sobota, 2 marca, 2024

Pałac Czemierniki i Festiwal Słowian 27-28 sierpnia

 

Pałac Firlejów w Czemiernikach to miejsce niesamowite. Rzadkie ze względu na charakter budowli w stylu palazzo in fortezza, czyli budowli mieszkalnych o celach obronnych, bardzo popularnych w dawnej Italii. Dziś główną jego zaletą jest jednak piękna lokalizacja, wprost nad stawami. Idealne miejsce na przystanek w drodze na/z Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego lub w trasie szlakiem pałaców Lubelszczyzna – Radzyń – Czemierniki – Kozłówka.

Sam Pałac czeka cały czas na rekonstrukcję. Projekt wpadł w niemałe turbulencje, jednak widać, iż właśnie teraz znowu coś pozytywnego zaczyna się dziać. Gdyby udało się zrealizować plan rewitalizacji, region wzbogaciłby się o bardzo ciekawy obiekt noclegowy. Takich miejsc brak, a dodatkowo w niedługiej perspektywie skrócenie drogi z Warszawy pozwoli na sięgnięcie po klientów z Mazowsza.

To jednak kwestia przyszłości, a już w najbliższy weekend na teranie przy Pałacu odbędzie się Festiwal Słowian 2016. Czeka na nas słowiański gród, pokazy dawnych zawodów – garncarstwo, warsztat tkacki, pisanie gęsim piórem a także liczne stoiska. Jest też możliwość wypożyczenia strojów i noclegu w obozie, w namiotach z epoki wprost na sianie. O każdej pełnej godzinie przewidziano pokazy dla publiczności, w tym tańce, pokazy bojowe a także moda średniowieczna. Startujemy w sobotę o 13.00. Nad tą części imprezy czuwać będzie załoga Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej.

Sobotni dzień zakończy nie lada atrakcja, tj. pokaz ogniowy realizowany przez Teatr Ognia i Papieru z Łodzi. Rozpocznie się o 19.30. Artyści wystąpią na grobli przed Pałacem. Z kolei publiczność zgromadzi się za stawem. Taka lokalizacja zapewnia doskonałe efekty, Pałac staje się tłem pokazu a dodatkowo ogień odbija się w wodzie.

W niedzielę od 11.00 dalsza część imprezy. Pokazy płatnerstwa, brązownicze a nawet piwowarskie na pewno przyciągną rzeszę zainteresowanych turystów. W otaczającym Pałac dawnym parku odbędą się warsztaty i zawody łucznictwa tradycyjnego. Przeprowadzą je łucznicy z Domu Mokoszy. Wszystkiemu towarzyszyć będą liczne stoiska z rękodziełem i regionalnymi wyrobami spożywczymi.

Warto poważnie rozważyć wizytę w Czemiernikach w ten weekend. Jeżeli jednak nie uda nam się, to pamiętajmy o tym miejscu. Warto tu zajrzeć choć na moment w przyszłości. Szczególnie pięknie jest tu jesienią.

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze