wtorek, 18 czerwca, 2024

Rezerwat Stawy Raszyńskie ptasie królestwo tuż przy granicach Warszawy

 

Wiosna to jeden z najciekawszych okresów, by obserwować ptaki. W okolicach Warszawy znajdziemy kilka miejsc, które są do tego szczególnie predysponowane. Opisywaliśmy już Pulwy, teraz czas na Rezerwat Stawy Raszyńskie, który ma swoje niezaprzeczalne atuty. Dodatkowo w długi majowy weekend będzie można go zwiedzać z przewodnikiem.

Stawy Raszyńskiej rezerwat z pałacowych dóbr

Zaletą rezerwatu jest przede wszystkim jego położenie. Znajduje się on bardzo blisko granic Warszawy w zasadzie tuż za rogiem stolicy. Jakby tego było mało to mamy też na miejscu pałacowe zabudowania Pałacu w Falentach, to właśnie tutaj odbywa się też co roku arcyciekawa historyczna rekonstrukcja Raszyn 1809.

Jej czas to dodatkowy super wabik, by przyjechać i poznać to wspaniałą ostoje ptaków. Bliskość pałacowych dóbr ma też jeszcze jedną zaletę, duża część terenu w tym stawy bezpośrednio blisko pałacu jest obrócona co skutecznie ogranicza pojawianie się tutaj fanów quadów, czy innego rodzaju zakłócających spokój sprzętów. Niestety tego typu zakłócenia zdarzają się w innych ptasich ostojach, jak Pulwy, czy pięknych krajoznawczych miejscach, jak wąwozy/osada Podebłocie.

Stawy Raszyńskiej królestwo kormoranów

Na stawach znajdziemy wiele różnych ciekawych przedstawicieli ptasiej rodziny. Od tych najbardziej pospolitych jak łabędzie czy różnego rodzaju kaczki i gęsi po tych znacznie rzadszych. Pojawiają się tu większe ptaki jak czaple czy żurawie, są one jednak dużo bardziej płochliwe, by je zobaczyć należało by przyjechać w porze, gdy zwiedzających jest stosunkowo mniej lub nie ma ich prawie wcale.

Prawdziwym symbolem Stawów Raszyńskich są jednak kormorany, jest ich naprawdę wiele. Szczególnie w okolicy stawów po drugiej stronie drogi, gdzie okupują wizytówkę rezerwatu, całkiem dużą wyspę. Sporo ich gniazd dojrzymy też na stałym ladzie na podmokłym olsowym terenie, tutaj mogą cieszyć się względnym bezpieczeństwem.

Wiosna to doskonały czas na odwidzimy mamy już sporo ptasich rodzin

Wiosna to wspaniały czas, by wpaść i odwiedzić Stawy Raszyńskie, wlanie teraz na stawach pojawiają się licznie rodziny z urodzonymi niedawno maluchami. Prym wiedzie tu populacja gęsi, która okupuje brzegi w okolicach stawów. Wnikliwi obserwatorzy znajdą tez innych członków ptasich rodziny wysiadujących lub szykujących się do wysiadywania potomstwa.

Można też zaobserwować prawdziwe kłótnie o terytorium, przede wszystkim między gęsiami a łabędziami, są one naprawdę dość widowiskowe.

Rezerwat Stawy Raszyńskie w przewodnikiem podczas majówki

Obserwacje ptaków są jeszcze bardziej fascynujące, gdy wybierzemy się na nie razem z profesjonalnym przewodnikiem. Może on otworzyć nam oczy na wiele ciekawostek z ptasiego królestwa. Mieliśmy już okazje w ten sposób odwiedzić inne szczególne miejsce w okolicy Warszawy Pulwy.

Teraz nadarza się zaś okazja by wybrać się na Stawy Raszyńskie w towarzystwie ptasich specjalistów. W ramach Warszawskiego Festiwalu Przyrody, który zaplanowano właśnie na majówkę obędzie się kilka ornitologicznych spacerów.

Będziemy mogli wybrać się na poranny spacer w sobotę 30 kwietnia, start przewidziano już o 6 rano, aura ma dopisać wschód słońca nad rezerwatem może być naprawdę zjawiskowy.

Organizatorzy zadbali też o rodziny z dziećmi o 11.00 zaproszą rodziny na warsztaty ptaki, żaby i ropuchy, uwaga ilość miejsc w trosce o kameralny charakter imprezy jest mocno ograniczona. Miejmy nadzieje, iż awizowane wyżej wydarzenia przyczynią się do pojawienia się regularnej możliwości zwiedzania rezerwatu z przewodnikiem.

Przydałby się lokalny pasjonat wagi, takiej jak Marek z wycieczek-ornitologiczne.pl czy Rafał z MazovianWildlilfe. Trzymamy kciuki za taki scenariusz, wtedy to unikalne miejsce do obserwacji ptaków jeszcze zyskałoby na atrakcyjności. Pamiętajmy też o rekonstrukcji /pikniku Raszyn 1809 warto mieć to wydarzenie w kalendarzu, bo jest naprawdę interesująca lekcją żywej historii.

Raszyn 1809 – wspaniała rekonstrukcja przy Pałacu w Falentach – dzieje się dużo dobrego

Może Cię również zainteresować

Bądź na bieżąco

5,032FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0ObserwującyObserwuj

Najnowsze