sobota, 25 maja, 2024

7 maja rusza projekt Dni Puszczy wspaniała inicjatywa dla kochających przyrodę

Już w najbliższy weekend Mazowiecka Puszcza rusza ze swoim flagowym projektem, Dni Puszczy. Podczas czterech weekendów będziemy mieli unikalne leśne spotkania których celem jest przybliżenie wiedzy o lasach/puszczy które są na wyciągnięcie ręki. Dostaniemy też wspaniałą możliwość obcowania z prawdziwymi tytanami krajoznawstwa. Już w najbliższy weekend wycieczkę poprowadzi znany nam z Nocnego Trekkingu na Sowy Jakub Błędowski. Gospodarzem trzeciego spotkania będzie zaś Paweł Ajdacki prawdziwy mistrz w temacie dworków /pałaców ziemi garwolińskiej. Warto zaznaczyć iż spacery z Mazowiecka Puszcza są w pełni darmowe.

Spotkanie pierwsze 7 maja  – Huta Garwolińska – Przyroda lasów garwolińskich

Zaczynamy wspólnym spacerem, w którego trakcie gospodarze/leśnicy będą snuli opowieści o przyrodzie lasów garwolińskich. Przewidziano dwie sjesty, w połowie i na koniec ( ognisko). Drugą cześć wydarzenia poprowadzi propagator przyrody Adam Wajrak. Jego opowieść pod tytułem Czym jest Puszcza będzie z pewnością fascynująca. To weekendowe wydarzenie znalazło się w zestawieniu najciekawszych wydarzeń weekendowych na 7-8 maja. Ciekawą opcją może być powrót z okolic Garwolina wprost na nocną rycerską bitwę na turnieju na Zamku Czersk.

Spotkanie nr 2 14 maja  – Turystyka w lasach Garwolińsko-Otwockich 

Tym razem spotykamy się blisko Warszawy w mateczniku Mazowieckiej Puszczy, czyli Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Podczas tego wydarzenia prawdziwymi hitami mogą okazać się prelekcje na temat najciekawszych miejsc w lasach celestynowskich i druga bliźniacza o takowych w lasach garwolińskich. Wypad do Celestynowa można połączyć z odwiedzeniem Bunkrów w Dąbrowickiej Górze. Idealnie było by też wpaść w drodze powrotnej na ciekawe wydarzenie związane z Nocą Muzeów  w Pałacu w Otwocku Wielkim, takowe nie jest jeszcze niestety potwierdzone. Inne ciekawe wydarzenia związane z Nocą Muzeów w okolicach Warszawy odbędą się nico dalej.

Spotkanie nr 3 21 maja – Ochrona przyrody w lasach Garwolińsko – Otwockich

Tym razem spotykamy się przy rezerwacie Torfy w Karczewie. Prawdziwą wisienką na torcie tego spotkania jest możliwość obcowania z prawdziwym pasjonatem pod warszawskiej aktywności krajoznawczej Pawłem Ajdackim. Takiej okazji nie można przepuścić. Trzecie spotkanie ma też zaplanowaną na koniec część festynową dla najmłodszych. Z pewnością zachęci młodych fanów lasów.

Spotkanie nr 4 29 maja – Jak pogodzić wszystkie funkcje lasu – Wilga Las i Woda 

Spotkanie nr 4 odbędzie się w znanym fanom wodnych uciech ośrodku Las i Woda w Wildze. Znowu w pierwszoplanowych rolach wystąpią leśnicy, posłuchamy o ochronie lasów, ich funkcji a także planowaniu gospodarki leśnej. Wszystkie tematy są niezwykle ważkie w kontekście tematu spotkania czyli pogodzenia turystycznych i innych funkcji gospodarki leśnej. Spotkanie nr 4 zakończy się podsumowaniem całego projektu.

Niezwykle cenna inicjatywa Mazowiecka Puszcza z pewnością wpłynie na jeszcze lepszą współpracę wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem lasów na kierunku otwocko-garwolińskim. Projekt z jego darmowymi spacerami już przyczynił się do popularyzacji wielu leśnych miejsc. Organizowany przez Mazowiecką Puszczę spacer do Mazowieckich Kręgów Mocy i Czarciego Dołu znalazł się w naszym zestawieniu najciekawszych spacerów grupowych w okolicach Warszawy. Dni Puszczy to też wspomniane powyżej zalety które można by bez końca podkreślać. Możliwość poznani unikalnych miejsc, a także prawdziwych pasjonatów, nie zapominamy też o gratisowym charakterze projektu.

Najciekawsze grupowe wycieczki w okolicach Warszawy TOP5 niektóre naprawdę Cię zaskoczą

 

Pora wybrać któreś z wydarzeń i ruszyć z Mazowiecką Puszczą z Warszawy na weekend. Poniżej ikonografika z dokładnym planem wydarzeń.

 

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze