sobota, 25 maja, 2024

Muszle, gąbki, ząb rekina – Kamieniołom w Nasiłowie co za przygoda o krok od Kazimierza

Kamieniołom w Nasiłowie tuż przy Janowcu i Kazimierzu Dolnym to miejsce z niesamowitym potencjalem turystycznym. Tutaj sam możesz dotknąć prehistorii. Bardzo łatwo odkryć tu ślady kredowych muszli, gąbek a może nawet odkopać ząb rekina, masa ciekawych skamieniałości.

Kamieniołom w Nasiłowie łatwo tu trafić a mało osób o nim wie

Kamieniołom w Nasiłowie znajduje się bardzo blisko Janowca, na wiślanym brzegu. Dostęp do miejsca jest naprawdę łatwy. Kierujemy się drogą 743 i już w Nasiłowie wjeżdżamy w ślepą uliczkę prowadzącą równolegle do Wisły. Tu możemy zaparkować auto. Na końcu uliczki zaczyna się ścieżka, która prowadzi wprost do Kamieniołomu.

Aż dziw bierze iż tak tłumnie odwiedzający Zamek Janowiec i Magiczne Ogrody turyści tak rzadko tutaj trafiają. A warto przyjechać tu z dwóch powodów. Pierwszym są niesamowite widoki na Wisłę i znajdujący się po drugiej stronie rzeki Kazimierz. Drugim są skamienieliny z pradawnych er.

Skamieniałości – znajdziemy je bez trudu nie trzeba być ekspertem

Gdy usłyszeliśmy o skamienielinach w Nasutowie nie chciało nam się wierzyć iż są tak łatwo dostępne. Wizyta na miejscu rozwiała nasze wątpliwości, naprawdę nie jest trudno znaleźć tu ślady muszelek czy gąbek. Takie poszukiwania to prawdziwa frajda dla najmłodszych. W okolicach Warszawy nie mamy aż tak wiele miejsc gdzie można samemu dotknąć prehistorii.

Oczywiście do poszukiwań należy się lepiej przygotować, najwięcej skamieniałości odnaleźliśmy na północnej grani. By tutaj eksplorować należy zabezpieczyć się kaskiem, może się przecież zdążyć iż z kredowego urwiska coś na nas spadnie. Dobrze jest też mieć jakieś proste narzędzia, które pozwolą nam odłupać elementy skał, w poszukiwaniu naszych skamienielin.

Zabawa jest przednia, i z pewnością każdy coś tu ciekawego znajdzie. Opowieści głoszą iż zdarzają się prawdziwe rarytasy typu pradawne zęby rekina. Może i nam uda się trafić  na taką rzadkość.

Dodatkową atrakcją jest prom rzeczny w Bochotnicy

Obok eksploracji samego kamieniołomu w Nasiłowie tuż obok mamy inną ciekawą atrakcje. Jest nią prom rzeczny przez Wisłę, z jego użyciem możemy się udać do Kazimierza. Przepłyniecie rzeki tego rodzaju promem jest dodatkową atrakcją dla najmłodszych.

Kamieniołom w Nasiłowie w sposób szczególny warto odwiedzić jesienią. Pojawiają się tu wtedy przepiękne czerwone wybarwienia roślinności. Idealne warunki dla wspaniałych pamiątkowych zdjęć.

Warto zaplanować wizytę w Kamieniołomie podczas weekendowych wypadów  z Warszawy na Zamek w Janowcu, Magicznych Ogrodów czy do  Kazimierza. Majowe Święto Wina na Zamku w Janowcu to chyba najciekawsze wydarzenie turystyczne w okolicy, jeżeli je przegapimy pozostaje nam pocieszyć się jesiennym winobraniem w Kazimierzu. Pamiętajmy iż już w lipcu w Kazimierzu kolejna edycja, Kazimiernikejszyn.

Święto Wina Zamek w Janowcu 27 maja

Kamieniołom w Nasiłowie bez dwóch zdań zasługuje na uwagę i miejsce na liście atrakcji w okolicach Warszawy, które trzeba odwiedzić a których większość turystów wciąż nie zna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze