboratorium, w tym sezonie takim zaskoczeniem był rzadki miód gruszkowo-mniszkowy.
Właściciel dba też o konieczną wymianę matek. To powoduje, iż pszczoły nie są agresywne. Sami byliśmy świadkami tego, jak po ostatnim miodobraniu gromadka pszczół wciąż kręciła się w pracowni, nie było jednak w żadnym wypadku niebezpiecznych wobec nas zachowań.
Tęczowa Pasieka korzysta z doskonałego położenia. Między innymi bliskość terenów SGGW zapewnia dostęp do czystych rzepakowych pól. Miód rzepakowy jest więc tu wyjątkowy.
Właściciel dba także o uszlachetniające dodatki, sadząc na należących do niego okolicznych polach facelie, grykę czy nostrzyk. Nie brak też eksperymentów. Płatne zapylenia czy wywożenie pszczół w poszukiwaniu wrzosu skutkuje ciekawymi limitowanymi miodami. Przykładem jest wspomniany wyżej gruszkowo-mniszkowy, jak również miód wrzosowy, lub ten klonowo-wierzbowy.
Wybór miodów w Tęczowej Pasiece jest więc szeroki, od podstawowych jak lipowy, rzepakowy, nawłociwy czy spadziowy po miód wrzosowy. Ceny nie zmieniają się od 2 lat. Zakup miodów najbardziej popularnych to wydatek rzędu 50 zł za litr. Miód wrzosowy jest dwukrotnie droższy, w tym roku jest go też wyjątkowo mało.
Pan Zbyszek prowadzi sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem kuriera. Warto jednak przyjechać tu osobiście by zobaczyć pracownię i pięknie usytuowane ule, a przede wszystkim porozmawiać z właścicielem. Jest on szalenie otwartą osobą. Z chęcią doradzi, zachęci też do zakupu innych, poza miodem, produktów ekologicznych produkowanych przez niego, lub zaprzyjaźnionych producentów.
Stoisko z miodami z Tęczowej Pasieki spotkamy też na wydarzeniach związanych z regionem Urzecza, tj. Flis Festiwalu w Gassach, ale także na Dniach Konstancina czy Dożynkach.
Serdecznie zapraszamy do Cieciszewa. Kto raz spróbuje, nie zamieni miodu z Tęczowej Pasieki na żaden inny.
Tęczowa Pasieka to nie tylko miejsce gdzie produkuje się najlepszy w okolicach Warszawy miód, to również miodowo-pszczela edukacja.
Wyróżnienia, na które pracuje właściciel są również efektem tego rodzaju działalności. Kapituła konkursu na pszczelarza roku wnikliwie ocenia działania edukacyjne ubiegających się o laury uczestników.
Pierwsze skojarzenie z miodowymi warsztatami to strach przed użądleniem. Tęczowa Pasieka szybko je rozwieje. Jak do tej pory zdarzyło się tylko jedno i to wynikające z nadepnięcia na pszczołę. Pszczoły jak mogliśmy się osobiście przekonać są tu wyjątkowo łagodne. Tajemnicą jest ich duńskie pochodzenie a także regularna wymiana matek, która eliminuje agresję.
Warsztaty w Tęczowej Pasiece to możliwość poznania dwóch aspektów jej działania. Dowiemy się o życiu i organizacji pszczół, w tym ich znaczenia dla środowiska. W drugiej części poznamy rodzaje i zalety produkowanych tu miodów a także usłyszymy jak należy go właściwie konsumować, by nie tracić cennych wartości odżywczych.
W trakcie warsztatów dzieci mają też możliwość obserwacji pszczół z bliska. W pasiece jest specjalny ul ze szklaną szybą pozwalającą niemal dotknąć pszczół.
Zajęcia przewidują też spotkanie z królową. Jest to dla dzieci nie lada atrakcja. Zwykle znają tę postać tylko z bajek, tutaj widzą, że jest ona jak najbardziej realna.
Na warsztatach poruszane są też kwestie użądleń, ich profilaktyki a także różnic między pszczołami a innymi mniej przyjaznymi owadami jak osy czy szerszenie. Taka praktyczna wiedza przyda się każdemu dziecku.
Jako, iż prowadzący jest wrodzonym mówcą-opowiadaczem zwykle warsztaty nie kończą się szybko. Żadne z pytań nie pozostaje bez odpowiedzi. Nawet na proste, który miód jest najlepszy, nie ma jednej krótkiej i oczywistej odpowiedzi.
W Tęczowej Pasiece na dzieci czeka profesjonalna sala - pracownia. W ciepłe dni mamy tu również wiatę z bezpośrednim pięknym widokiem na ule i pobliską okolice.
Wizyta edukacyjna w Tęczowej Pasiece nie może zakończyć się bez wspomnienia elementów urzeckich. Znajduje się tu tradycyjny, malowany ul z Urzecza, znajdziemy też kilka starych nie używanych już uli. Właściciel, któremu kultywowanie regionalnej tradycji leży na sercu, chętnie opowie też o historii Cieciszewa, olendrach czy urzeckiej kuchni.
Na warsztaty zapraszamy zarówno szkoły jak i grupy zorganizowane, w tym kilka zebranych wspólnie rodzin. Jest to ciekawa opcja do połączenia relaksu na łonie natury z edukacją najmłodszych. Na pewno wiedza o pszczołach i miodzie przyda im się w dalszym życiu.
Zapraszamy do Tęczowej Pasieki pod Warszawą, tu znajdziemy najlepszy miód w Warszawie.