sobota, 2 marca, 2024

Święto Wina Zamek w Janowcu 27 maja

Już w najbliższy weekend kolejne Święto Wina na zamku w Janowcu. Jest to wyjątkowa okazja, by poznać winiarzy z Małopolskiego Przełomu Wisły, spróbować ich produktów a także zaplanować degustację i wizytę w ich gościnnych winnicach.

Święto Wina to kameralna jednodniowa impreza. Z Warszawy dojedziemy akurat na czas, by wziąć udział w głównych punktach programu. Wyjazd możemy zaplanować także w ten sposób, by w ten sam dzień odwiedzić Magiczne Ogrody, które znajdują się ledwie klika minut jazdy od zamku. Zresztą na zamkowym dziedzińcu i w parku towarzyszyć nam będą magiczne postacie spod janowskiego parku rozrywki.

Impreza zaczyna się na dobre od korowodu, który zaprowadzi wszystkich na Zamek w Janowcu. Tutaj czekać na nas będą winiarze, przygotowani na degustację i sprzedaż swoich produktów. Karnet uprawniający do degustacji to wydatek rzędu 10 zł, musimy też opłacić bilet wstępu na zamek za 12 zł.

Tradycyjnie podczas Święta Wina zobaczymy najlepsze lubelskie winnice, warto zainteresować się przede wszystkim winnicą Las Stocki. Przepięknie usytuowana może być idealnym miejscem/przystankiem podczas weekendowych wycieczek do Kazimierza, czy odwiedzin Końskowoli podczas Święta Róż. Zróżnicowany, pagórkowaty teren to także idealne miejsce na rowerowe wycieczki.

Na pikniku spotkamy również winiarzy z Winnicy Wieczorków. To pierwsza winnica, która powstała w granicach Mazowsza. Wprawdzie dziś tylko pierwotna część Winnicy mieści się bliżej stolicy, co nie zmienia faktu, iż możemy tu wpaść podczas wyjazdów do Kozienic, czy wypadu do Dęblina i Wyspy Wisła. Gospodarze pracują pieczołowicie w nowej winnicy, która znajduje się w rejonie Kazimierza. Tutaj ma powstać profesjonalna infrastruktura dla potrzeb przyjmowania turystów.

Winnica Las Stocki i Winnica Wieczorków to nie jedyne propozycje, które będziemy mogli przetestować w Janowcu. Na Lubelszczyźnie rośnie liczba producentów wina, szczególnie region Opola Lubelskiego z Winnicą Solaris i wschodnie Roztocze będą w przyszłości jeszcze bardziej kusić fanów wina.

Nie możemy zapomnieć o opisanej już na portalu Winnicy Lipowiec, to doskonała propozycja dla odwiedzających Zamość.

Degustacje to jedne z wielu atrakcji, które czekają na nas w Janowcu. Tradycyjnie spotkamy tu rekonstruktorów z Chorągwi Kockiej, organizują oni krótkie pokazy walki, demonstrują też broń i instruują jak strzelać z łuku.

Na turystów czekają także koncerty oraz prezentacja produktów regionalnych i lokalnego rzemiosła.

Święto Wina w Janowcu to doskonała okazja by poznać ofertę lokalnych winnic i miło spędzić czas w Janowcu i Kazimierzu. Mimo, iż Lubelszczyzna nie wypracowała do tej pory modelu promocji winiarskiej turystyki, to tego typu oferta winna pojawić się w przyszłości. Szczególnie, że pozwala na wydłużenie sezonu turystycznego, wszak wizyty w Winnicach są najbardziej klimatyczne jesienią.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze