niedziela, 21 lipca, 2024

Muzeum Hutnictwa Starożytnego Pruszków- Festiwal Artefakty i weekendowe ciekawe warsztaty

Interaktywna ekspozycja i ciekawe weekendowe warsztaty to zalety, które powinny nas zachęcić do odwiedzin tego interesującego miejsca. Jeżeli dodamy do tego jeszcze coroczny festiwal Artefakty, odbywający się pod kuratelą muzeum, to mamy już pełny obraz atrakcji jakie na nas czekają.

Muzeum warto też odwiedzić by zapoznać się z tradycją Mazowieckiego Hutnictwa w starożytności. Nie jest to wiedza powszechna. Stereotypowo kojarzymy ten rodzaj działalności z Górami Świętokrzyskimi i świętem dymarek, warto więc widzieć, że także na Mazowszu o krok od dzisiejszej Warszawy istniało potężne centrum wytopu żelaza pierwotnymi metodami.

Ekspozycja Muzeum przybliża tę właśnie historię. Znajdziemy tu rekonstrukcję pieców oraz oryginalne przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych. Możemy tez obejrzeć krótki film obrazujący jak dokładnie wykonywali pracę ówcześni hutnicy.

Dla lepszego zaznajomienia dzieci z tematyką, mamy do dyspozycji repliki/ rekwizyty, które można dotykać i bawić się nimi. Szczególnie wyroby imitujące przedmioty z rogów cieszą się dużą popularnością.

W Muzeum znajdziemy też ekspozycje traktujące o przemieszczaniu się plemion barbażyńskich, mającym wpływ na trasy handlowe i formowanie się nowych państw. Wiedza przydatna dzieciom, które rozpoczynają naukę historii w szkole.

Znakiem rozpoznawczym Muzeum jest coroczny festiwal Artefakty. Jest to święto archeologii i historii związanej z tematyką, o której traktuje Muzeum. W mijającym już roku ciszył się sporą popularnością. W jego ramach odbywają się m.in. widowiskowe wytopy żelaza metodą tradycyjną przeprowadzane na łąkach w okolicach Pruszkowa.

Tradycyjnie też w okresie powakacyjnym ruszają pofestiwalowe warsztaty. Ci, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w festiwalu, mogą sobie w jakiś sposób powetować stratę biorąc w nich udział.

I tak, już w kolejną sobotę, 5 listopada odbędą się warsztaty pod tytułem Ewolucja Artefaktu. 12 listopada – Glina, a na koniec miesiąca 26 listopada spotkamy się pod hasłem Wszystkie drogi prowadzą do Artefaktu. Wszystkie sobotnie zajęcia są bezpłatne, co nie jest bez znaczenia dla osób wybierających się specjalnie do Pruszkowa.

Muzeum organizuje także spotkania z kowalem, jest to nie lada atrakcja dla najmłodszych.

Wybierając się do Pruszkowa warto pomyśleć by za jednym razem obejrzeć dwie pokrewne ze sobą atrakcje, tj. właśnie Muzeum Hutnictwa Starożytnego i Galerię Figur Stalowych znajdującą się przy Skupie Złomu przy Czołgu.

Być może w przyszłości doczekamy się wspólnych działań tych dwóch podmiotów. Łatwo wyobrazić sobie wspólny marketing, wycieczki szkolne czy nawet wspólny bilet. Na pewno byłaby to dobra inicjatywa przyciągająca nowych turystów do nie dysponującego przecież wieloma turystycznymi atrakcjami Pruszkowa.

Warto zaplanować listopadowy weekend w Muzeum Hutnictwa Starożytnego. Pogoda sprzyja do tego typu zwiedzania. Może to być bardzo dobre przetarcie dla przyszłorocznej wizyty w Górach Świętokrzyskich i skonfrontowania obydwu tradycji hutniczych. Zapraszamy pod Warszawę do Pruszkowa.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze