wtorek, 18 czerwca, 2024

NOC Celtycka Muzeum Hutnictwa Starożytnego Pruszków

 

Noc Celtycka to z pewnością jedna z ciekawszych periodycznych historycznych rekonstrukcji we wciąż niedocenianym Muzeum Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Nie jest może organizowana z tak dużym rozmachem co Artefakty jednak z pewnością warto na nią polować.

Co pokazali nam Celtowie podczas Nocy Muzeów w Pruszkowie

Na terenie wokół Muzeum zgromadzono szereg stanowisk na których umiejscowili się historyczni rekonstruktorzy. Każdy miał szanse znaleźć coś dla siebie.

Szczególnie interesujące były pokazy wytopu szklanych świecidełek. Pod czujnym okiem rekonstruktorów mogliśmy przygotować swoje własne wyroby. Przy okazji można było posłuchać o tym jak robiono to oryginalnie i skąd wiemy że tak właśnie wyglądał proces produkcji szklanych błyskotek. Naprawdę pouczające.

Oprócz szklanych pokazów, mieliśmy tez możliwość poznać w praktyce inne rzemiosła Celtów. Ciekawie wyglądały pokazy filcowania i farbiarstwa. Kobiety mogły też podziwiać celtycką biżuterię. Oczywiście nie mogło zabraknąć też broni.

Jak walczyli Celtowie pokaz uzbrojenia i walki

Rekonstruktorzy z Terra Celtica przywieźli ze sobą bogatą kolekcje uzbrojenia. Można było bez problemów spróbować przymierzyć się do tych ciekawych eksponatów.

Tu także mogliśmy liczyć na ciekawe wyjaśniania co do poszczególnych typów broni. Rekonstruktorzy w sposób wyczerpujący opowiadali też o odkryciach archeologicznych, które rzucają nowe światło na celtyckie militaria.

Na koniec rekonstrukcji nie mogło zabraknąć pokazów uzbrojenia i walki. Na terenie przed muzeum przygotowano kameralne pole walki, gdzie odegrano kilka widowiskowych pojedynków.

O uzbrojeniu Celtów można poczytać na stronie stowarzyszenia.

Kilka ciekawych mini wykładów jak żyli Celtowie

Poza praktycznymi warsztatami i pokazami, które są najlepszymi lekcjami historii mogliśmy też posłuchać mini wykładów o Celtach. Zaplanowano kilka sesji Kim byli Celtowie ? Jak się ubierali ? Jaką role pełniły kobiety?

Wykłady były naprawdę ciekawe, były też optymalne jeżeli chodzi o ich długość. Szczególnie wykład o roli kobiet wnosił wiele ciekawych informacji. Rola słabszej płci była bowiem u Celtów dużo wyższa niż mogłoby nam się wydawać, świadczą o tym m.in. historie wodzów kobiet, które zapisały się w historii tej nacji. Ciekawy jest też wątek o celtyckich rozwodach.

Na koniec jeszcze zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Starożytnego

Trzeba przyznać iż Noc Celtycka to doskonały pomysł, obok Artefaktów i Jarmarku Średniowiecznego jest jedną z ciekawszych historycznych rekonstrukcji dla każdego organizowanych w okolicach Warszawy. Warto polować na to wydarzenie, miejmy nadzieje iż wkrótce odbędzie się ponownie.

W ramach nocy Muzeów można było też zwiedzać stałą ekspozycje pruszkowskiej placówki. W rozszerzonych aż do 1 w nocy godzinach. Bez dwóch zdań podtrzymujemy iż Muzeum w Pruszkowie jest jedną z najbardziej niedocenianych atrakcji turystycznych w okolicach Warszawy.

Warto tu przyjechać nawet gdy nie ma dużych rekonstrukcji historycznych, choć w ich czasie jest to prawdziwa gratka dla fanów historii i ludzi ciekawych świata. Będąc w Pruszkowie, warto też pamiętać o innej atrakcji a mianowicie Muzeum Figur Stalowych, co ciekawe i nieoczywiste mamy tu też dobrą smażalnie ryb Orka. Jedno z ciekawszych miejsc na rybę w okolicach Warszawy, nie będzie tu też z pewnością paragonu grozy 🙂

Muzeum Hutnictwa Starożytnego Pruszków- Festiwal Artefakty i weekendowe ciekawe warsztaty

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze