czekam

Mamy własny kajak dzięki wyprzedaży na prokajak.pl


   Wyszukiwanie wg.: wojciechow
Data publikacji: 15.06.2016 10:22
Żywe Muzeum kowalstwa - Wojciechów - 8-10 lipca 2016

Unikalne miejsce gdzie możemy zapoznać się z tradycją kowalską, wziąć udział w warsztatach na "żywo" a nawet zamówić oryginalny wyrób do naszego domu. Taki właśnie jest podlubelski Wojciechów. Jeszcze lepiej gdy zaplanujemy nasz weekendowy wyjazd w lipcu. Wtedy to własnie odbywają się tradycyjne spotkania kowali. Jest to okazja do obejrzenia ich przy pracy a także zakupów tak modnych, zindywidualizowanych produktów.


Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie mieści się w osobliwym budynku tzw. Ariance. Jest to monumentalna wieża z XVI wieku, dawna rezydencja obronna rodziny Pileckich. Użytkowała ją też znana na lubelszczyźnie potężna rodzina Firlejów . W Polsce dość rzadko możemy spotkać budynki o tym charakterze. Najbliżej Warszawy podobne pałace - twierdze znajdziemy w Oporowie czy Pabianicach, są to byłe rezydencje biskupów. Arianka jest jednak inna, wysoka i smukła góruje nad otoczeniem. W nocy zdobi ją piękna iluminacja. Stała się też domem dla Muzeum Kowalstwa. Znajdziemy tu bardzo liczną kolekcję wyrobów kowalskich, liczącą ponad 1000 eksponatów. Są wyroby kowalstwa artystycznego jak i zwykłe narzędzia i produkty używane podczas codziennego życia lokalnych mieszkańców. Tradycje kowalskie sięgają tu kilkuset lat i są nadal aktywnie kultywowane.


Przy drodze z Lublina nie dalej jak 200-300 m od muzeum, znajdziemy czynną kuźnię. To tutaj właśnie, odbywają się warsztaty. Zwykle organizowane dla grup, mogą być jednak zamówione również przez turystów indywidualnych. Jeżeli podróżujemy w 2 -3 rodziny to koszt nie powinien nas negatywnie zaskoczyć, zwykle nie jest to więcej niż 100 PLN za grupę.


Nieopodal kuźni znajduje się, a jakże, agroturystyka u Kowalowej. Tutaj możemy zaplanować nocleg lub się posilić. Z tarasu przed Agro mamy piękny widok na wieżę Ariankę.


Położenie Wojciechowa powoduje, iż bez trudu możemy wkomponować odwiedzenie tego miejsca w ciekawą, weekendową wycieczkę do Lublina, odwiedziny krainy lessowych wąwozów wokół Nałęczowa, lub romantyczny nocleg w Pałacu Piotrawin.


Już w pierwszych dniach lipca, a dokładnie 8-10 lipca w Wojciechowie odbędzie się tradycyjne święto kowali z całej Polski. Miasteczko zamieni się w wielki kowalski skansen. Jest to bardzo interesująca impreza, jedna z najciekawszych plenerowych wydarzeń na lubelszczyżnie.


Kogo interesują dawne zawody, szczególnie kowalstwo, a nie ma planów na najbliższy weekend, może udać się pod Warszawę do Kuligowa. Tam odbędą się Nadbużańskie Spotkania Kowali. Skansen będzie nimi żył w najbliższą sobotę i niedzielę. Dobry pomysł na weekend pod Warszawą.

z warszawy na weekend

Czytaj
1   REKLAMAKONTAKT | O NAS | COOKIES

Tutaj dowiesz się jak zaplanować wyjazd z Warszawy na weekend, tak by był naprawdę ciekawy.
Copyright © 2016 zWarszawy-naWeekend.pl | Powered by Yancoon Lagoon