niedziela, 21 lipca, 2024

Winnica Mazovia – rodzinna winnica w krainie Pilicy ledwie godzinkę od Warszawy

 

Mazowieckie winnice do niedawna niebyły zbyt otwarte na enoturystów ze stolicy i okolic. Winiarskie imprezy kojarzyliśmy raczej z Sandomierzem czy Świętem Wina na Zamku w Janowcu. Od kilku lat to się zmienia, wiele dobrego zrobiła Winnica Dwórzno. O jej święcie Wina i jazzowych koncertach jest już głośno w blogosferze.

Na fanów winnej turystyki niedaleko Warszawy czekają jednak też inne bardziej kameralne winnice, m.in. Winnica Mazovia.

Winnica Mazovia kameralna rodzinna winnica w krainie Pilicy

Na Winnice Mazovia zwróciliśmy uwagę już jesienią zeszłego roku, jednak na winiarski piknik AD 2020 ostatecznie nie było dane nam dotrzeć. Udało się jednak odwiedzić to miejsce w tym roku. Położenie winnicy jest z punktu widzenia turystyki bardzo ciekawe, znajdziemy ją bardzo blisko zjazdu z drogi ekspresowej na Białobrzegi. To powoduje, iż dotrzemy tu swobodnie ze stolicy w niecałą godzinę.

Tuż obok winnicy mamy Pilicę, która zapewnia nie lada atrakcje, od kajaków po możliwość kąpieli na kąpielisku w pobliskich Białobrzegach. jadąc do Biejkowskiej Woli, mijamy też Promną ciekawą wieś, gdzie dopatrzymy się jeszcze zabytkowych drewnianych chałup. Gratka dla fanów fotografii.

Plaża nad Pilicą Białobrzegi + kajaki i noclegi agro

Także lokalizacja zdecydowanie na plus. Winnica Mazovia jest naprawdę kameralną, niewielką winniczkom( w części dla turystów), to tylko potęguje jej rodzinny charakter. Mamy tu naturalnie oprócz samych winorośli także miejsce do degustacji (pod dachem). To tutaj gospodarze serwują wino i poczęstunek dla chętnych na degustacje. Jest też miejsce przy samych winoroślach, gdzie można cieszyć się słońcem.

Winnica Mazovia gruziński ślad

Dociekliwi enoturyści znajdą też w winnicy Mazovia prawdziwe ukryte smaczki takim jest m.in. gruziński ślad. Winnica jako jednak z niewielu (jedyna?) w Polsce szczyci się posiadaniem winogron z oryginalnych gruzińskich szczepów. Sympatie dla Gruzji bardzo łatwo też wydedukować po drobnych detalach, m.in. leżakach z hasłami smaki Gruzji.

Z pewnością taki gruziński sentyment przypadłby do gustu znanemu propagatorowi turystyki i gastronomi oraz win gruzińskich Krzysztofowi Nodarowi Ciemnołońskiemu. Ma on też od niedawna ambicje opisania polskiej oferty winiarskiej, z pewnością zajrzy też do Winnicy Mazovia.

A może uda się zorganizować gruziński wieczór w winnicy to byłoby turystyczny hit.

Winnica Mazovia wydarzenia dla turystów – winobranie tuż, tuż

A skoro już o wydarzeniach dla turystów szukających winobrania w okolicach Warszawy to ten rok zapowiada się naprawdę bogato. Winnica Mazovia zaplanowała kilka wydarzeń.

Zaczynamy 2 października wspólnie będziemy tworzyć pomarańczowe wino, kolejna impreza czeka na nas 2 tygodnie później, na 16 października zapowiedziano winiarską prace przy Księżniczce.

Wydaje się, iż Winnica Mazovia zdecydowanie się rozkręca, rosnący areał, a także doskonałe położenie i bliskość stolicy będą sprzyjały odwiedzinom turystów z Warszawy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A może rowerem do Winnicy Mazovia

Już 26 wrześnie odbędzie się też rowerowa wycieczka do Winnicy z Rowerowymi Maniakami, przewidziano rowerową jazdę wzdłuż Pilicy. Warto też pamiętać, iż po drodze do/z Winnicy można też zaplanować ciekawe Cydrowe atrakcje jesteśmy wszak dość blisko domu kultowego Cydr Ignaców, a także cydrowej Agroturystyki Błędowskie Rosy. Taki cydrowo-winny wypad to prawdziwa gratka dla weekendowych turystów z Warszawy.

Warto spojrzeć też na harmonogram innych winiarskich imprez w okolicach Warszawy, będzie ich sporo. Startujemy już w ten weekend w Winnica Dwórzno.

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze