sobota, 25 maja, 2024

Dni / Święto Pomidora w Janowie – la Tomatina pod Warszawą?

Dni / Święto Pomidora w Janowie 31 lipca 2016 – la Tomatina pod Warszawą?

W Janowie pod Warszawą już za kilka tygodni odbędzie się pierwsza edycja Święta Pomidora, jest to nowa inicjatywa. Swoje święto mają świętokrzyskie Dwikozy, ma też lubuskie. Dlaczego więc nie miałoby być tego typu atrakcji również pod Warszawą? Tym bardziej, że tradycja uprawy pomidorów jest tutaj bardzo długa a kolejne inwestycje wzmacniają pozycję janowskich plantatorów.

 

Oczywiście wzorem dla święta jest słynna hiszpańska la Tomatina. Pomidorową bitwę planuje się także podczas nadchodzącego święta w Janowie. Czy będzie cieszyła się taką popularnością jak jej hiszpański pierwowzór? Jest to bardzo prawdopodobne. W samym Janowie bowiem i okolicznych gminach działają bardzo prężnie młodzi ludzie, których ambicją jest ożywienie lokalnych środowisk i wsparcie aktywności sportowej i turystycznej. Z tego ziarna może być chleb.

 

Dodatkowy celem jest oczywiście wsparcie i promocja konsumpcji krajowych pomidorów. Zapewne wiele osób mieszkających w stolicy nie ma świadomości, iż pod samą Warszawą mamy tak znakomicie zorganizowane zagłębie pomidorowe.

 

Sama inicjatywa może się też doskonale wpisać w promocję innych atrakcji regionu. Warto wspomnieć o wyjątkowych miejscach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, doskonałej dla rowerzystów Czerwonej Drodze, urokliwych jeziorach torfowych czy w końcu stale poprawianej ofercie turystycznej wokół schronów w Dąbrowieckiej Górze. Tam też już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 26 czerwca odbędzie się piknik forteczny. Będzie to doskonała okazja by spędzić ten dzień na łonie przyrody. Nie należy też zapominać o urzeckiej tradycji, która jest również propagowana po tej stronie Wisły. W Otwocku Wielkim na bazie OSP odbywają się periodycznie ciekawe imprezy dla dzieci.

 

Na pewno kolejną okazją do zapoznania się z południowo-wschodnimi okolicami Warszawy będzie bez wątpienia Święto Pomidora. Zaznaczmy więc w kalendarzu 31 lipca. Poza planowaną bitwą pomidorową, będzie też sporo innych atrakcji, kabarety, koncerty, zabawy dla dzieci. Do zobaczenia w Janowie.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze