niedziela, 21 lipca, 2024

Farma Edukacyjna – czyli ekologiczne jedzenie i warsztaty w okolicach Warszawy

Wyrosło nam kolejne ciekawe miejsce gdzie spotkamy ludzi żyjących i produkujących płody rolne w zgodzie z naturą i w pełni ekologicznie. Za ideą Farmy Edukacyjnej stoi też ciekawa historia o tym jak porzucić pracę w korporacji i udać się na prowincje celem życia w zgodzie z wartościami w które wierzymy.

By właściwie prowadzić ekologiczne gospodarstwo, właściciele przygotowywali się do tego przez dłuższy czas, pogłębiając wiedze teoretyczną a nawet kończąc odpowiednie studia z zakresu gospodarowania na roli.

Efekt możemy podziwiać na Edukacyjnej Farmie – znajdziemy tu bowiem wiele bardzo różnorodnych płodów rolnych od tych najbardziej „trywialnych” jak ziemniaki , marchewka czy rzodkiewka po ciekawostki w postaci arbuzów czy melonów. Farma specjalizuje się też w uprawie ziół i poszukiwanych dodatków jak kolendra,szpinak, jarmuż czy rukola. Areał upraw stale się powiększa w kolejnych sezonach skosztujemy tu borówek i winogron.

Większość z produktów produkowanych na Farmie możemy nabyć w prowadzonym przez właścicieli sklepie internetowym – z tego co udało się zorientować szczególnie atrakcyjne ceny znajdą tu fani wspomnianej kolendry i rukoli ale naturalnie nie tylko. Właściciele robią wszystko by towary docierały na czas do Warszawy, regularnie wysyłając je kurierem.

Pomysł na Farmę to także warsztaty – w tym te dla dzieci, w tym roku farma zainaugurowała swoją działalność w tym zakresie. Pole do popisu jest duże – dzieci mogą m.in rywalizować w poszukiwaniu największych okazów warzyw, posłuchać o ekologicznym chowie kur i indyków a nawet osobiście poszukać jajek, pomysłów na ciekawe zajęcia właścicielom nie brakuje. Infrastruktura dla odwiedzających turystów będzie się nadal poprawiać, na miejscu stoi niewielki domek umożliwiający nocleg dla kilku osób, w planach jest też uruchomienie apiterapii – w oparciu o własną niewielką pasiekę. Apiterapia w czasach covidu może być strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

Dzięki poprawiającej się infrastrukturze drogowej ( nowe odcinki autostrady A2) dojedziemy do farmy z Warszawy w niewiele ponad godzinę. Wyprawę możemy w sprawnie połączyć z eksploracją pieszą lub rowerową – stosunkowo nieznanych acz bardzo ciekawych rezerwatów przyrody które znajdziemy w okolicy. Rezerwat przyrody Jedlina umiejscowiony jest zaraz za Mińskiem, znacznie bliżej od Farmy jest ciekawy obfitujący w polodowcowe formy rezerwat Florianów, prawdziwą perełką jest oddalony o godzinę drogi od farmy rezerwat jodły Jata. Wymienione miejsca są prawdziwymi oazami spokoju, idealnymi zarówno na piesze jak i rowerowe wycieczki.

Szczerze kibicujemy eko farmerom, wizyta na farmie jest wszak też przyczynkiem do głębszej refleksji na temat sensu życia w miejskiej dżungli i może inspirować do decyzji podobnych do tych jakie odważnie podjęli gospodarze tego miejsca.

Cieszy iż przybyło nam kolejne ciekawe miejsce w okolicach Warszawy związane z eko edukacją, podobnie jakarcy interesujące w Miejskiej Kniei (leśne jadło i warsztaty)czy Gospodarstwo Esterka z pewnością zdobędzie sobie rzesze wiernych fanów.

Jeżeli interesują nas temat ekologicznej żywności a może też jej zakupy wprost od zaufanego producenta to z pewnością powinniśmy zaliczyć to miejsce. Instrukcja jak dojechać do farmy poniżej.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze