wtorek, 18 czerwca, 2024

Kuligów – nowa ekspozycja w Skansenie – warto skorzystać

W zeszły weekend mieliśmy w Kuligowie możliwość uczestniczenia w ciekawej imprezie, inaugurującej nową historyczną ekspozycję w tym interesującym miejscu. Sale jednego z budynków skansenu goszczą od soboty wystawę poświęconą Huzarom Śmierci, jednostce, która w 1920 roku toczyła walki w okolicy.

Z tej właśnie okazji do skansenu przybyły grupy rekonstrukcyjne związane z regionem. Był 7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich, GRH Zgrupowania Zegrze, Konna GRH Kresy, a także co rzadkie na tego typu imprezach, rekonstruktorzy cywilni z grupy Rajski Ptak z Tłuszcza. Była to niebanalna okazja by porozmawiać o historii, wypytać o interesujące nas szczegóły, a także zrobić ciekawe zdjęcia. Rekonstruktorzy byli do dyspozycji zwiedzających, nikomu nie odmówili, a ze szczególna sympatią traktowano dzieci. W ramach wydarzenia odbyła się też krótka pogadanka historyczna, przybliżająca zagadnienia związane z wojną 1920 roku w lokalnym geograficznym kontekście.

Na oddzielną uwagę zasługuje grupa rekonstrukcji cywilnej. Dzięki ich aktywności dzieci mogły z bliska zobaczyć m.in. mechaniczną maselnicę, wziąć udział w przygotowaniu masła a na koniec spróbować prawdziwej maślanki. Dla wielu z nich było to wielkie przeżycie. Prezentowano też narzędzia do pracy na roli, co w kontekście skansenu było dodatkową atrakcją. Dzieci były zachwycone.

Sam Skansen także wymaga odrębnej atencji. Jest to miejsce bardzo ciekawe, dodatkowo znajdujące się niedaleko od Warszawy, i kilkaset metrów od Bugu. Zgromadzone tu zabudowania służyły już w przeszłości jako plenery w filmach i inscenizacjach historycznych m.in. związanych właśnie z wydarzeniami 1920 roku czy upamiętnianiem Żołnierzy Wyklętych. Warto zaznaczyć, iż we wsparcie tej inicjatywy angażuje się również Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Skansen jest idealnym miejscem dla najmłodszych dzieci, w tym również jako cel wycieczek szkolnych. Oferuje różnego rodzaju warsztaty w atrakcyjnych cenach. Jest to dobra alternatywa dla innych, często dużo bardziej odległych od Warszawy miejsc.

Na dwa słowa zasługuje też osoba właściciela, Pana Wojtka. Uśmiechnięty, żywo interesuje się zwiedzającymi, dla każdego ma dobre słowo. Również dlatego warto wspierać tę instytucję. Nowo otwarta wystawa będzie dostępna w Skansenie zapewne nie dłużej niż miesiąc. Warto wiec zaplanować weekendowy wypad z Warszawy do Kuligowa, który teraz ma nam jeszcze więcej do zaoferowania.

Po zwiedzaniu możemy udać się na chwilę nad Bug, bardzo mocno meandrujący w tym właśnie rejonie. Obecnie spotkamy tu też wiele łabędzi, jest to piękny widok i dodatkowa motywacja do wybrania się w to miejsce.

Warto dodać, iż w nieodległym Okuniewie, już w tą sobotę (23 IV) odbędzie się Jarmark wraz z rekonstrukcją historyczną w ruinach Pałacu Łubieńskich (początek o 15.30). Będziemy mogli zobaczyć, wymienionych już, Lansjerów Nadwiślańskich w akcji. Polecamy.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze