poniedziałek, 6 maja, 2024

Puławy plus Gołąb ciekawy pomysł na weekend – można dodać Kazika i Nałęczów

Puławy często niedoceniane i omijane przez turystów są niezwykle atrakcyjnym miejscem na kilkugodzinny postój w trasie, lub jako cel jednodniowej wycieczki z Warszawy. Zwane są polskimi Atenami, a lata swojej świetności łączą z Czartoryskimi. Największymi atrakcjami jest ciągnący się wzdłuż Wisły przypałacowy park wraz ze świątynią Sybilli. Zbudowana została na wzór świątyni Westy z Tivoli. Wyróżnić można domek gotycki i neoklasycystyczny pałac a także unikalnie usytuowany na skarpie, przepiękny „Panteon”. Dawna kaplica pałacowa, dziś służy jako kościół parafialny.

Właśnie w Puławach Izabela Czartoryska tworzyła pierwsze polskie muzeum, gromadząc pamiątki historyczne związane z historią Polski. Po klęsce powstania listopadowego, dobra Czartoryskich skonfiskowano, a książę Adam skazany na śmierć salwował się ucieczką do Paryża. Część eksponatów zgromadzonych w Puławach wywieziono. Dziś znajdują się m.in. w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Kierujemy się w stronę Kazimierza Dolnego. Warto po drodze zatrzymać się na moment w nieodległym Gołębiu. Znajdziemy tu kilka ciekawostek, np Dom Loretański zbudowany na wzór Santa Casa (domu Świętej Rodziny). Jego oryginał mieści się w loretańskiej bazylice. Możemy też odwiedzić muzeum nietypowych rowerów. Czynne od 1 IV aż do późnej jesieni, stanowi prawdziwą gratkę dla najmłodszych. Do ciekawostek należy też budynek dworca kolei Nadwiślańskiej w Gołębiu. Jeżeli czas pozwala, możemy nieco zboczyć z drogi, by odwiedzić winnicę Las Stocki, gdzie przemili właściciele oferują zwiedzanie i degustacje. Od niedawna można też kupować tu lokalne wina, serdecznie polecamy.

Kazimierz jest miejscem ogólnie znanym. W sezonie dość przepełnione, wiosną i jesienią zamienia się w miejsce niezwykłe, ciche i spokojne, dlatego polecamy nocleg właśnie tutaj. Bogata i stale poprawiająca się infrastruktura hotelowa powoduje, iż mamy w czym wybierać. W ofercie ze średniej półki dobrą propozycją jest niedawno odnowiony Spichlerz, lub doskonały dla rodzin, Folwark Walencja. Z wyższej kategorii warto rozważyć hotel Pensjonat Kazimierski, pokoje koniecznie z ekspozycją na Wisłę. W Kazimierzu wiele się dzieje. Planując wycieczkę, warto odwiedzić stronę muzeum Nadwiślańskiego, a także zaznajomić się z aplikacją mobilną krainy lessowych wąwozów. Polecamy nocne zwiedzanie Kazimierza przy świetle pochodni. Warto zapoznać się ze stroną kazimierz-tour.pl. Jeżeli chodzi o ofertę restauracyjną, to kazimierską tradycję znajdziemy np w restauracji na Piętrze. Rodzina Sarzyńskich to twórcy konceptu kazimierskich kogucików a spadkobierczyni tradycji Pani Iga jest też mistrzynią cukiernictwa. W symbol Kazimierza, typowe koguciki, zaopatrzymy się właśnie w piekarni Sarzyńskich. Polecamy również tradycyjne kulebiaki i lubelskie cebularze.

Po przedpołudniowym spacerze po Kazimierzu, możemy udać się do Nałęczowa. Dłuższą chwilę warto spędzić w parku zdrojowym. Znajdziemy tu również punkt informacji turystycznej całego regionu Lessowych Wąwozów. Obsługa chętnie doradzi, co pomoże nam zaplanować kolejną wycieczkę w ten piękny zakątek Polski. Nałęczów słynie też z turystyki termalnej. Termy pałacowe zapraszają przez cały rok. Z ciekawostek, możemy też podjechać, by podpatrzeć jedno z najoryginalniejszych miejsc noclegowych w Polsce W Drzewach. Może następnym razem przyjedziemy tutaj na romantyczny weekend. Lessowe wąwozy są niezwykłą atrakcją dla amatorów wycieczek rowerowych. Jeżeli czas pozwala możemy nadłożyć kilkanaście kilometrów tak, by odwiedzić Wojciechów, mekkę kowalstwa, z bardzo rzadkim w Polsce zabytkiem w postaci tzw wieży Ariańskiej. Jest to budowla o charakterze obronnej rezydencji, dziś będącej siedzibą muzeum kowalstwa. Nieopodal wieży znajdziemy też kuźnię artystyczną, gdzie można kupić kute drobiazgi a nawet zamówić wyszukane wyroby.

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze