niedziela, 21 lipca, 2024

Noc Sów niesamowita wycieczka trekking w okolicach Warszawy – absolutny hit

Noc Sów to cykliczne wydarzenie, które na stałe weszło już na listę turystycznych atrakcji dla aktywnych. W okolicach Warszawy organizowane jest w kilku miejscach. Jednak to co przygotował Południk21(WawaGra) przebiło nasze oczekiwania. Nocny trekking z przewodnikiem/ leśnikiem to wydarzenie samo w sobie, zdecydowany hit  jeżeli chodzi o te wśród, których możemy wybierać w ramach akcji Noc Sów.

Noc Sów Lasy Garwolińskie optymalna trasa i super przewodnik

Podczas wycieczki wszystko ułożyło się naprawdę doskonale, poczynając od pogody. Trafiliśmy na przepiękną pełnie księżyca. Księżyc oświetlał nam drogę, w zasadzie w wielu momentach można było w ogóle nie korzystać z oświetlenia.

Trasa trekkingu z początkiem w Pilawie i metą pod Garwolinem też wydaje się optymalna. Do Pilawy na miejsce zbiórki można dojechać Kolejami Mazowieckimi. Częstotliwość kursowania jest niezła co dodatkowo eliminuje konieczność długiego oczekiwania, ważne szczególnie przy powrocie.

Prawie cała trasa a przebyliśmy prawie 30 kilometrów przebiegała leśnymi ostępami, odcinków asfaltowych było naprawdę niewiele. Zresztą trasa wiodąca z Pilawy przez Łucznice, Starą Hutę aż do Huty Garwolińskiej nadaje się też doskonale na wycieczki rowerowe. Tym razem jednak naszym celem były Sowy.

Kopalnia wiedzy o Sowach wprost od specjalisty

Poza Sowami w naszą Noc Sów głównym bohaterem był prowadzący wycieczkę leśniczy. Podczas rozlicznych przystanków mogliśmy dowiedzieć się bardzo wiele o zwyczajach tych ptaków. Dlaczego latają tak cicho, jak to jest że mogą przekręcać głowę „dokoła szyi”, jak wyglądają sowie pióra i wiele innych ciekawostek.

Warto wspomnieć też wątek o kojarzeniu Sów z cmentarzami i złą stroną mocy. Wydaje się iż powód mógł być prozaiczny, sowy polujące na gryzonie pojawiały się często na cmentarzach, tam właśnie szukając ofiary. W dawnych wiekach miejscowa ludność „karmiła dusze” ziarnem, korzystały z tego myszy. A myszy to przysmak naszych nocnych bohaterów.

Ciekawe jest też wątek traktujący o sowach płomykówkach zamieszkujących budynki opuszczone przez ludzi. Tudzież kościelne wierze. Sowy te wydają z siebie przeraźliwe piski, to również nie zjednywało im sympatii budząc powszechny strach.

Zobaczyć sowy z bliska podczas Nocy Sów w okolicach Warszawy

Noc Sów nie bez powodu odbywa się w marcu, jest to okres godowy sów. Słychać je wtedy w lesie, bronią terytorium i nawołują się w ramach stworzonych par. Podczas spaceru mieliśmy szczęście kilkukrotnie przywołać sowy, na bardzo bliską odległość.

Co ciekawe zdają się one nie bać światła, po przywołaniu można je więc oświetlić i zrobić im dość dobre zdjęcie. Co ciekawe pierwsze sowy mogliśmy napotkać już zaraz po opuszczeniu obszaru Pilawy. Ich obecność była też dość mocno słyszalna w podworskim parku w Łucznicy.

Naturalnie najłatwiej jest trafić na najbardziej popularne sowy czyli puszczyki. To właśnie je spotykaliśmy podczas naszej wycieczki. Choć na ostatnim etapie nasz przewodnik miał wrażenie iż udało się przywołać puchacza, była by to prawdziwa rzadkość w tych akurat lasach.

Niezwykle udana wycieczka na Noc Sów

Mimo iż maszerowanie przez 30 kilometrów jest pewnym wyzwaniem to jednak wycieczka na Noc Sów z Południk21 była niezwykle udana. Szczególnie możliwość rozmów i zadawania pytań przewodnikowi to prawdziwa uczta dla zainteresowanych tematem krajoznawstwa.

Warto śledzić też aktywność Nadleśnictwa Garwolin na You Tube. Jest tu sporo ciekawych filmów z fotopułapek. Miejsce w którym sfilmowano wilki odwiedziliśmy w czasie nasze wycieczki.

Z pewnością postaramy się wrócić w Lasy Garwolińskie. Warto pamiętać iż ten rejon bierze też udział w akcji Nocuj w Lesie. Można więc o ile jesteśmy właściwie przygotowani, przenocować blisko Garwolina.

Sowie zwyczaje możemy poznać też  u Wikingów i we Frajdalandii

Noc Sów to nie jedyna okazja podczas której możemy poznać zwyczaje tych ptaków. Periodycznie w okolicach Warszawy odbywają się wydarzenia turystyczne podczas których możemy zobaczyć te ptaki w akcji. Są to oczywiście sowy wychowywane przez człowieka.

U wikingów w Warowni Jomsborg w Warszawie bywają członkowie grupy opieki nad ptakami z Pomorza. Bardzo ciekawi ludzie, z darem do dzielenia się wiedzą.

Ptasie pokazy gdzie w głównej roli znajdziemy sokoły, mają też miejsce we Frajdalandii. Organizująca pokazy grupa Aquila Falconry z pod Warszawy, opiekuje się także sowami. We Frajdalandii też posłuchamy o sowich zwyczajach.

Unikalne pokazy sokolnicze we Frajdalandii godzine od Warszawy

Oczywiście obserwacja ptaków ich naturalnym środowisku to przygoda sama w sobie. Pod tym względem wycieczka na Noc Sów z Południk21 jest nieporównywalna do innych wymienionych wyżej możliwości.

Jeżeli chcemy poznać bliżej temat Sów to można też sięgnąć po książkę. Rekomendowaną pozycją o sowach jest „Noc Sów” opowieści z lasu autorstwa Jacka Karczewskiego.

Kolejne wycieczki na Noc Sów z Warszawy już w marcu 2022, warto o pamiętać o Sowach. A wcześniej możemy skorzystać z oferty spacerów od Południk21, organizowanych we współpracy z Nadleśnictwem Garwolin. Wystartowały w czerwcu a przed nami jeszcze 10 z 12 planowanych edycji. To doskonały pomysł na obcowanie z przyrodą w okolicach Warszawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze