wtorek, 18 czerwca, 2024

Dobrzyń nad Wisłą – najpiękniejsze widoki na królową polskich rzek

Dobrzyń nad Wisłą to bezdyskusyjnie jedno z miejsc dysponujących najpiękniejszymi widokami na królową polskich rzek. Wiosną jest tu jeszcze piękniej ze względu na kwitnienie polnych kwiatów, nadwiślane skarpy są wyjątkowo pięknie obsypane makami.

Wycieczka do Dobrzynia to doskonałe uzupełnienie dla weekendowego wypadu do Płocka. Z dawnej stolicy Mazowsza to nie więcej niż 30 km. Symbolem miasta jest góra zamkowa, pozostałość po dawnym średniowiecznym grodzie.

Historycznie miasto było wyjątkowo uwikłane w konflikt krzyżacko- polski. To tutaj była też siedziba Braci Dobrzyńskich, militarnego zakonu wchłoniętego finalnie przez Krzyżaków. Liczne perypetie i przechodzenie miasta z rąk do rąk nie służyło utrzymaniu zabytków w doskonałej formie. Dziś więc po dawnym grodzie pozostała tylko zamkowa góra, jej to m.in zawdzięczamy piękne widoki na Wisłę.

Na górę dostaniemy się wspinając się z jej podnóża od strony Wisły, alternatywnie możemy też dostać się tu z samego miasta. Naturalnie dużo ciekawsza jest pierwsza opcja, przy okazji możemy zobaczyć też niewielki port w Dobrzyniu.

Piękne widoki oferują także miejsca na ulicy Wiślanej, tutaj na skarpach znajdziemy setki kwitnących polnych kwiatów. Około 100 metrów od początku ulicy, znajdziemy też schodzącą w dół ścieżkę, którą możemy dojść do kameralnych zatoczek. Idziemy wśród bujnej roślinności, latem dotarcie nad Wisłę może być tu zatem trudniejsze.

W miejscu tak pięknie usytuowanym jak Dobrzyń aż prosiło by się o dodatkową infrastrukturę turystyczną, typu widokowe platformy, które robią furorę np. w Chicago czy na Maderze. Kto wie, może w przyszłości doczekamy się realizacji takiego pomysłu.

Dobrzyniowi nie pomaga niestety administracyjne położenie poza województwem mazowieckim. Brak jest wspólnych działań promocyjnych choćby ze wspomnianym już Płockiem.

Jeżeli szukamy ciekawych widoków lub plenerów fotograficznych, powinniśmy odwiedzić zatokę Ciszy, to ledwie kilka kilometrów od Dobrzynia, w okolicach ulicy Krupa.

Z innych ciekawostek związanych z Dobrzyniem warto pamiętać o Nawojce, pierwszej legendarnej studentce, która podobno urodziła się właśnie w Dobrzyniu, miała studiować na Uniwersytecie Jagielońskim, zdemaskowana przed ostatnimi egzaminami, ostatecznie została usunięta z uniwersytetu.

Jadąc z Dobrzynia do Płocka warto też wpaść na moment do wsi Rokicie. Tutaj, prawie nad samą Wisłą, znajduje się urokliwy kościółek Świętego Piotra i Pawła. Bliżej Płocka znajdziemy marinę w Murzynowie, gdzie można odpocząć. Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z oferty tego miejsca.

Warto pamiętać o Dobrzyniu, jest to idealne miejsce do kontemplacji wiślanych widoków. Podczas weekendowego wypadu do Płocka musi się koniecznie znaleźć na naszej liście miejsc do zobaczenia.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze