niedziela, 21 lipca, 2024

Góry Łańcuchowe, pod Warszawą ?

Mało kto z mieszkańców Mazowsza na hasło góry łańcuchowe będzie mógł odpowiedzieć czymś więcej niż wzruszeniem ramion. Wszak mieszkamy na nizinie i trudno się spodziewać by w okolicach były jakiekolwiek góry. A jednak. Góry Łańcuchowe a właściwie wzniesienia o charakterze wydmowym znajdują się nieopodal Warszawy, w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Najwyższe wzniesienie ma około 175 m wysokości i zwane jest Górą Skorinowa. Podobno na starych mapach były jeszcze oznaczenia tego „pasma”, dziś jednak trudno znaleźć na to dowody, nawet wszędobylski wujek google ma z tym problem. Jest za to prawdopodobne, iż nazwę góry, nadali w przeszłości okoliczni mieszkańcy, dla których takie wyjątkowe ukształtowanie terenu na płaskim przecież Mazowszu było rzeczywiście czymś wymagającym wyróżnienia.

„Góry” są bardzo ciekawym pomysłem na weekendową wycieczkę, biegnąca ich szczytem ścieżka ma długość około 2,5 kilometra i jest idealna na rodzinny spacer. Fani rowerów MTB też mogą sprobowac tutaj swoich sił. Ze względu na wydmowy charakter wzniesień, a co za tym idzie ilość piasku, góry dają szczególną radość najmłodszym, można tu zjeżdżać i wspinać się do woli, jak by się przebywało w wielkiej piaskownicy. W zimie zaś stanowią doskonałe miejsce do zabawy na sankach, ze względu na zacienienie dość długo trzyma się tu pokrywa śnieżna.

W ramach wycieczki możemy też obejrzeć rezerwat Bagno Pogorzel, wizyta obfituje w imponujące widoki, szczególnie atrakcyjne złotą polską jesienią, ale również wiosenna wycieczka powinna dać nam wiele radości. W przypadku chęci obejrzenia okolic rezerwatu musimy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, szczególnie po wiosennych roztopach teren może tu być podmokły.

Wycieczkę możemy zacząć w okolicy rezerwatu Pogorzel, gdzie jest możliwość zaparkowania samochodu i dalej już pieszo udać się na eksploracje pasma górskiego, początek trasy po drugiej stronie drogi, w lesie, przed tablicami informującymi o końcu miejscowości Mikanów i początku Nowej Pogorzeli.

Po wycieczce możemy posilić się w Mazowieckim Siole, które znajduje się w okolicy Julianowa.

Dla spragnionych dalszych wrażeń i poszukiwań ciekawych miejsc, istnieje możliwość kontynuacji wycieczki poprzez dodanie do jej planu rezerwatu Florianów, gdzie znajdziemy ciekawe formy polodowcowe, a z zabytków kultury materialnej urokliwą leśniczówkę, dworek i słup nagrobny.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze