niedziela, 21 lipca, 2024

Urzecze Park Tematyczny – powstanie w Kępie Okrzewskiej pod Warszawą?

Co raz bardziej przebijająca się do mediów i świadomości obywateli tematyka tradycji i kultury Urzecza ma szansę na realizację konkretnego edukacyjnego projektu. Planowany od kilku lat przez gorliwych badaczy i krzewicieli tej tradycji projekt Urzeckiego Parku Tematycznego być może zostanie zrealizowany już w najbliższych latach.

Wstępnie została już wybrana lokalizacja, jest nią Kępa Okrzewska, okolice cmentarza olenderskiego. Miejsce idealne z kilku względów. To tutaj wciąż istnieją realne ślady materialnej kultury Olendrów: cmentarz, szkoła, gospodarstwo rolne, charakterystyczne nasadzenia.

Nieopodal znajduje się też charakterystyczna dla Urzecza droga- trytwa prowadząca do Wisły. Sama działka znajduje się w bliskiej odległości od Wisły, co niewątpliwie ma swoje plusy. Dotarcie do Kępy Falenickiej zajmuje kilka minut, także rowerzyści poruszający się wałem zawadowskim dotrą do nowego parku w parę chwil.

Ambitny plan pomysłodawców zakłada stworzenie w tym miejscu mini skansenu edukacyjnego. Mielibyśmy więc replikę budynków gospodarskich, rzecznej karczmy tzw. bindugi, a także miejsca potrzebne dla przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych.

Taka organizacja pozwoliłaby na powstanie miejsca, gdzie można by spróbować urzeckich potraw czy porozmawiać z wciąż aktywnymi producentami przetworów np. powideł z buraków.

Placówka, która byłaby w całości poświęcona Urzeczu pomogłaby też zjednoczyć starania wielu środowisk, którym ta tradycja leży na sercu. Wiele jest miejsc i organizacji, które mogłyby wnieść do tworzonego obiektu swoją bezcenną wartość. Ciekawostki po Olendrach znajdziemy wszak od Kampinosu po Płock po drugiej stronie Wisły w stronę Sobieni i naturalnie od Wilanowa aż po ujście Pilicy do Wisły.

Można też potencjalnie liczyć na wsparcie placówek muzealnych. Czasowe wypożyczenie zbiorów czy wsparcie merytoryczne może zapewnić bogate w olenderskie artefakty Muzeum Mazowieckie w Płocku. Także tworzący się pod Toruniem w Nieszawce Skansen chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami.

Wybrana lokalizacja ma jeszcze jedną istotną zaletę. Bliskość komunikacji miejskiej, szczególnie dla potrzeba wycieczek zorganizowanych, w tym szkolnych, ma ogromne znaczenie. Koszty organizacji transportu często są wielką przeszkodą dla takich wypraw. W przypadku urzeckiej placówki byłyby ograniczone do minimum. Pozwoliłoby to rywalizować z liderami w zakresie szkolnych wycieczek- Farmą Iluzji, Magicznymi Ogrodami czy aspirującym do tej roli Parkiem Rozrywki Julinek.

Czekamy na konkretyzację planów. Tymczasem serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi spacerów po Urzeczu a także śledzenie imprez przybliżających olenderską tradycję. Już wkrótce urzecka biesiada na zakończenie sezonu. W 2017 roku zaś tradycyjnie Zielone Świątki i Flis Festival, w tym roku -Rok Rzeki Wisły 2017, więc na pewno będzie dużo extra atrakcji.

Warto wesprzeć też ideę nadania, nowemu planowanemu na południu mostu przez Wisłę, nazwy związanej bezpośrednio z Urzeczem.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze